Nowe oblicze Gazel Biznesu

opublikowano: 18-12-2022, 20:00
aktualizacja: 18-12-2022, 20:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do rankingu Gazele Biznesu 2022 zakwalifikowało się 4597 firm, czyli o ponad 100 więcej niż przed rokiem. To pewne zaskoczenie, jeśli wziąć pod uwagę, że nasza lista dotychczas wydłużała się w czasach koniunktury, a skracała, gdy krajowa gospodarka dostawała zadyszki. Tymczasem to wydanie rankingu zostało opracowane na podstawie wyników firm z lat 2019, 2020 i 2021 – czyli okresu naznaczonego ograniczeniami związanymi z pandemią.

Pandemia i koniunktura

Okazuje się, że nie wszystkie przedsiębiorstwa były narażone na pandemiczne załamanie koniunktury. Przeciwnie, z kontaktów z tegorocznymi laureatami wynika, że warunki, które stawiały pod znakiem zapytania szanse na dalsze działanie części małych i średnich firm, dla innych były źródłem niedostępnych wcześniej możliwości. Do tej pierwszej grupy należą choćby hotele czy firmy z branży rozrywkowej, do drugiej zaś np. spółki wyspecjalizowane w e-handlu czy małe firmy produkcyjne, które wykorzystały, spowodowane kwarantannami, czasowe wstrzymywanie działalności przez większych graczy.

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym zwiększeniu liczby wyjątkowo dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw jest swoista eksplozja rynkowej koniunktury w niektórych branżach. Można do nich zaliczyć chociażby dostawców sprzętu i usług związanych z cyfryzacją, która już przed pandemią z roku na rok postępowała coraz szybciej, a wraz z koniecznością powszechnego przejścia na pracę zdalną przyspieszyła jeszcze bardziej.

Atrakcyjne branże

Dziedziną przeżywającą rozkwit od kilku lat jest także szeroko pojmowany rynek odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza fotowoltaiki. Firm z tej branży przybywa z każdą kolejną edycją rankingu Gazele Biznesu. Szczęśliwie trendu transformacji energetycznej nie wyhamowała pandemia, a narastający kryzys energetyczny prawdopodobnie będzie go wzmacniał także w następnych latach. W efekcie nasza lista znów „zalśniła” dziesiątkami firm projektujących, dostarczających i instalujących panele fotowoltaiczne oraz towarzyszące im urządzenia. Wśród Gazel Biznesu coraz więcej jest także przedsiębiorstw będących operatorami własnych farm słonecznych.

Dodatkowym plusem transformacji energetycznej jest także podnoszenie poziomu innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Dziś nie należą już bowiem do rzadkości firmy związane z OZE, które we własnych działach badawczo-rozwojowych opracowują zaawansowane technologie służące m.in. magazynowaniu energii czy jej pozyskiwaniu z takich źródeł, jak choćby wodór.

Obraz sektora MŚP, którego kondycji w coraz mniejszym stopniu zagraża pandemia, a który z powodzeniem wykorzystuje nadarzające się okazje do rozwoju, z pewnością napawałby optymizmem, gdyby nie kolejne ciemne chmury zbierające się nad naszą gospodarką.

Mowa oczywiście o wojnie w Ukrainie, związanym z nią kryzysie energetycznym czy inflacji, która –gdyby nie ten konflikt – prawdopodobnie nie przybrałaby aż tak niebezpiecznych rozmiarów jak obecnie.

Czynniki nie tylko ekonomiczne

Niektóre Gazele Biznesu odczuły skutki napaści Rosji na Ukrainę w sposób wyjątkowo dojmujący. Przykładem może być laureat poprzedniej edycji rankingu – firma Clovin, której ukraiński zakład produkcyjny musiał przerwać działalność i tylko cudem ocalał z pożogi, a załoga włączyła się czynnie w obronę ojczyzny. Polska spółka matka zaangażowała zaś olbrzymie siły i środki w pomoc rodzinom ukraińskich pracowników. To nie jedyny taki przykład. Wiele Gazel Biznesu reprezentujących różne branże zaangażowało i nadal angażuje się w pomoc – począwszy od transportu uchodźców, przez pomoc materialną dla walczącej Ukrainy, a skończywszy na zapewnieniu dachu nad głową i źródeł utrzymania tym jej obywatelom, którzy szukali schronienia w Polsce.

Dziś już wiadomo, że polskie małe i średnie firmy bardzo dobrze zdają egzaminy z zarządzania kryzysowego w czasach pandemii i z solidarności wobec potrzebujących pomocy sąsiadów. Wygląda jednak na to, że na tym nie koniec sprawdzianów, z którymi będą musiały się zmierzyć.

Kolejny, już rozpoczęty, egzamin sprawdza umiejętności działania w warunkach rekordowej inflacji, szybkiego wzrostu kosztów oraz spadku popytu na towary i usługi. Laureaci rankingu Gazele Biznesu już prawie przez ćwierć wieku potwierdzają, że trudne warunki to ich naturalne środowisko, więc i w tym przypadku można się spodziewać pozytywnych ocen końcowych. Tym bardziej że przegląd firm – laureatów tegorocznego 23. wydania Gazel Biznesu – potwierdza także, że z roku na rok podnoszą one jakość zarządzania i unowocześniają swoją działalność.

O ile więc po zdanym na piątkę „egzaminie z języka ukraińskiego” nie przyjdzie nam się mierzyć ze sprawdzianami z innych języków Europy Wschodniej, przyszłoroczna lista rankingowa nie powinna być krótsza, zaś uwzględnione w niej przedsiębiorstwa będą z pewnością reprezentowały jeszcze wyższe standardy zarządzania, a w wielu przypadkach także zaawansowanie technologiczne i innowacyjność prowadzonej działalności.

Przeczytaj także:

Komentarz wydawcy: Pozytywne skutki negatywnych zdarzeń

Pierwsze miejsce w rankingu ogólnokrajowym: Lantre

Warto postawić na wiedzę i doświadczenie

Dynamicznie rozwijający się internetowy sprzedawca urządzeń Apple, spółka Lantre, kieruje ofertę głównie do klientów biznesowych. Sprzedaje pełną gamę sprzętową producenta z Cupertino i zapowiada więcej.

Drugie miejsce w rankingu ogólnokrajowym: Integrale IT

Nie boimy się wyzwań

Integrale IT to integrator systemów informatycznych z krwi i kości. Dostarcza kompleksowe i innowacyjne rozwiązania, ułatwiające firmom cyfryzację.

Grzegorz Pindur, prezes zarządu Integrale IT
Kuba Kepinski

Trzecie miejsce w rankingu ogólnokrajowym: The Media Insight Polska

Kierunek: nowi klienci i nowe rozwiązania medialne

The Media Insight to dom mediowy działający w strukturach Mindshare i współtworzący grupę mediową GroupM. Spółka powstała w 2002 r. i chociaż jako marka The Media Insight posiada oddzielną osobowość prawną, jako Mindshare Polska pozostaje częścią globalnej struktury marketingowej i komunikacyjnej, skupiającej blisko 10 tys. osób z blisko 90 krajów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazel Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane