Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.
1. Czy czterodniowy tydzień pracy oznacza straty dla przedsiębiorców? Czy słusznie obawiają się, że nowy model przyniesie spadek wydajności i konieczność powiększenia zespołu? Krótszy tydzień pracy: co czeka pracodawców?

2. Przejście na e-faktury to dla przedsiębiorców spore wyzwanie. Na tych, którzy nie zaczną korzystać z nowego systemu, czekają kary. Jakie?

3. Jak długo trzeba czekać na płatność? Dwa miesiące to średnie opóźnienie zapłaty w branżach: chemicznej, papierowo-drzewnej i rolno-spożywczej. Ogólna kondycja płynności płatniczej firm jest dobra, ale są też powody do niepokoju.
4. Na pieniądze z urzędu skarbowego niektórzy czekają nawet trzy miesiące. Zwrot nadpłaty można jednak znacznie przyspieszyć. Co w tym celu trzeba zrobić? Jak szybciej uzyskać zwrot podatku?

5. Co drugi przedsiębiorca spodziewa się mniejszych zamówień, a co trzeci - opóźnień w płatnościach. 60 proc. firm zamierza radzić sobie z problemami, podnosząc ceny. Poznaj największe obawy firm dotyczące sprzedaży.
6. Do czego zobowiązuje pracodawcę PIT-2? Część pracowników i zleceniobiorców nie zapłaci fiskusowi w ciągu roku nawet złotówki. O ile wskażą płatnikowi, z których ulg korzystają. Służy do tego PIT-2, obecnie bardzo rozbudowany.

7. Konsumenci najczęściej rezygnują z wyjść do restauracji czy zakupu ubrań, ale cięcia dotyczą też wydatków na wyposażenie domu, kulturę, rozrywkę i podróże. Podwyżki odstraszyły klientów od zakupów.
8. Przewagą konkurencyjną wielu MŚP jest ich know-how. Jak go zabezpieczyć z pomocą unijnych dotacji?

9. Strumień pieniędzy w wysokości 30 mln zł popłynie do MŚP z woj. mazowieckiego. Na co można otrzymać granty?
© ℗