Prezes UOKiK z nominacją do grupy mającej doradzać KE ws. rynku cyfrowego

  • PAP
opublikowano: 24-03-2023, 10:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, razem z szefami urzędów antymonopolowych pięciu innych państw unijnych, ma doradzać Komisji Europejskiej w sprawach związanych z wprowadzanymi przepisami dotyczącymi największych spółek technologicznych i internetowych - podał w piątek UOKiK.

Grono doradzających prezesów urzędów zajmujących się ochroną konkurencji to tzw. Grupa Wysokiego Szczebla (ang. High Level Group) do spraw aktu o rynkach cyfrowych.

Tomasz Chróstny, fot. Marek Wiśniewski
Tomasz Chróstny, fot. Marek Wiśniewski

Jak wyjaśnia UOKiK, grupa ta została powołana na mocy aktu o rynkach cyfrowych (ang. DMA, Digital Market Act). Celem Grupy jest wspieranie Komisji Europejskiej doradztwem, rekomendacjami i wiedzą ekspercką w zakresie stosowania przepisów DMA oraz zapewniania spójności regulacyjnej.

W skład Grupy weszło sześciu szefów urzędów ochrony konkurencji z krajów UE, którzy będą zasiadali w High Level Group przez dwa lata. Wśród nich, poza prezesem UOKiK, są szefowie urzędów antymonopolowych z Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Danii i Austrii.

Akt o rynkach cyfrowych reguluje usługi cyfrowe w Unii Europejskiej, w tym media społecznościowe i internetowe platformy handlowe.

DMA wszedł w życie 1 listopada 2022 r., a jego przepisy będą stosowane w państwach członkowskich od 2 maja 2023 r. Akt będzie miał zastosowanie do przedsiębiorców, którzy zostaną uznani za strażników dostępu (ang. gatekeepers). Będą to największe podmioty z branży technologicznej i internetowej działające w Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane