Nowy Szpital znów myśli o giełdzie

opublikowano: 30-12-2018, 22:00

Operator szpitali powiatowych złożył prospekt emisyjny w KNF. Nie przesądza jednak, że zadebiutuje na GPW.

Podejść było już kilka, ale to może okazać się najpoważniejsze. Grupa Nowy Szpital (GNS), której biznes opiera się na zarządzaniu szpitalami powiatowymi, 24 grudnia złożyła prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Wcześniej jej przedstawiciele kilkakrotnie zapowiadali możliwość debiutu giełdowego, m.in. w 2015 i 2017 r. Formalny prospekt to jednak spory krok naprzód, choć wciąż nie krok decydujący.

— Decyzja o debiucie nie zapadła. Wejście na giełdę to dla nas jedna z opcji pozyskania kapitału, ale rozważamy też inne scenariusze, takie jak finansowanie bankowe i emisja obligacji — mówi Marcin Szulwiński, prezes i główny akcjonariusz GNS.

Marcin Szulwiński ma 75 proc. akcji GNS, reszta należy do Adama Roślewskiego. Ponad 90 proc. przychodów grupy pochodzi od NFZ. W pierwszym półroczu szpitalegrupy przyjęły ponad 55 tys. pacjentów i zrealizowały świadczenia medyczne o wartości 138 mln zł. W skład GNS wchodzi obecnie 10 placówek w trzech województwach. To szpitale w Kostrzynie nad Odrą, Skwierzynie, Świebodzinie, Szprotawie i we Wschowie (woj. lubuskie), w Świeciu, Nakle, Szubinie i Wąbrzeźnie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz w Olkuszu (woj. małopolskie).

W grupie były też szpitale w Giżycku i Krośnie Odrzańskim, ale w ostatnich latach wróciły pod skrzydła samorządów, choć w przypadku szpitala giżyckiego sąd nakazał niedawno samorządowi oddanie kontroli nad szpitalem GNS, ale formalnie będzie mogło to nastąpić dopiero po zakończeniu restrukturyzacji placówki.

W przyszłym roku grupa planuje zainwestować ponad 30 mln zł w modernizację i rozbudowę szpitali. We wrześniu w rozmowie z „PB" Marcin Szulwiński zapowiadał też, że liczy na przejęcie zarządzania nad kolejnymi szpitalami samorządowymi w miastach powiatowych, nie wykluczał też przejęcia spółek, które zarządzają pojedynczymi szpitalami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy