Przygotuj firmę do unijnej dyrektywy

opublikowano: 20-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

MŚP inwestujące w rozwiązania, które wpisują się w Europejski Akt o Dostępności, mogą zyskać szerszą bazę klientów i większą sprzedaż produktów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy firmy są przygotowane na wdrożenie rozwiązań przewidzianych w Europejskim Akcie o Dostępności
  • Przed jakimi wyzwaniami stoją przedsiębiorcy
  • Na jakie obowiązki muszą przygotować się przedstawiciele biznesu
  • Kiedy wejdą w życie nowe rozwiązania

Rozwiązania przewidziane w Europejskim Akcie o Dostępności (ang. European Accessibility Act – EAA) są szansą dla wielu firm. Celem unijnej dyrektywy jest poprawa dostępności wybranych produktów i usług dla wszystkich użytkowników. Choć przepisy zaczną obowiązywać w połowie 2025 r., eksperci radzą, aby przedstawiciele biznesu właściwie przygotowali się do spełnienia wymogów, które nałoży na nich dyrektywa.

Handel elektroniczny

Przepisy, które zakłada unijny dokument, wspierają usuwanie istniejących przeszkód w dostępie do najpowszechniejszych produktów i usług. Obowiązki stosowania tzw. wymogów dostępności będą dotyczyły przedsiębiorstw, które oferują produkty lub usługi wymienione w EAA. Wśród nich są m.in. sprzęt komputerowy, smartfony, bankomaty i terminale płatnicze. W grę wchodzą też usługi handlu elektronicznego, bankowości detalicznej oraz informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim.

Powiększ bazę klientów:
Powiększ bazę klientów:
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, zwraca uwagę, że osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny to ogromny rynek konsumentów. Dlatego dostosowanie wyrobów do tych użytkowników to dla wielu firm duża szansa na rozwój.

– Dostępność to jeden z kluczowych elementów świadomego prowadzenia biznesu, w którym jest miejsce na empatię, projektowanie produktów i usług z myślą o wszystkich odbiorcach. Dostosowanie wyrobów do wszystkich użytkowników to szansa rynkowa dla firm. Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny to ogromny rynek konsumentów – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Zwraca uwagę, że EAA jest pierwszą tak kompleksową regulacją unijną w dziedzinie dostępności.

– Łączy w sobie aspekt społeczny, biznesowy i technologiczny. Obejmuje swym zasięgiem nie tylko sektor państwowy, lecz również przedsiębiorców prywatnych – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ocenia, że wdrożenie jednolitych wymogów EAA w państwach członkowskich Unii Europejskiej przyczyni się do niwelowania barier w swobodnym przepływie dostępnych produktów i usług.

Sporo obowiązków

Konstancja Sawecka, radca prawny w Russell Bedford, zwraca uwagę, że z jednej strony unijna dyrektywa nałoży dodatkowe obowiązki na firmy, które oferują produkty i usługi przewidziane w dokumencie, natomiast z drugiej strony ułatwi im wejście na nowe rynki i osiągnięcie większych zysków ze sprzedaży.

– EAA dotyczy produktów i usług, które mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Usuwanie barier zawsze jest słusznym działaniem. Nowe rozwiązania prawne bez wątpienia pozytywnie wpłyną na wykonywanie podstawowych czynności przez osoby z zaburzeniami percepcji i mobilności oraz ograniczą ich wykluczenie społeczne i zawodowe – wyjaśnia Konstancja Sawecka.

Jej zdaniem obecnie przedsiębiorcy nie są wystarczająco przygotowani na wprowadzenie planowanej regulacji.

– Wdrożenie dyrektywy do polskiego systemu prawnego będzie sporym wyzwaniem dla przedstawicieli biznesu. Na szczęście mają oni jeszcze dużo czasu, aby przystosować swoją działalność gospodarczą, w tym produkcję wyrobów, do nowych wymogów przewidzianych w dyrektywie EAA – ocenia Konstancja Sawecka.

Jedną ze spółek, która podejmuje sporo inicjatyw odpowiadających na wyzwania unijnego dokumentu, jest Allegro.

– Udoskonalamy firmowe procesy, aby nasza platforma zakupowa była dostosowana do wszystkich odbiorców. Dbamy zarówno o dostępność technologiczną, która jest istotna na etapie zakupu wyrobów w ramach strony internetowej i aplikacji mobilnych, jak i o komunikacyjną, kiedy klienci kontaktują się z naszym działem obsługi. Nie mniej ważna jest dla nas tzw. dostępność architektoniczna w postaci sieci automatów paczkowych One Box by Allegro. Te wszystkie udoskonalenia przewiduje nasza strategia zrównoważonego rozwoju – mówi Marta Mikliszańska, szefowa departamentu ds. relacji zewnętrznych i ESG w Allegro.

Język migowy

Przedstawiciele spółki prowadzą też szkolenia dla seniorów dotyczące zakupów online i cyberbezpieczeństwa. Spółka umożliwia konsumentom kontakt z obsługą klienta w języku migowym.

Marta Mikliszańska nie ma złudzeń, że nowe przepisy o dostępności towarów i usług będą dla firm sporym wyzwaniem.

– Dyrektywa EAA ułatwi korzystanie z usług osobom z niepełnosprawnościami. Jednocześnie będzie ona dużym wyzwaniem dla przedsiębiorstw ze względu na szerokie oddziaływanie jej przepisów na różne sfery działalności gospodarczej. Dlatego warto, aby przedstawiciele biznesu już teraz zaczęli sprawdzać, jak mogą poprawić dostępność oferowanych rozwiązań i odpowiednio zaplanować ją w nowych projektach – podkreśla Marta Mikliszańska.

Zwraca uwagę, że przedsiębiorcy mają jeszcze sporo czasu na przygotowanie działalności do rozwiązań, które przewiduje unijna dyrektywa.

– Należy pamiętać, że wciąż trwają prace nad projektem ustawy, która wdroży EAA. Kluczowe jest to, aby finalne zapisy przyszłej regulacji pojawiły się jak najwcześniej, aby przedsiębiorcy z odpowiednim wyprzedzeniem mogli dostosować produkty i usługi do wymogów zawartych w tym dokumencie – zaznacza Marta Mikliszańska.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich kilku lat przedstawiciele biznesu prowadzący projekty poprawiające życie osobom starszym, z zaburzeniami percepcji i mobilności, mogli ubiegali się o dotacje na tego typu inicjatywy. Realizowane przez nich przedsięwzięcia usuwają bariery architektoniczne, cyfrowe i informacyjno-komunikacyjne m.in. w urzędach i szpitalach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane