Pierwszy w tym roku statek wypłynie z płockiej stoczni Centromost

DI, PAP
opublikowano: 02-06-2012, 11:27

Z Płockiej Stoczni Rzecznej Centromost wypłynie wkrótce pierwsza w tym roku jednostka, której budowa została ukończona - tankowiec dla holenderskiego Veka Shipbuilding, głównego akcjonariusza spółki. Statek przeszedł pomyślnie próby na Wiśle.

Jak poinformował prezes Centromostu Andrzej Suchecki, nowy tankowiec o długości 111 metrów i szerokości 11,5 metra, przystosowany do przewozu ładunków płynnych, w tym paliw, opuści stocznię do połowy czerwca.

Budowa jednostki, wartej blisko 17 mln zł, trwała około 10 miesięcy.

„Jest to pierwszy tak skomplikowany statek zbudowany w naszej stoczni od wielu, wielu lat. Jednostka należy do najbardziej nowoczesnych” - podkreślił Suchecki. Dodał, że tankowiec wyposażony jest m.in. w dziesięć zbiorników z pompami i dwa systemy rurociągów.

Suchecki zaznaczył, że gotowy tankowiec to jedna z pięciu jednostek zakontraktowanych przez Veka Shipbuilding w płockiej stoczni – kolejny statek zostanie zwodowany za tydzień, budowa trzeciego już się rozpoczęła.

„Przewidujemy, że trwająca budowa drugiej jednostki zostanie sfinalizowana z końcem roku, a trzecia ze względu na możliwe trudne warunki żeglugowe, prawdopodobnie trafi do odbiorcy w przyszłym roku. Wtedy planujemy też dostarczyć dwie pozostałe jednostki” - powiedział prezes Centromostu.

Wśród przedsięwzięć realizowanych obecnie przez płocką stocznie Suchecki wymienił m.in. budowę elementów stalowych mostu w Toruniu oraz wykonanie z trzech statków technicznych dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W 2011 r., przy sprzedaży na poziomie 42 mln zł, Centromost osiągnął zysk netto w wysokości kilkuset tysięcy złotych. „Rynek okrętowy jest rynkiem dosyć chimerycznym, podlegającym dosyć istotnym wahaniom koniunktury” - zaznaczył prezes Centromostu. W 2012 r. płocki Centromost planuje osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie około 87 mln zł i zysk netto w wysokości około 4 mln zł.

Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku powstała w lipcu 1998 r. w wyniku kupna przez Mostostal Płock i gdański Centromor części produkcyjnej upadłej Płockiej Stoczni Rzecznej. Produkcję rozpoczęto w 1999 r. Obecnie spółka zatrudnia około 150 pracowników.

Centromost specjalizuje się w budowie statków i barek rzecznych, w tym tankowców i kontenerowców do transportu paliw i produktów chemicznych. Jednostki trafiały dotychczas głównie do armatorów z Holandii, Belgii, Niemiec i Francji.

Od 2011 r. współwłaścicielem spółki – 75 proc. akcji - jest Veka Poland z holenderskiej grupy Veka Shipbuilding, posiadającej m.in. stocznie statków śródlądowych w Holandii i Czechach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu