Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 20-01-2023, 18:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Czy czterodniowy tydzień pracy oznacza straty dla przedsiębiorców? Czy słusznie obawiają się, że nowy model przyniesie spadek wydajności i konieczność powiększenia zespołu? Krótszy tydzień pracy: co czeka pracodawców?

Różne perspektywy:
Różne perspektywy:
Przedstawiciele poszczególnych branż różnie oceniają nowy model pracy. W logistyce i gastronomii entuzjazmu nie widać, inne sektory są bardziej przychylne temu rozwiązaniu.
Adobe Stock

2. Przejście na e-faktury to dla przedsiębiorców spore wyzwanie. Na tych, którzy nie zaczną korzystać z nowego systemu, czekają kary. Jakie?

Ujednolicony system:
Ujednolicony system:
Po wejściu w życie KSeF wszystkie faktury zakupowe będą miały tę samą postać. Obecnie można spotkać się z wieloma ich rodzajami.
Adobe Stock

3. Jak długo trzeba czekać na płatność? Dwa miesiące to średnie opóźnienie zapłaty w branżach: chemicznej, papierowo-drzewnej i rolno-spożywczej. Ogólna kondycja płynności płatniczej firm jest dobra, ale są też powody do niepokoju.

4. Na pieniądze z urzędu skarbowego niektórzy czekają nawet trzy miesiące. Zwrot nadpłaty można jednak znacznie przyspieszyć. Co w tym celu trzeba zrobić? Jak szybciej uzyskać zwrot podatku?

Nadpłata szybciej trafi na konto:
Nadpłata szybciej trafi na konto:
Wysłanie zeznania online może znacznie, co najmniej dwukrotnie, skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku.
Adobe Stock

5. Co drugi przedsiębiorca spodziewa się mniejszych zamówień, a co trzeci - opóźnień w płatnościach. 60 proc. firm zamierza radzić sobie z problemami, podnosząc ceny. Poznaj największe obawy firm dotyczące sprzedaży.

6. Do czego zobowiązuje pracodawcę PIT-2? Część pracowników i zleceniobiorców nie zapłaci fiskusowi w ciągu roku nawet złotówki. O ile wskażą płatnikowi, z których ulg korzystają. Służy do tego PIT-2, obecnie bardzo rozbudowany.

Księgowy zawrót głowy:
Księgowy zawrót głowy:
Po wprowadzeniu nowej wersji formularza PIT-2 firmowe działy płac powinny objaśnić zatrudnionym, jakie kryje on pułapki i jak należy go wypełnić. Według ekspertów istnieje ryzyko, że uprawnieni do różnych ulg po rocznym rozliczeniu podatku mogą fiskusowi sporo dopłacić.
Adobe Stock

7. Konsumenci najczęściej rezygnują z wyjść do restauracji czy zakupu ubrań, ale cięcia dotyczą też wydatków na wyposażenie domu, kulturę, rozrywkę i podróże. Podwyżki odstraszyły klientów od zakupów.

8. Przewagą konkurencyjną wielu MŚP jest ich know-how. Jak go zabezpieczyć z pomocą unijnych dotacji?

Refundacja wydatków:
Refundacja wydatków:
Beneficjenci SME Fund dostaną zwrot kosztów poniesionych w związku z opłatami urzędowymi dotyczącymi zgłaszania znaków towarowych i wzorów przemysłowych.
Adobe Stock

9. Strumień pieniędzy w wysokości 30 mln zł popłynie do MŚP z woj. mazowieckiego. Na co można otrzymać granty?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane