Rośnie zaangażowanie inwestycyjne mikro i małych przedsiębiorstw

opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Rozmowa z Tomaszem Styczyńskim, wiceprezesem Banku Pekao, nadzorującym działalność Pionu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao zwraca uwagę, że mikro- i mali przedsiębiorcy wciąż finansują inwestycje głównie środkami własnymi. Choć to mocno utrwalona tendencja, to jednak rozwój metod działania banków powoduje, że powoli ulega ona zmianie.

Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, zwraca uwagę na stopniową zmianę nastawienia małych i średnich firm do zewnętrznych, bankowych źródeł finansowania inwestycji.
Zobacz więcej

NOWE PODEJŚCIE:

Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, zwraca uwagę na stopniową zmianę nastawienia małych i średnich firm do zewnętrznych, bankowych źródeł finansowania inwestycji. Fot. Marek Wiśniewski

Dane NBP pokazują, że większość mikro- i małych przedsiębiorstw korzysta wyłącznie z najbardziej podstawowych usług bankowych. Jakie jest nastawienie Banku Pekao do takich firm?

Przede wszystkim należy podkreślić, że w mikro- i małych przedsiębiorstwach dostrzegamy bardzo ważną część gospodarki. Przecież pod względem statystycznym ta część podmiotów gospodarczych stanowi aż 99 proc. z około dwóch milionów wszystkich firm działających w Polsce. Mówimy więc o bardzo istotnym segmencie gospodarki, który przekłada się na podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, m.in. na stan zatrudnienia na rynku pracy, na poziom inwestycji podejmowanych przez przedsiębiorców i generalnie na kreowanie produktu krajowego brutto.

Bez wątpienia w tym segmencie tkwi duży potencjał, ale czy wykorzystanie go nie stanowi dla banków ogromnego wyzwania?

Optymizmem napawa nas fakt, że od 2013 r., na podstawie danych z Raportu o sytuacji mikro- i małych firm, przygotowywanegood 8 lat przez Bank Pekao w sektorze mikro- i małych przedsiębiorstw obserwujemy stały i istotny wzrost inwestycji, który w ciągu minionych czterech lat wyniósł około 10 pkt. proc. Do 2018 r. to właśnie w tym sektorze gospodarki odsetek firm inwestujących wzrósł z 39 proc. do prawie 49 proc. Przy czym zdecydowanie więcej inwestują firmy małe, niż firmy mikro-. Inwestycje są podejmowane przede wszystkim przez podmioty zajmujące się produkcją.

Poziom zaangażowania inwestycyjnego rośnie, ale z danych NBP wynika, że wśród mikro- i małych firm do wyjątków należą takie, które korzystają z szerokiego spektrum bankowych produktów transakcyjnych, oszczędnościowych, walutowych i kredytowych.

Gdy analizujemy zaangażowanie inwestycyjne przedsiębiorstw to zawsze staramy się znaleźć jego zależność od kredytu i powiązanie z kredytem. Trzeba przyznać, że wciąż tego rodzaju aktywność zasilana jest przede wszystkim środkami własnymi przedsiębiorców. Taki sposób finansowania inwestycji w sektorze mikro- i małych firm jest tendencją, która nie zmienia się od wielu lat. Jednak rozwój banków i sposobów ich działania powoduje, że do zmian dochodzi także w tej dziedzinie. Mam tu na myśli zwłaszcza stopniową zmianę nastawienia najmniejszych, mikro- i małych firm do zewnętrznych źródeł finansowania, w tym do finansowania pozyskiwanego z banku. Przykładowo, jeszcze 8 lat temu tylko 19 proc. korzystało z kredytu na finansowanie działalności bieżącej, a dziś jest to ponad 28 proc. Oznacza to, że zmniejsza się awersja tych firm do finansowania zewnętrznego

Przeciętna firma z sektora mikro- i małych przedsiębiorstw często doświadcza jednak braku środków na nowe inwestycje i jednoczesnego braku zdolności kredytowej.

To prawda i banki odczytują ten stan, jako wyzwanie i szansę dla siebie. Z naszych badań wynika, że tylko około 10 proc. mikro- i małych firm nie korzysta z kredytu z powodu braku zdolności kredytowej. W porównaniu z ubiegłym rokiem do 27 proc. wzrósł odsetek firm małych wykorzystujących kredyt w inwestycjach. Bardzo dynamicznie rośnie też skala korzystania z leasingu — z 6,4 proc. w roku 2010 do 17 proc. w roku 2017. Bez wątpienia mamy więc do czynienia z wyraźnym wzrostem znaczenia finansowania inwestycji w tym sektorze gospodarki ze źródeł zewnętrznych. Oznacza to stopniowe wzmacnianie w nim roli banków.

27 proc. Taki odsetek małych przedsiębiorstw współfinansuje inwestycje kredytem bankowym, to o 2 pkt. proc. więcej niż w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu