Minister finansów Szwecji chce debaty ws. niezależności banku centralnego

opublikowano: 28-05-2018, 07:37
aktualizacja: 28-05-2018, 07:40

Minister finansów Szwecji stwierdziła, że należałoby przeprowadzić debatę odnośnie niezależności tamtejszego banku centralnego.

Magdalena Andersson przekonuje, że potrzebne będą badania i dyskusje na temat tego, w jaki sposób banki centralne i rządy mogą koordynować działania polityczne w sytuacjach kryzysowych.

Magdalena Andersson
Zobacz więcej

Magdalena Andersson fot. Bloomberg

Patrząc wstecz na falę reform, która uniezależniła banki centralne, dziś jest oczywiste, że nie była ona dobrze przemyślana – powiedziała Andersson. Dodaje, że "… mogą zaistnieć sytuacje, w których polityka fiskalna i monetarna powinna współpracować w sposób, który nie jest możliwy na mocy obecnych regulacji"

Niezależność banku centralnego jest coraz bardziej kwestionowana w następstwie kryzysu finansowego, który spowodował bezprecedensową ogólnoświatową stymulację, obejmującą ujemne stopy procentowe i skupowanie obligacji na ogromna skalę. Wielkość i długość trwania reakcji ze strony banków centralnych były częściowo spowodowany tym, że rządy zmniejszyły wydatki w obliczu niedostatków w swojej kasie.

Prezes Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell, powiedział w miniony piątek, że banki centralne nie powinny traktować swojej niezależności jako pewnik w momencie, gdy zaufanie do instytucji publicznych znalazło na "historycznych minimach", co wymaga dodatkowego wysiłku, aby wyjaśnić swoją politykę i działnia..

Świętujący obecnie swoje 350 urodziny, Riksbank, bank centralny Szwecji uzyskał niezależność na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Obniżył stopy znacznie poniżej zera i wykupił około połowy krajowego rynku obligacji. Decydenci doprowadzili także do znacznego obniżenia wartości przez koronę w ciągu ostatnich kilku lat, ale w piątek znaleźli się na kolizyjnym kursie z krajowym urzędem ds. zadłużenia, któremu w niesmak jest słaba korona.

Eksperci wskazują, że wraz ze starzeniem się populacji stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną, powodując większe konflikty pomiędzy bankierami centralnymi i urzędnikami państwowymi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Minister finansów Szwecji chce debaty ws. niezależności banku centralnego