Spółki z GPW szykują sute dywidendy

opublikowano: 27-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na razie tylko co czwarta spółka, która dzieliła się zyskiem w zeszłym roku, zadeklarowała wypłatę za 2022 r. To daje spore pole do spekulacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • z jakich spółek można oczekiwać sporych dywidend,
  • które branże śpią na gotówce,
  • gdzie jest ryzyko ograniczenia dywidendy.

Na ponad 200 spółek, które płaciły dywidendę za 2021 r., ponad 50 zadeklarowało zasady podziału zysku za 2022 r. W tym gronie jest sześć, w przypadku których stopa dywidendy może przekroczyć 10 proc.

Choć wiele firm w czasach wojennej zawieruchy wykorzystało okazję do osiągnięcia nadzwyczajnych zysków, to nie wszystkie - w tym wiele kontrolowanych przez skarb państwa - podzielą się nadzwyczajnym zyskiem z akcjonariuszami. Wyjątkiem jest PKN Orlen, który już zapowiedział wypłatę na poziomie 5,5 zł na akcję, co dawałoby stopę dywidendy wynoszącą około 10 proc. Czynnikiem ryzyka jest podatek od nadmiarowych zysków, który mógłby jeszcze przekreślić scenariusz wypłaty hojnej dywidendy. Na razie nie wiadomo jednak, jaki kształt przyjmie podatek - w ciągu kilku tygodni ma się pojawić ostateczna propozycja. Wiadomo tyle, że ma ona uwzględniać plany inwestycyjne Orlenu.

Ze spółek z branży paliwowej powrót do wypłaty dywidendy ogłosił Unimot. Według wstępnych szacunków, w 2022 r. spółka osiągnęła 510,7 mln zł EBITDA, podczas gdy przed rokiem było to 116 mln zł. Pozytywne oczekiwania co do dywidendy ma Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, który w ostatniej rekomendacji spodziewa się wypłaty 12 zł na akcję i przewiduje, że propozycja dywidendy może stanowić wsparcie dla kursu akcji. Jeszcze wyższe szacunki ma Michał Kozak, analityk Trigon DM.

– W Unimocie dużego zaskoczenia być nie powinno. Znamy wstępne wyniki, a wcześniej były zapowiedzi o przeznaczeniu ok. 30 proc. zysku na dywidendę. To dawałoby 12-15 zł dywidendy na akcję – mówi Michał Kozak.

Deweloperzy mają czym się dzielić

Dla deweloperów 2022 r. okazał się czasem świetnych wyników. Podwyżki stóp procentowych mocno ostudziły jednak ostudziły rynek mieszkaniowy, co powinno skłonić branżę do trzymania się za portfel.

– Wyniki deweloperów były rewelacyjne. Z jednej strony pomogła rekordowa sprzedaż, z drugiej niższe koszty budowy. To sprawiło, że zyski na akcję większości spółek były najwyższe w historii. Sytuacja rynkowa się zmieniła, a większe podmioty postanowiły to wykorzystać na zakupy gruntów, czasami nawet od mniejszych graczy, którzy mieli problemy. Wpłaty od klientów, które są ważnym źródłem finansowania, spadły w ślad za sprzedażą. Spodziewam się, że deweloperzy wejdą odważniej na rynek długu – w zeszłym roku nie było zbyt dużo emisji obligacji i to się może zmienić – mówi David Sharma, analityk Trigon DM.

10 najwyższych propozycji dywidendowych

SpółkaDywidenda na akcję (w zł)Stopa dywidendy w (proc.)*
1.Dektra216,0
2.PCC Rokita21,5715,1
3.Arctic Paper2,713,4
4.Alumetal10,5212,8
5.PKN Orlen5,59,8
6.Dom Development119,2
7.Stalexport0,27,4
8.Capital Park0,566,5
9.Asseco Business Solutions2,35,8
10.KPPD45,5

*według kursu zamknięcia z 24.03.2023. Źródło: PB, spółki.

Mimo to uważa on, że dywidendy będą wysokie.

– Zakładam, że nie będzie dużych rozczarowań, ale nie ma się co spodziewać, że dywidendy wzrosną w tym samym tempie co zysk na akcję w 2022 r. Nominalnie zapewne będą na poziomie podobnym co w zeszłym roku lub trochę wyższe. Sytuacja płynnościowa nie jest już tak komfortowa, choć nadal nie ma dużego zagrożenia dla spółek. Co więcej, branża niemal jednym głosem mówi, że od grudnia widać odbicie sprzedaży – mówi David Sharma.

Plany ogłosił już Dom Development, który wypłaci 11 zł za akcję, co daje stopę wynoszącą 9 proc. I na pewno nie będzie jedyny. Prezes Atalu zapowiedział, że zarząd przedstawi propozycję dywidendy w ciągu miesiąca.

– Na pewno Atal wypłaci dość wysoką dywidendę, bo zysk był rekordowy. Zakładając utrzymanie tego, co było w latach ubiegłych, czyli wypłatę 70 proc. skonsolidowanego zysku netto, to mówimy o stopie dywidendy przekraczającej 12 proc. Uważam, że także Develia wypłaci sporą część zysku, bo czwarty kwartał był bardzo udany – mówi David Sharma.

