Średnia stopa zwrotu jednostki rozrachunkowej OFE 3,54%

05-02-2007, 13:04

Średnia stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w styczniu wyniosła 3,54%, najwięcej od lipca ubiegłego roku.

Średnia stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w styczniu wyniosła 3,54%, najwięcej od lipca ubiegłego roku, gdy zarządzający OFE zarobili przeciętnie powyżej 4,00%, wynika z raportu Analiz Online, firmy monitorującej rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

"To świetny wynik, szczególnie, że początek miesiąca nie zwiastował wiele dobrego. Indeksy giełdowe niemal od początku grudnia do końca pierwszej dekady stycznia traciły na wartości i gdy już się wydawało, że czeka nas zapowiadana korekta, ceny akcji ruszyły do góry" - czytamy w raporcie.

Zdaniem autorów raportu, w obliczu pozytywnych sygnałów z gospodarki trudno oczekiwać trwałego spadku cen akcji. W tym roku będziemy raczej świadkami krótkotrwałych spadków, wywoływanych prawdopodobnie czynnikami zewnętrznymi.

W styczniu najlepszą relację zysku do ryzyka w horyzoncie 36 miesięcy mogły ponownie pochwalić się Generali OFE, Pekao OFE oraz OFE Polsat. Te same OFE również znalazły się na początku rankingu w horyzoncie 12 miesięcy.

Jednostka rozrachunkowa OFE Polsat, ubiegłorocznego lidera wzrosła w styczniu w najmniejszym stopniu, o 2,73%. Najwięcej zarobili w styczniu zarządzający OFE DOM, którego jednostka wzrosła o 4,02% oraz Winterthur OFE (+3,88%).

Bardzo dobrze pracował w styczniu portfel Commercial Union OFE (+3,84%). W tym przypadku, zdaniem autorów raportu, zaważyła bardzo silna ekspozycja na sektor bankowy.

Oprócz OFE Polsat, w styczniu najwięcej traciły także Generali OFE (+3,09%) oraz OFE Skarbiec-Emerytura (+3,26).

W rywalizacji giełdowych indeksów w styczniu najlepiej wypadły ponownie mniejsze spółki, MIDWIG zyskał w ciągu miesiąca +13,3%, czyli dwukrotnie więcej, niż WIG20. WIG zyskał +8,2%. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Średnia stopa zwrotu jednostki rozrachunkowej OFE 3,54%