Jak się państwa firmom współpracuje z instytucjami finansowymi?

Martyna Mroczek
23-04-2008, 00:00

Tomasz Adamski

członek zarządu firmy doradztwa finansowego Doradcy24

Z racji naszej działalności — doradztwa finansowego — współpracujemy z bankami w dwóch obszarach.

Jako partnerzy, występując w roli zewnętrznego kanału sprzedaży, pośredniczymy w sprzedaży produktów bankowych, głównie kredytów i pożyczek hipotecznych.

Z kolei jako klienci banków korzystamy z podstawowych narzędzi pozwalających prowadzić firmę, czyli z rachunku bankowego, gwarancji bankowych oraz leasingu. W tej drugiej roli małe są szanse, że firma dostanie kredyt, dopóki nie pokaże historii, a także dodatniego wyniku finansowego, i to najlepiej z ostatnich dwóch lat. W tym obszarze banki powinny zdecydowanie uelastycznić ofertę i zacząć wspierać rozwój przedsiębiorstw w początkowej fazie. Obecnie banki nie są jeszcze na to przygotowane, nie mają procedur ani ochoty na finansowanie młodych firm.

Danuta Jakubowska

dyrektor finansowa, firma informatyczna Epicor Software Poland

Uważam, że banki powinny być siłą napędową firmy. Jednak mimo wieloletniej współpracy wciąż nie czuję, żebym była dla nich równorzędnym partnerem w biznesie. Takie nieprzyjazne nastawienie banków nie pomaga w nawiązaniu dobrych relacji. Podam przykład — nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której klient, ubiegając się o 50 tys. zł overdraftu, czyli limitu w rachunku bieżącym, musi na żądanie macierzystego banku przedstawić zabezpieczenia bankowe od firmy matki lub też innych banków, choć przez dziesięć kolejnych lat wykazywał miesięczny średni obrót na poziomie 200-300 tys. EUR.

Dodatkowo, banki w praktyce nie mają ofert przeznaczonych dla firm, które są ich stałymi klientami. Gdy te właśnie, współpracujące z nimi firmy potrzebują wsparcia, procedury bankowe są czasochłonne i skomplikowane, i stają się biurokratycznym horrorem.

Piotr Nowjalis

dyrektor finansowy, członek zarządu firmy AB, dystrybutora urządzeń teleinformatycznych

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z instytucjami finansowymi. Polskie i europejskie banki, które współpracują z Grupą AB, nie były zaangażowane na amerykańskim rynku nieruchomości. Z tego co wiemy, nie poniosły również żadnych strat w związku z kryzysem hipotecznym. Nie zaostrzyły procedur kredytowych i nie podnosiły marży kredytowej. Cieszy nas również postępująca konkurencyjność oferty bankowej, na przykład produkty inżynierii finansowej, które jeszcze parę lat temu były dostępne jedynie w globalnych instytucjach finansowych, dzisiaj znaleźć można w ofercie większości banków.

Patrząc przez pryzmat naszej obecności na rynkach polskim, czeskim i słowackim, można stwierdzić, że marże kredytowe i wysokość prowizji, dzięki ogromnej konkurencji na naszym rynku bankowym, są znacznie niższe niż w krajach ościennych. Podobnie jest w przypadku innych instytucji finansowych — towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingowych i faktoringowych. Dlatego zauważalną oszczędnością po przejęciu firm zza południowej granicy jest spadek cen usług bankowych u przejętego podmiotu i dostosowanie go do polskich realiów.

Sławomir Łais

wiceprezes szkoły informatycznej OSI CompuTrain

Banki powinny rozumieć, że wiele firm działa sezonowo. Większość projektów które realizujemy, jest finansowanych z pieniędzy unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, więc zwrot kosztów dostajemy z opóźnieniem. W tej sytuacji bank mógłby np. przedłużyć okres bezodsetkowy dla naszego kredytu na rachunku bieżącym. Poza tym nie wiem, dlaczego banki nie proponują mikrofirmom prowadzenia ich księgowości, skoro mają już w komputerach większość potrzebnych do tego informacji. W wypadku mikrofirm czy jednoosobowej działalności gospodarczej zlecanie księgowości zewnętrznym firmom jest i kosztowne, i czasochłonne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Jak się państwa firmom współpracuje z instytucjami finansowymi?