Gwiazdy budownictwa

W branży budowlanej nie tylko pod względem dywidendy od lat wyróżnia się Budimex, który w 2022 r. wypracował 548 mln zł zysku netto, powiększając tym samym stan gotówki w spółce do 3,1 mld zł.

– Budimex płynnościowo ma za sobą rewelacyjny rok. Wydaje się, że firma zrealizuje zapowiedź wypłaty całego zysku i będzie to najwyższa powtarzalna dywidenda w sektorze, co przy obecnym kursie dawałoby ponad 6 proc. stopy dywidendy – mówi David Sharma.

Rok temu stopa dywidendy w spółce przekroczyła 10 proc., a w branży wyższą miał tylko Torpol (16 proc.), który wypłacił 3 zł na akcję. Torpol w 2022 r. zwiększył zysk z 75,3 do 183,3 mln zł, jednak z uwagi na niepowtarzalność wyniku, analitycy podchodzą ostrożnie do tegorocznej dywidendy. Już w zeszłym roku NN OFE domagało się dodatkowej wypłaty 5 zł na akcję z wcześniejszych zysków, ale wniosek przepadł na walnym.

– W przypadku Torpolu 3 zł na akcję to scenariusz bazowy. Wcale nie będę zaskoczony, jeśli dywidenda będzie wyższa, ponieważ wyniki spółki były rekordowe, ale jestem w stanie sobie wyobrazić skrajny scenariusz, że w związku ze zmianami właścicielskimi dywidenda w tym roku będzie w jakiś sposób zawieszona – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

W styczniu należąca do skarbu państwa spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła przedwstępną umowę kupna 38 proc. akcji Torpolu od TF Silesia.

Gotówka zwiastuje wypłaty

Obecnie większość uwagi wokół Ciechu koncentruje się na wezwaniu, ogłoszonym przez większościowego akcjonariusz, ale nie należy zapominać o potencjale dywidendowym firmy.

– Biorąc pod uwagę świetne wyniki Ciechu i bezpieczny bilans, spółka teoretycznie mogłaby zaskoczyć dywidendą. Trwa wezwanie, a rynek oczekuje podwyższenia ceny. Po raporcie dotyczącym wezwania na spółkę pisaliśmy, że dywidenda w 2023 r. może wynieść 3,8 zł na akcję w związku z korzystną sytuacją na rynku sody i spadek cen surowców. Na ostatniej konferencji zarząd tonował jednak nastroje, zwracając uwagę na oczekiwany spadek wolumenów w tym roku i ryzyko normalizacji wyników w sodzie w kolejnych kwartałach. Zarząd może też podejść bardziej konserwatywnie do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami ze względu na potencjalne przejęcia, w tym w segmencie sodowym – mówi Michał Kozak.

W zeszłym roku Boryszew przyjął politykę dywidendową, która przewiduje wypłatę od 30-70 proc. zysku pod warunkiem, że dług netto do EBITDA nie przekroczy 3,5. Tymczasem po trzech kwartałach 2022 r. spółka miała 131 mln zł zysku wobec 84,7 mln zł rok wcześniej, a wskaźnik dług netto/EBITDA wynosił 1,7. Dywidendzie może sprzyjać fakt, że w grudniu sprzedano spółkę Nylonbor za 19,9 mln zł. Jednak nie zanosi się na to, aby udało się przebić rekordową dywidendę z zeszłego roku, kiedy sięgnięto do zysków zapasowych, a stopa dywidendy przekroczyła 14 proc.

Rekordu z zeszłego roku - 18-procentowej stopy dywidendy - raczej nie przebije również dystrybutor wyrobów hutniczych Drozapol. Wyniki spółki w 2022 r. były wyraźnie gorsze – w pierwszych trzech kwartałach przychody spadły o 25 proc., a zysk spadł o połowę. Ale w czwartym kwartale spółka sprzedała nieruchomości i maszyny za ok. 20 mln zł, podczas gdy zysk netto za wcześniejsze kwartały wyniósł 10,9 mln zł. To daje szansę na solidną wypłatę w spółce, gdzie strategia przewiduje coroczne dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami.

Interesująco wygląda sytuacja spółki OEX. Według polityki dywidendowej zarząd ma co roku rekomendować wypłatę akcjonariuszom co najmniej 10 mln zł, ale w przypadku sprzedaży aktywów ma rozważać wyższe kwoty. Tymczasem w 2022 r. OEX zamknął transakcję sprzedaży Divante – spółki specjalizującej się w rozwiązaniach dla e-commerce, którą nabył za 3,2 mln zł w 2015 r. Za pakiet 51,03 proc. udało się uzyskać ponad 128 mln zł, z czego 36,7 mln zł to wynagrodzenie dodatkowe, o którym spółka poinformowała w momencie wypłaty poprzedniej dywidendy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane