Węgiel. Temat, który wzbudza silne emocje. Brak towaru. Dostawcy pod lupą, klienci czekają i domagają się rozsądnych cen….
1. miejsce województwo lubelskie – Polcarbotrans

A co z firmami, które od lat żyją ze sprowadzania węgla? Jak działają w tych warunkach? Z czym się zderzają?
– Dotychczas walczyliśmy o jakość towaru, teraz walczymy o ilość, o każdą dostawę… Ale nie tracimy optymizmu. Poszukujemy nowych możliwości w postaci dostawców i rozwiązań logistycznych, które mogą zwiększyć naszą konkurencyjność. Perspektywicznych eksporterów widzimy w Kazachstanie i Kolumbii. Ale gwarancji nie ma żadnej – streszcza Mikhail Lyshchyk, prezes firmy Polcarbotrans.
Podkreśla, że rozwój sytuacji trudno przewidzieć...
– Jest tyle ryzyk, że trudno ogarnąć. Nieprzewidywalność rynku. Zwiększone ryzyko i brak gwarancji realizacji zawartych umów zakupowych i logistycznych, co nie pozwala tak jak wcześniej planować biznesu i skupiać się na obniżaniu cen. Brak gwarancji ceny przy realizacji kontraktów zawieranych teraz np. z Kolumbią. Wykonanie kontraktów długoterminowych to dzisiaj loteria – wymienia Mikhail Lyshchyk.
– Poza tym węgiel z nowych kierunków jest nie do końca znany. Nie znają go nasi klienci i ostrożnie podchodzą do zakupów. Jest ryzyko, że w momencie dostarczenia towaru, ktoś może zrezygnować – mówi.
Jak tłumaczy, przez kilkanaście poprzednich lat klienci otrzymywali dobry towar. Firma konkurowała tym, że starała się dostarczyć węgiel jak najwyższej klasy. Teraz nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy zamówiony towar spełnia wymogi jakości, czy będzie się dobrze palił w piecach i wreszcie za ile będzie można go sprzedać.
Polcarbotrans zajmuje się sprowadzaniem dużych ilości węgla.
– Sprzedajemy dużym hurtownikom, oni mają swoich odbiorców, jak zakłady produkcyjne, składy opałowe, gospodarstwa domowe itd. Jako istotny krok w rozwoju swojej firmy wymienia wprowadzenie wysyłek całopociągowych do miejsca docelowego. To pomogło zyskać nowych klientów hurtowych i zwiększyć dostawy – podkreśla.
Dziś firma sprowadza towar z Kazachstanu. Część kontraktu jest już w porcie w Polsce, a część jeszcze nie ruszyła w drogę.
– Ze względu na niepewność dostaw, trzeba było zweryfikować zasady przedpłat i położyć maksymalny nacisk na terminowość, a ponieważ zmieniły się kierunki i sposób dostawy, wiele rzeczy trzeba było zorganizować od nowa. Teraz większość węgla przybywa do Polski drogą morską. Dostawa przedłuża się o dwa-trzy tygodnie, czasem do miesiąca. Wcześniej, kiedy dostarczaliśmy węgiel z Kazachstanu wagonami, od załadowania w kopalni, do dostarczenia do Polski, wystarczyło około dwóch tygodni – wyjaśnia Mikhail Lyshchyk.
Firma w Polsce istnieje od 2016 r. Jest dwóch jej założycieli, Białorusinów z polskimi korzeniami, Dzmitry Klypuk, główny udziałowiec i Mikhail Lyshchyk.
Gazele Biznesu to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. „Puls Biznesu” organizuje go nieprzerwanie od 2000 r., realizując misję wspierania przedsiębiorczości. Ranking bazuje na najbardziej obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych, a udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji - kliknij
Przeczytaj historie pozostałych Gazel, które wygrały w województwach:
Dolnośląskie Gea Invest: Konkurencja nigdy nie śpi.
Kujawsko-pomorskie Onlybio.life: Technologie bio i IT w służbie urody.
Lubuskie Irydium Europe: Nie śrubujemy celów finansowych, niepotrzebny nam taki stres.
Łódzkie Naprzód Hospital: W trosce o higienę i wyżywienie w ZOZ-ach.
Małopolskie CP Trade Energia i Gaz: Specjaliści od obsługi rynku energii.
Mazowieckie Lantre: Warto postawić na wiedzę i doświadczenie.
Opolskie Sieć Budowlana Export: Buduj i remontuj z głową.
Podlaskie Syntis: IT to bezpieczny rynek, popyt nie spadnie przez lata.
Podkarpackie Enervigo: Transformacja energetyczna na 100 sposobów.
Pomorskie VGL Solid Group – Ligentia Group: Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym.
Świętokrzyskie EkoEnergia Polska: Dopasować OZE do potrzeb.
Śląskie JM Stale: Wykorzystana zmiana warunków.
Warmińsko-mazurskie Goose Logistics Solutions: Sprawdzony partner w transporcie.
Wielkopolskie Integrale IT: Nie boimy się wyzwań.
Zachodniopomorskie Ray Trans: Jest trudniej, ale dla mądrych zawsze są dobre czasy
© ℗