Powinni nadejść ci, którzy szukają tańszych miejsc Fenomen strefy Będzie gorzej Tu sĄ pieniĄdze Wizytówka: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Marta Sieliwrstow
opublikowano: 25-11-2008, 00:00

— Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna — zamierza przetrwać kryzys i jeszcze na tym zyskać.

Ślązacy kryzysu się nie boją Królowa polskich stref

— Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna — zamierza przetrwać kryzys i jeszcze na tym zyskać.

Położona na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych aglomeracja górnośląska w ostatnich latach przeżywała renesans.

Fenomen strefy

Na rozwój Górnego Śląska miało wpływ utworzenie w 1996 r. Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Jej cztery podstrefy: gliwicka, tyska, sosnowiecko-dąbrowska i jastrzębsko-żorska zajmują łącznie ponad 1,5 tys. ha.

Strefa katowicka jeszcze w 2007 r. była jedną z najdynamiczniej rozwijających się i odnotowała 10-procentowy wzrost zagospodarowania gruntów w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie dokonane na jej terenie inwestycje stanowiły aż 25 proc. łącznej kwoty inwestycji zrealizowanych we wszystkich specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce!

— Rok 2007 rzeczywiście był bardzo dobry dla katowickiej strefy, powstało aż 36 nowych projektów inwestycyjnych — mówi Wojciech Rusek z KSSE.

Będzie gorzej

Najchętniej w KSSE inwestują firmy reprezentujące branżę motoryzacyjną m. in. Fiat — GM Powertain Polska, NGK Ceramics Polska (producent filtrów do silników Diesla), Delphi Polska Automotive Systems. Właśnie ta branża, jak dotychczas, w dużym stopniu przyczyniała się do sukcesu regionu, teraz może być jego poważnym problemem. Pierwsze oznaki pogorszenie sytuacji obserwowaliśmy w październiku, gdy na dwa tygodnie wstrzymano produkcję w fabryce General Motors w Gliwicach. Mimo to przedsiębiorcy nie załamują rąk i planują dobrze wykorzystać ten czas.

— Zdajemy sobie sprawę, że przyszłoroczny wynik będzie gorszy od tegorocznego. To spodziewany skutek zmniejszenia dostępności kredytów. Branża motoryzacyjna przez pewien czas z pewnością nie będzie osiągać tak dobrych wyników jak do niedawna. Z drugiej strony poprzednie "kryzysy" nauczyły nas, że firmy zagraniczne, które tną koszty, będą szukać lokalizacji tańszych, ale niekoniecznie gorszych — i właśnie to może je skłonić do inwestowania na Śląsku — uspokaja Wojciech Rusek z KSSE.

Tu sĄ pieniĄdze

Informacje o sprzyjających warunkach inwestowania w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej można znaleźć pod numerem telefonu (032) 251 07 36 oraz pod adresem www.ksse.com.pl.

Wizytówka: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Podstrefa Gliwicka

Lokalizacja: w zachodniej części aglomeracji śląskiej: gmina Gliwice, gmina Zabrze, gmina Knurów oraz w województwie opolskim: gmina Strzelce Opolskie i gmina Ujazd.

Powierzchnia (w ha): 667

Wolne grunty (w ha):

297

Podstrefa Sosnowiecko- -Dąbrowska

Lokalizacja: we wschodniej części województwa śląskiego, na terenie Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. W 2000 r. do podstrefy zostały dołączone tereny przemysłowe w Częstochowie, w 2004 roku w Sławkowie i Siewierzu, a w 2005 roku tereny w Siemianowicach Śląskich.

Powierzchnia (w ha): 406

Wolne grunty (w ha):

135,3

Podstrefa Tyska

Lokalizacja: na terenach przemysłowych "Wschód".

Powierzchnia (w ha): 189,2

Wolne grunty (w ha):

38,5

Podstrefa Jastrzębsko- -Żorska

Lokalizacja: tereny inwestycyjne zlokalizowane w 8 gminach: Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Czerwionce-Leszczynach, Godowie, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Pawłowicach, Żorach.

Powierzchnia (w ha): 210

Wolne grunty (w ha):

82,4

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwrstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane