Nie każdy małżonek na ryczałcie musi rozliczyć się osobno

iwa
opublikowano: 13-04-2012, 18:09

Małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli spełniają wszystkie ustawowe warunki. Jeden z nich z nich wymaga, aby małżonkowie nie prowadzili działalności gospodarczej objętej zryczałtowanym podatkiem.

Małżonka podatnika uzyskała w 2011 r. dochód z tytułu sprzedaży papierów wartościowych, który rozliczy w zeznaniu PIT-38. Czy podatnik może za 2011 r. rozliczyć się wspólnie z małżonką – zapytano ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Z odpowiedzi udzielonej podatnikowi wynika, że taka sytuacja nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia.

Jak wyjaśniono, nie jest przeszkodą dla łącznego opodatkowania dochodów małżonków fakt uzyskania przez któregokolwiek z małżonków dochodów z tzw. kapitałów pieniężnych (wykazywanych w zeznaniu PIT-38), czy też dochodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, np. z dywidendy, z wygranych, z odsetek uzyskanych z tytułu oszczędzania, ze sprzedaży nieruchomości.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze dochód uzyskiwany ze źródeł przychodów podlegających zryczałtowanym podatkom pozwala małżonkom na złożenie wspólnego zeznania. Dotyczy to przypadku, gdy np. jeden z nich prowadził w roku podatkowym działalność gospodarczą objętą zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jak karta podatkowa czy ryczałt ewidencjonowany, a także bądź podatkiem liniowym. Taka sytuacja nie uprawnia do wspólnego rozliczenia.

Resort finansów przypomina, że z przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ustawie o PIT) preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków, zgodnie z jej art. 6 ust. 8, nie można skorzystać w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT (czyli tzw. podatek liniowy) lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wspólne rozliczenie nie jest możliwe nawet wtedy, gdy małżonek prowadzący działalność podlegająca ryczałtowej formie opodatkowania nie prowadził jej przez cały rok podatkowe z powodu jej zawieszenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: iwa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu