Dobre relacje z klientami dają siłę

opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Węgiel. Temat, który wzbudza silne emocje. Brak towaru. Dostawcy pod lupą, klienci czekają i domagają się rozsądnych cen….

1. miejsce województwo lubelskie – Polcarbotrans

Kompleksowa obsługa:Polcarbotrans sprzedaje towar i dostarcza go do klienta. Korzysta z usług podwykonawców transportowych, z którymi współpracuje od lat. To głównie przewoźnicy kolejowi, ponad 95 proc. sprzedaży dostarcza po torach.
Kompleksowa obsługa:Polcarbotrans sprzedaje towar i dostarcza go do klienta. Korzysta z usług podwykonawców transportowych, z którymi współpracuje od lat. To głównie przewoźnicy kolejowi, ponad 95 proc. sprzedaży dostarcza po torach.

A co z firmami, które od lat żyją ze sprowadzania węgla? Jak działają w tych warunkach? Z czym się zderzają?

– Dotychczas walczyliśmy o jakość towaru, teraz walczymy o ilość, o każdą dostawę… Ale nie tracimy optymizmu. Poszukujemy nowych możliwości w postaci dostawców i rozwiązań logistycznych, które mogą zwiększyć naszą konkurencyjność. Perspektywicznych eksporterów widzimy w Kazachstanie i Kolumbii. Ale gwarancji nie ma żadnej – streszcza Mikhail Lyshchyk, prezes firmy Polcarbotrans.

Podkreśla, że rozwój sytuacji trudno przewidzieć...

– Jest tyle ryzyk, że trudno ogarnąć. Nieprzewidywalność rynku. Zwiększone ryzyko i brak gwarancji realizacji zawartych umów zakupowych i logistycznych, co nie pozwala tak jak wcześniej planować biznesu i skupiać się na obniżaniu cen. Brak gwarancji ceny przy realizacji kontraktów zawieranych teraz np. z Kolumbią. Wykonanie kontraktów długoterminowych to dzisiaj loteria – wymienia Mikhail Lyshchyk.

– Poza tym węgiel z nowych kierunków jest nie do końca znany. Nie znają go nasi klienci i ostrożnie podchodzą do zakupów. Jest ryzyko, że w momencie dostarczenia towaru, ktoś może zrezygnować – mówi.

Jak tłumaczy, przez kilkanaście poprzednich lat klienci otrzymywali dobry towar. Firma konkurowała tym, że starała się dostarczyć węgiel jak najwyższej klasy. Teraz nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy zamówiony towar spełnia wymogi jakości, czy będzie się dobrze palił w piecach i wreszcie za ile będzie można go sprzedać.

Polcarbotrans zajmuje się sprowadzaniem dużych ilości węgla.

– Sprzedajemy dużym hurtownikom, oni mają swoich odbiorców, jak zakłady produkcyjne, składy opałowe, gospodarstwa domowe itd. Jako istotny krok w rozwoju swojej firmy wymienia wprowadzenie wysyłek całopociągowych do miejsca docelowego. To pomogło zyskać nowych klientów hurtowych i zwiększyć dostawy – podkreśla.

Dziś firma sprowadza towar z Kazachstanu. Część kontraktu jest już w porcie w Polsce, a część jeszcze nie ruszyła w drogę.

– Ze względu na niepewność dostaw, trzeba było zweryfikować zasady przedpłat i położyć maksymalny nacisk na terminowość, a ponieważ zmieniły się kierunki i sposób dostawy, wiele rzeczy trzeba było zorganizować od nowa. Teraz większość węgla przybywa do Polski drogą morską. Dostawa przedłuża się o dwa-trzy tygodnie, czasem do miesiąca. Wcześniej, kiedy dostarczaliśmy węgiel z Kazachstanu wagonami, od załadowania w kopalni, do dostarczenia do Polski, wystarczyło około dwóch tygodni – wyjaśnia Mikhail Lyshchyk.

Firma w Polsce istnieje od 2016 r. Jest dwóch jej założycieli, Białorusinów z polskimi korzeniami, Dzmitry Klypuk, główny udziałowiec i Mikhail Lyshchyk.

Gazele Biznesu to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. „Puls Biznesu” organizuje go nieprzerwanie od 2000 r., realizując misję wspierania przedsiębiorczości. Ranking bazuje na najbardziej obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych, a udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji - kliknij

Przeczytaj historie pozostałych Gazel, które wygrały w województwach:

Dolnośląskie Gea Invest: Konkurencja nigdy nie śpi.

Kujawsko-pomorskie Onlybio.life: Technologie bio i IT w służbie urody.

Lubuskie Irydium Europe: Nie śrubujemy celów finansowych, niepotrzebny nam taki stres.

Łódzkie Naprzód Hospital: W trosce o higienę i wyżywienie w ZOZ-ach.

Małopolskie CP Trade Energia i Gaz: Specjaliści od obsługi rynku energii.

Mazowieckie Lantre: Warto postawić na wiedzę i doświadczenie.

Opolskie Sieć Budowlana Export: Buduj i remontuj z głową.

Podlaskie Syntis: IT to bezpieczny rynek, popyt nie spadnie przez lata.

Podkarpackie Enervigo: Transformacja energetyczna na 100 sposobów.

Pomorskie VGL Solid Group – Ligentia Group: Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym.

Świętokrzyskie EkoEnergia Polska: Dopasować OZE do potrzeb.

Śląskie JM Stale: Wykorzystana zmiana warunków.

Warmińsko-mazurskie Goose Logistics Solutions: Sprawdzony partner w transporcie.

Wielkopolskie Integrale IT: Nie boimy się wyzwań.

Zachodniopomorskie Ray Trans: Jest trudniej, ale dla mądrych zawsze są dobre czasy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane