Transformacja energetyczna na 100 sposobów

opublikowano: 14-12-2022, 13:53
aktualizacja: 19-12-2022, 12:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa Enervigo poprzez miks technologii chce mieć realny wpływ na transformację energetyczną polskiego przemysłu. Oddziaływać na jego dekarbonizację, a w długofalowej perspektywie na neutralność klimatyczną.

1.miejsce województwo podkarpackie – Enervigo

Ostatnie lata to też dynamiczny rozwój w obszarze R&D. W latach 2020–2021 spółka zrealizowała projekt badawczo-rozwojowy, którego rezultatem jest technologia pod nazwą „Inteligentny system zarządzania energią z wykorzystaniem własnej generacji i układu akumulacji energii elektrycznej i ciepła”.
Agata Patykiewicz

Historia Enervigo sięga 1998 r., kiedy na bazie aktywów Wytwórni Silników PZL-Mielec powstała spółka Mielec Diesel Gaz. Początkowo firma skupiała się na produkcji i serwisie agregatów prądotwórczych. Dynamiczny rozwój spółki nastąpił po 2013 r., wraz z nabyciem 100 proc. udziałów przez prywatnych inwestorów.

Lata 2013 do 2018 to okres intensywnej pracy nad rozwojem technologii kogeneracji, czyli skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Wytrwałość i zaangażowanie zostały docenione licznymi nagrodami, m.in. przez kapitułę prestiżowego konkursu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii, organizowanego przez Ministerstwo Środowiska oraz przez Międzynarodowe Targi Poznańskie przyznaniem Złotego Medalu Targów Poleko 2014 i Poleko 2015.

Kolejnym kamieniem milowym okazał się rok 2018, w którym spółka zmieniła model biznesowy, stając się integratorem technologii energetycznych (kogeneracji, trigeneracji, poligeneracji). Z uwagi na obrany kierunek rozwoju i znaczne poszerzenie zakresu działalności podjęto decyzję o zmianie nazwy na Enervigo.

Dziś Enervigo jest partnerem dla przedsiębiorców w obszarze transformacji energetycznej ich biznesów, przeprowadzanych w procesie end-to-end.

Co to oznacza dla klientów?

– Jesteśmy z nimi na każdym etapie procesu. Pomagamy zdiagnozować obszary, które należy poddać analizie w kontekście gospodarki energetycznej. Zbieramy i analizujemy dane, prezentujemy wyniki wraz z propozycją i rekomendacją dalszych działań. Z portfolio naszych technologii wybieramy tylko te, które w realny sposób wpłyną na efektywność energetyczną oraz dadzą klientom wymierne korzyści, także po stronie kosztowej. W portfelu technologii mamy kogenerację, fotowoltaikę, magazyny energii, agregaty absorpcyjne czy moduły ORC. A to tylko część z tego, co możemy zaoferować. Dzięki bezpośrednim kontaktom z producentami poszczególnych technologii mamy dostęp nie tylko do samego produktu, ale i unikatowej wiedzy oraz wszelkich nowinek technologicznych. To stanowi o naszej przewadze konkurencyjnej – mówi Krzysztof Kapinos, wiceprezes zarządu Enervigo.

Ostatnie lata to też dynamiczny rozwój w obszarze R&D. W latach 2020–2021 spółka zrealizowała projekt badawczo-rozwojowy, którego rezultatem jest technologia pod nazwą „Inteligentny system zarządzania energią z wykorzystaniem własnej generacji i układu akumulacji energii elektrycznej i ciepła”. Przedsięwzięcie to pozwoli Enervigo zbudować istotne technologiczne przewagi konkurencyjne w skali światowej.

Wraz z rozwojem i potrzebą rozbudowy mocy produkcyjnych w IV kwartale 2020 r. firma zakończyła budowę nowej siedziby, z większą przestrzenią produkcyjną, nowoczesną lakiernią i stanowiskiem testowym modułów CHP.

Jednak Enervigo to nie tylko firma w Mielcu – to grupa firm. W portfolio spółek zależnych znajdują się m.in. takie krakowskie firmy, jak Termster Absorpcja, spółka dedykowana technologii wykorzystującej bromolitowe agregaty absorpcyjne, czy ZRBI Instalacje, podmiot stricte zajmujący się częścią wykonawczą, odpowiedzialny za realizację prac instalacyjnych.

– Należy wspomnieć także o naszej ostatniej inwestycji. Z końcem listopada nabyliśmy 100 proc. udziałów w warszawskiej spółce Ellipsis Energy, będącej liderem na rynku doradztwa energetycznego – dodaje Krzysztof Kapinos.

Gazele Biznesu to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. „Puls Biznesu” organizuje go nieprzerwanie od 2000 r., realizując misję wspierania przedsiębiorczości. Ranking bazuje na najbardziej obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych, a udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji - kliknij

Przeczytaj historie pozostałych Gazel, które wygrały w województwach:

Dolnośląskie Gea Invest: Konkurencja nigdy nie śpi.

Kujawsko-pomorskie Onlybio.life: Technologie bio i IT w służbie urody.

Lubuskie Irydium Europe: Nie śrubujemy celów finansowych, niepotrzebny nam taki stres.

Łódzkie Naprzód Hospital: W trosce o higienę i wyżywienie w ZOZ-ach.

Lubelskie Polcarbotran: Dobre relacje z klientami dają siłę.

Małopolskie CP Trade Energia i Gaz: Specjaliści od obsługi rynku energii.

Mazowieckie Lantre: Warto postawić na wiedzę i doświadczenie.

Opolskie Sieć Budowlana Export: Buduj i remontuj z głową.

Podlaskie Syntis: IT to bezpieczny rynek, popyt nie spadnie przez lata.

Pomorskie VGL Solid Group – Ligentia Group: Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym.

Świętokrzyskie EkoEnergia Polska: Dopasować OZE do potrzeb.

Śląskie JM Stale: Wykorzystana zmiana warunków.

Warmińsko-mazurskie Goose Logistics Solutions: Sprawdzony partner w transporcie.

Wielkopolskie Integrale IT: Nie boimy się wyzwań.

Zachodniopomorskie Ray Trans: Jest trudniej, ale dla mądrych zawsze są dobre czasy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane