To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 29 stycznia 2016

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek

GPW, logo szyba
Zobacz więcej

GPW, logo szyba

Windykatorzy - Poprawa sytuacji finansowej konsumentów i ewentualne obniżki stóp procentowych to katalizator wzrostu w sektorze windykacyjnym — twierdzą eksperci. Więcej…

PKN Orlen - Dziś skarb państwa wymieni nadzór największej firmy paliwowej w Polsce. Nowi nadzorcy i, być może, nowy zarząd, muszą zająć się strategią. Więcej…

Budimex - Za kilka lat zmniejszy się liczba dużych kontraktów infrastrukturalnych, dlatego spółka szuka zleceń nawet poniżej 10 mln zł. Więcej... 

Bloober Team - Dobra przedsprzedaż gry „Layers of Fear” pozwoliła deweloperowi zamknąć 2015 r. rekordowymi wynikami. Ten rok ma być jeszcze lepszy. Więcej…

Polwax – Spółka szacuje, że osiągnął 280,7 mln zł przychodów ze sprzedaży netto, 34,2 mln zł EBITDA i 23,8 mln zł zysku netto w ub.r. W 2014 r.firma odnotowała 22,41 mln zł jednostkowego zysku netto i 258,18 mln zł przychodów.

Altus TFI - Towarzystwo otrzymało zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu kontroli nad Forum Akcyjnym+ FIZ i Forum Obligacyjnym+ FI

Venture Incubator - Fundusz inwestycyjny Venture Incubator nabył udziały w Infermedica od Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Na rynkach

Polska – Zielono na GPW, banki ciągną w górę WIG20

USA – Wall Street nerwowa, ale w górę

Na azjatyckich giełdach wzrosty. W Tokio Nikkei 225 zwyżkował o 2,80 proc., SCI rośnie o 2,93 proc., Hang Seng w górę o 2,02 proc. KOSPI wzrósł o 0,27 proc., a Sensex rośnie o 0,85 proc

Kalendarium

Spółki

Grajewo - Wprowadzenie do obrotu na GPW 15.077.007 akcji zwykłych na okaziciela serii E.

BPI, Geotrans, BioFactory – wyniki za IV kwartał 2015

Medicalgorithmics - NWZA ws. przyjęcia zasad programu motywacyjnego

Liberty - Dzień referencyjny w procesie scalenia akcji.

KB Dom - NWZA ws. zmian w składzie RN

Braster - NWZA ws. warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii G

Veniti - Początek notowań spółki pod nazwą Boomerang (BMR), w związku ze zmianą firmy.

PKN Orlen - NWZA ws. ustalenia liczby członków RN oraz zmian w składzie RN.

Makro

Komunikat po posiedzeniu Banku Japonii Okres: styczeń.

00:30  Japonia: Stopa bezrobocia Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 3,3%. Prognoza:3,3%.

00:30  Stany Zjednoczone: ISM przemysł Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 0,3% rdr.

00:50 Produkcja przemysłowa (Japonia) Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -0,9% mdm. Prognoza:-0,3% mdm.

10:00  Strefa Euro: Podaż pieniądza M3 Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 5,1% rdr. Prognoza:5,2%.

11:00  Strefa Euro: HICP r/r Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 0,2% rdr. Prognoza:0,4% rdr.

14:30  Stany Zjednoczone: PKB Okres: IV kw. Poprzednia wartość:2%. Prognoza: 0,8%.

15:45  Stany Zjednoczone: Chicago PMI Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 42,9 pkt. Prognoza: 54,4 pkt.

16:00  Stany Zjednoczone: Michigan Sentyment Okres: styczeń. Poprzednia wartość:92,6 pkt. Prognoza: 93,1 pkt. 

W Polsce i na świecie

Bank Japonii zaszokował w piątek rynki finansowe podejmując decyzję w wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych, donosi Reuters. Ma to zapobiec ryzyku, że globalna zmienność rynku mogłyby podkopać zaufanie przedsiębiorstw i ożywić deflacyjne nastawienie. Więcej…

W Warszawie wizytę złoży wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim. Po rozmowie z wicepremierem odbędzie się briefing prasowy, którego tematem będą polsko-niemieckie stosunki gospodarcze.

 

Szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawi w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku.

 

Wieczorem Sejm ma kontynuować rozpoczęte w czwartek głosowania poprawek do budżetu państwa na 2016 rok. W bloku głosowań ma również m.in. dokonać wyboru dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej.

Drugi dzień posiedzenia Senatu; wznowienie obrad zaplanowano na godz. 13. Izba ma zająć się przepisami o prokuraturze, jeśli zostaną one uchwalone w czwartek wieczorem przez Sejm. Przewidują one m.in. połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

W Brukseli brytyjski premier David Cameron o godz. 14 ma rozmawiać w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem na temat renegocjacji warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

 

Oczekuje się, że w Genewie rozpoczną się rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego, organizowane pod egidą specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury.

 

Historia

300 lat temu Willem Corneliszoon Schouten jako pierwszy żeglarz w historii opłynął przylądek Horn (nazwę nadał przylądkowi na cześć swojego rodzinnego miasteczka w Niederlandach).

188 lat temu dekretem cara Mikołaja I z funduszy państwowych utworzono w Warszawie Bank Polski - centralną instytucję finansową Królestwa Polskiego.

 

26 lat temu uczestnicy XI Zjazdu PZPR, odbywającego się w Sali Kongresowej w Warszawie, przyjęli uchwałę o zakończeniu działalności partii; PZPR przez ponad 40 lat sprawowała w Polsce najpierw totalitarną, a następnie autorytarną władzę.

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 29 stycznia 2016