Rośnie zaangażowanie inwestycyjne mikro i małych przedsiębiorstw

06-09-2018, 22:00

Rozmowa z Tomaszem Styczyńskim, wiceprezesem Banku Pekao, nadzorującym działalność Pionu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao zwraca uwagę, że mikro- i mali przedsiębiorcy wciąż finansują inwestycje głównie środkami własnymi. Choć to mocno utrwalona tendencja, to jednak rozwój metod działania banków powoduje, że powoli ulega ona zmianie.

NOWE PODEJŚCIE:
Zobacz więcej

NOWE PODEJŚCIE:

Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, zwraca uwagę na stopniową zmianę nastawienia małych i średnich firm do zewnętrznych, bankowych źródeł finansowania inwestycji. Fot. Marek Wiśniewski

Dane NBP pokazują, że większość mikro- i małych przedsiębiorstw korzysta wyłącznie z najbardziej podstawowych usług bankowych. Jakie jest nastawienie Banku Pekao do takich firm?

Przede wszystkim należy podkreślić, że w mikro- i małych przedsiębiorstwach dostrzegamy bardzo ważną część gospodarki. Przecież pod względem statystycznym ta część podmiotów gospodarczych stanowi aż 99 proc. z około dwóch milionów wszystkich firm działających w Polsce. Mówimy więc o bardzo istotnym segmencie gospodarki, który przekłada się na podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, m.in. na stan zatrudnienia na rynku pracy, na poziom inwestycji podejmowanych przez przedsiębiorców i generalnie na kreowanie produktu krajowego brutto.

Bez wątpienia w tym segmencie tkwi duży potencjał, ale czy wykorzystanie go nie stanowi dla banków ogromnego wyzwania?

Optymizmem napawa nas fakt, że od 2013 r., na podstawie danych z Raportu o sytuacji mikro- i małych firm, przygotowywanegood 8 lat przez Bank Pekao w sektorze mikro- i małych przedsiębiorstw obserwujemy stały i istotny wzrost inwestycji, który w ciągu minionych czterech lat wyniósł około 10 pkt. proc. Do 2018 r. to właśnie w tym sektorze gospodarki odsetek firm inwestujących wzrósł z 39 proc. do prawie 49 proc. Przy czym zdecydowanie więcej inwestują firmy małe, niż firmy mikro-. Inwestycje są podejmowane przede wszystkim przez podmioty zajmujące się produkcją.

Poziom zaangażowania inwestycyjnego rośnie, ale z danych NBP wynika, że wśród mikro- i małych firm do wyjątków należą takie, które korzystają z szerokiego spektrum bankowych produktów transakcyjnych, oszczędnościowych, walutowych i kredytowych.

Gdy analizujemy zaangażowanie inwestycyjne przedsiębiorstw to zawsze staramy się znaleźć jego zależność od kredytu i powiązanie z kredytem. Trzeba przyznać, że wciąż tego rodzaju aktywność zasilana jest przede wszystkim środkami własnymi przedsiębiorców. Taki sposób finansowania inwestycji w sektorze mikro- i małych firm jest tendencją, która nie zmienia się od wielu lat. Jednak rozwój banków i sposobów ich działania powoduje, że do zmian dochodzi także w tej dziedzinie. Mam tu na myśli zwłaszcza stopniową zmianę nastawienia najmniejszych, mikro- i małych firm do zewnętrznych źródeł finansowania, w tym do finansowania pozyskiwanego z banku. Przykładowo, jeszcze 8 lat temu tylko 19 proc. korzystało z kredytu na finansowanie działalności bieżącej, a dziś jest to ponad 28 proc. Oznacza to, że zmniejsza się awersja tych firm do finansowania zewnętrznego

Przeciętna firma z sektora mikro- i małych przedsiębiorstw często doświadcza jednak braku środków na nowe inwestycje i jednoczesnego braku zdolności kredytowej.

To prawda i banki odczytują ten stan, jako wyzwanie i szansę dla siebie. Z naszych badań wynika, że tylko około 10 proc. mikro- i małych firm nie korzysta z kredytu z powodu braku zdolności kredytowej. W porównaniu z ubiegłym rokiem do 27 proc. wzrósł odsetek firm małych wykorzystujących kredyt w inwestycjach. Bardzo dynamicznie rośnie też skala korzystania z leasingu — z 6,4 proc. w roku 2010 do 17 proc. w roku 2017. Bez wątpienia mamy więc do czynienia z wyraźnym wzrostem znaczenia finansowania inwestycji w tym sektorze gospodarki ze źródeł zewnętrznych. Oznacza to stopniowe wzmacnianie w nim roli banków.

27 proc. Taki odsetek małych przedsiębiorstw współfinansuje inwestycje kredytem bankowym, to o 2 pkt. proc. więcej niż w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Rośnie zaangażowanie inwestycyjne mikro i małych przedsiębiorstw