Wykorzystana zmiana warunków

opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przejechali się na turbinach wiatrowych. Covid pomógł się im wybić. Teraz czeka ich budowa własnej hali produkcyjnej i wejście na zagraniczne rynki.

1.Miejsce województwo śląskie – JM Stale

Poważnym wsparciem dla rozwijającej się firmy okazali się pracownicy z Ukrainy.
Poważnym wsparciem dla rozwijającej się firmy okazali się pracownicy z Ukrainy.

– Na pomysł utworzenia firmy wpadli w końcu 2015 r. kierownik budowy i menedżer firmy dostarczającej zbrojenie. Na początku kolejnego roku podpisano umowę założenia spółki, a jej pierwszymi zleceniami były zbrojenia pod budowę farm wiatrowych. Długo się nie nacieszyliśmy, weszła ustawa o ograniczeniach OZE – słynna 10H – i zaprzestano budowy siłowni wiatrowych – opowiada Katarzyna Rejzerewicz, współzałożycielka spółki.

Firma rozpoczęła więc realizację innych zleceń, działając jako pośrednik między klientem a zbrojarnią. Przy takim rozwiązaniu napotykała jednak problemy z dotrzymywaniem zadeklarowanych terminów dostaw. W końcu 2018 r. nastąpiła zmiana w zarządzie i JM Stale stała się firmą rodzinną.

– Wtedy pojawił się projekt wynajęcia hali i otwarcia zakładu produkcyjnego. Od pomysłu przeszliśmy do czynu i już w grudniu 2019 r. na wynajęty teren przyjechała prosto z Włoch pierwsza specjalistyczna maszyna do cięcia i gięcia prętów żebrowanych – mówi Katarzyna Rejzerewicz.

To było wyzwanie. Szukano pracowników, przy maszynie stał sam prezes, a tu jeszcze w marcu 2020 r. wybuchła pandemia. To właśnie ona pozwoliła się wybić małemu zakładowi produkcyjnemu. Kiedy duże firmy borykały się z kwarantannami, zleceniodawcy szukali innych możliwości realizacji swoich projektów, aby minimalizować powstające opóźnienia.

Jeszcze w 2020 r. kupiono kolejne nowe maszyny włoskich producentów. Wzrosło też zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. JM Stale stanęła przed nowym wyzwaniem – brakiem miejsca dla wyprodukowanych prefabrykatów oraz dla kolejnych maszyn w wynajmowanej hali.

Wtedy zdecydowano o poszukaniu własnego kawałka gruntu, na którym miał powstać zakład produkcyjny zwiększający moce przerobowe. W tym samym roku w przetargu w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firma kupiła grunt pod własną halę.

– Konkurencja jest dla nas wyzwaniem. Na Śląsku jest sporo małych i dużych zbrojarni. Nasza skupia się głównie na zleceniach krótkoterminowych, nie brniemy w duże, ryzykowne kontrakty. Stawiamy na wysoką jakość produkowanego zbrojenia i szybki termin realizacji z dostawą na budowę – podkreśla Katarzyna Rejzerewicz.

Z uwagi na prężny rozwój firma ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Załoga składa się z 15 osób, w tym 4 z Ukrainy.

– Przed nami nie lada wyzwanie – budowa 2,8 tys. mkw. hali produkcyjnej oraz budynku biurowo-socjalnego. We Włoszech czeka na nas kolejna maszyna do cięcia i gięcia prętów żebrowanych, która jako pierwsza wjedzie do nowego zakładu produkcyjnego – mówi współwłaścicielka spółki.

Wykonano również kolejny krok w rozwoju produkcji konstrukcji stalowych i rozszerzaniu działalności na rynki zagraniczne. W tym celu JM Stale przeszła certyfikację zgodną z normą PN-EN ISO 3834-2 oraz PN-EN 1090.

– Najważniejsze dla nas w prowadzeniu tego typu biznesu jest umożliwienie jak największej liczbie klientów szybkiej i dokładnej realizacji ich projektów budowlanych. Choć czasy nie są łatwe, nie poddajemy się, chcemy zapewnić lepsze warunki naszym pracownikom. To dzięki nim jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – deklaruje Katarzyna Rejzerewicz.

Jesteśmy firmą rodzinną, elastyczną, przyjazną klientowi – podkreśla Jacek Rejzerowicz, prezes JM Stale.
Jesteśmy firmą rodzinną, elastyczną, przyjazną klientowi – podkreśla Jacek Rejzerowicz, prezes JM Stale.

Gazele Biznesu to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. „Puls Biznesu” organizuje go nieprzerwanie od 2000 r., realizując misję wspierania przedsiębiorczości. Ranking bazuje na najbardziej obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych, a udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji - kliknij

Przeczytaj historie pozostałych Gazel, które wygrały w województwach:

Dolnośląskie Gea Invest: Konkurencja nigdy nie śpi.

Kujawsko-pomorskie Onlybio.life: Technologie bio i IT w służbie urody.

Lubuskie Irydium Europe: Nie śrubujemy celów finansowych, niepotrzebny nam taki stres.

Łódzkie Naprzód Hospital: W trosce o higienę i wyżywienie w ZOZ-ach.

Lubelskie Polcarbotran: Dobre relacje z klientami dają siłę.

Małopolskie CP Trade Energia i Gaz: Specjaliści od obsługi rynku energii.

Mazowieckie Lantre: Warto postawić na wiedzę i doświadczenie.

Opolskie Sieć Budowlana Export: Buduj i remontuj z głową.

Podlaskie Syntis: IT to bezpieczny rynek, popyt nie spadnie przez lata.

Podkarpackie Enervigo: Transformacja energetyczna na 100 sposobów.

Pomorskie VGL Solid Group – Ligentia Group: Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym.

Świętokrzyskie EkoEnergia Polska: Dopasować OZE do potrzeb.

Warmińsko-mazurskie Goose Logistics Solutions: Sprawdzony partner w transporcie.

Wielkopolskie Integrale IT: Nie boimy się wyzwań.

Zachodniopomorskie Ray Trans: Jest trudniej, ale dla mądrych zawsze są dobre czasy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane