Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 17-03-2023, 18:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Najwyższy czas na sprawozdania finansowe. Przedsiębiorcy muszą przygotować podsumowanie zysków i strat za ubiegły rok do końca tego miesiąca. Jakie błędy najczęściej popełniają?

Masz straty? Dobrze przelicz:
Masz straty? Dobrze przelicz:
Fiskus jest w tych sprawach wyjątkowo podejrzliwy. Nad ujemnym dla niego bilansem podatkowym na pewno zatrzyma się na dłużej. Weźmie pod lupę każdy rozliczony przez twoją spółkę koszt.
Adobe Stock

2. Firmy znów będą biły się o kredyt Już za kilka dni przedsiębiorcy wystartują w konkursie o dofinansowanie nowych rozwiązań, przełomowych w skali branży i kraju. Mają szansę na wysoką refundację, nawet do 70 proc. wydatków. Jak zdobyć kredyt technologiczny?

Kluczowe kryterium:
Kluczowe kryterium:
Wdrażana przez beneficjenta technologia może mieć postać np. prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Adobe Stock

3. Prawie połowa przedsiębiorców obawia się, że sytuacja ich firm w tym roku będzie gorsza niż rok wcześniej. Co najbardziej niepokoi pracodawców?

4. Czy warto wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy? Eksperymenty ze skróconym tygodniem pracy w innych krajach w większości przyniosły zadowalające wyniki. Jakie są doświadczenia polskich firm i jak oceniają one efekty zmian?

Testowanie zmian:
Testowanie zmian:
Coraz więcej firm w Polsce działa w trybie czterodniowym. Zwykle na początku był to eksperyment, który z czasem zmienił się w stałą praktykę.
Adobe Stock

5. Jakie korzyści daje firmom zatrudnianie skazanych? Pracodawca może liczyć na zwrot do 35 proc. wynagrodzenia brutto i uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę bądź dotację. Co jeszcze może zyskać?

Zalety pracy skazanych:
Zalety pracy skazanych:
Zatrudnienie więźniów wpływa korzystnie na ich resocjalizację i powrót do społeczeństwa. Praca osadzonych to również szansa dla przedsiębiorców, którzy w ten sposób mogą pozyskać kadry na atrakcyjnych warunkach.

6. Małe firmy zwiększają zatrudnienie i inwestują w innowacyjne projekty. W czym jeszcze gwarancje de minimis pomagają przedsiębiorcom?

7. Specjalne ostrzeżenia, wydzielone miejsca prezentacji – takie wymagania chce rząd postawić aptekarzom i sklepikarzom handlującym produktami postrzeganymi przez klientów jako leki. Jakie nowe obowiązki będą mieli sprzedawcy suplementów?

Siła ekranu:
Siła ekranu:
Pierwszy suplement diety zarejestrowano w 2007 r. Od tego czasu stale przybywa takich produktów. W 2021 r. zgłoszono prawie 22 tys. powiadomień o wprowadzeniu suplementów po raz pierwszy do obrotu lub o takim zamiarze – podaje MZ. Podkreśla, że ich sprzedaż rośnie wraz ze wzrostem emisji reklam tych wyrobów w telewizji.
Adobe Stock

8. Branża przeprowadzek: o czym warto pamiętać na starcie?

Problemy sektora:
Problemy sektora:
Branża przeprowadzek jest dochodowa, ale wraz z wielkością klienta zlecającego usługę rośnie ryzyko wystąpienia opóźnionych przelewów i zatorów płatniczych.
Adobe Stock
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane