Spółka z portfela Adiuvo w drodze do upadłości

opublikowano: 04-10-2022, 16:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Telemedyczny start-up HealthUp miał z pomocą kanadyjskiego inwestora branżowego i dystrybutora z USA pomóc pacjentom z chorobami płuc. Złożył jednak wniosek o ogłoszenie upadłości.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co stanęło startupowi na drodze do międzynarodowej ekspansji

Joint Polish Investment Fund (JPIF), fundusz powstały we współpracy Adiuvo z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zainwestował w rundzie seed w 2016 r. 4,3 mln zł w spółkę HealthUp. Stworzyła ona narzędzie do monitorowania i wspomagania terapii chorób płuc, na które składają się: mobilny spirometr i platforma AioCare.

Notowane na GPW Adiuvo poinformowało 3 października, że start-up złożył wniosek o ogłoszenie upadłości – przede wszystkim z powodu niepozyskania niezbędnego finansowania dalszej działalności.

Adiuvo nie chce na tym etapie udzielać komentarza, podkreśla tylko, ze to dopiero początek procesu. W raporcie bieżącym oszacowało, że zmniejszy to wartość jego „inwestycji w jednostki stowarzyszone” o 3,35 mln zł (udział JPIF w kapitale start-upu wynosi 41,15 proc.).

HealthUp zapowiadał na początku 2021 r. międzynarodową ekspansję z pomocą dwóch partnerów. Pierwszy z nich to Trudell Medical – kanadyjski producent urządzeń medycznych, który zainwestował w spółkę 14,7 mln zł. Natomiast drugim był amerykański Vyaire, który miał wprowadzić urządzenie start-upu do kilkunastu krajów.

Adiuvo nie wspomniało o HealthUp w raporcie półrocznym, ale w kwartalnym – opublikowanym pod koniec maja – już tak. Podkreśliło, że wspomniane dwie umowy strategiczne uniezależniły spółkę finansowo od Adiuvo oraz wzmocniły ją m.in. regulacyjnie i operacyjnie.

Rynkowa weryfikacja:
Rynkowa weryfikacja:
HealthUp, którym kierują Łukasz Kołtowski i Piotr Bajtała, zapowiadał, że chce zostać „pierwszą globalną kliniką chorób układu oddechowego”. Nie zdobył jednak potrzebnego finansowania.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane