Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym

opublikowano: 16-12-2022, 10:41
aktualizacja: 16-12-2022, 15:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozumienie zmieniających się potrzeb klientów oraz planowanie optymalnych i dopasowanych rozwiązań nie było jeszcze nigdy tak istotne jak dzisiaj.

1.miejsce województwo pomorskie – VGL Solid Group – Ligentia Group

Historia firmy sięga początku lat dwutysięcznych. Jej rozwój wytyczają kamienie milowe oznaczające wejście w kolejne segmenty rynku, podjęcie nowych obszarów działalności – od spedycji morskiej i lotniczej, po drogową i kolejową. Od agencji celnej przez kolejne centra dystrybucyjne, po kompleksowe zarządzanie łańcuchem dostaw. VGL Solid Group jako część Grupy Ligentia obsługuje czołowych klientów w takich branżach, jak fashion & retail, home & furniture, food & beverage, paper & packaging, electronics czy automotive i realizuje dla nich zadania z zakresu zarówno spedycji krajowej i międzynarodowej, jak i organizacji łańcuchów dostaw.

W tegorocznej edycji programu „Operator logistyczny roku” firmę wyróżniono tytułem Lidera Logistyki w kategorii konkurencyjności w spedycji lotniczej i morskiej. Przy tej okazji Paweł Todorow, CCO sea-air-rail VGL Solid Group, odniósł się do problemów, wobec których stanęły podmioty z branży, w tym VGL.

– Nowe wyzwania wymagają od nas nowych rozwiązań, a w tym obszarze otworzyliśmy się m.in. na współpracę z nowymi grupami ładunkowymi, realizując czy też organizując czartery morskie i lotnicze. Rozumienie zmieniających się potrzeb klientów oraz planowanie optymalnych i dopasowanych rozwiązań nie było jeszcze nigdy tak istotne jak dzisiaj – podsumował.

VGL Solid Group od września 2022 r. jest częścią brytyjskiej firmy Ligentia Group. Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym prowadziła przez strategiczne działania M&A: w 2021 r. nastąpiło połączenie VGL Group z Solid Logistics (VGL Solid Group), a w 2022 r. organizacja ta stała się częścią Grupy Ligentia – globalnego dostawcy technologii i rozwiązań do zarządzania łańcuchem dostaw.

– Połączenie to umocniło naszą pozycję operacyjną i sprzedażową wśród największych operatorów logistycznych na rynku polskim i środkowoeuropejskim. Logistyka to dynamicznie zmieniający się rynek, podążający w kierunku globalizacji, z licznymi konsolidacjami oraz ekspansjami na nowe obszary geograficzne i segmenty produktowe – komunikował zarząd VGL Solid Group.

Powstała organizacja składająca się z 1,3 tys. ekspertów logistyki w 30 lokalizacjach na całym świecie.

– Ta integracja tworzy nową, silniejszą pozycję rynkową, dzięki której połączone przedsiębiorstwo może negocjować lepsze warunki z podwykonawcami. Zwiększy też innowacyjność oferowanych rozwiązań, a także zapewni dostęp do najlepszych technologii usprawniających procesy logistyczne. Połączenie ma wzmocnić działalność na szlakach handlowych pomiędzy Azją i Europą oraz trasach transpacyficznych – komentował Bolesław Chełkowski, CEO contract logistics VGL Solid Group.

Według Pawła Todorowa w nadchodzącym czasie będziemy świadkami intensyfikacji procesów mergers & acquisitions prowadzących do dalszej konsolidacji rynku i umacniania się dużych operatorów logistycznych.

– Liczne fuzje i przejęcia będą pogłębiały rozwarstwienie na rynku między największymi graczami a średnimi, którzy będą mierzyli się z ograniczonymi możliwościami operacyjnymi ze względu na mniejsze zaplecze finansowe i operacyjne. Nie bez znaczenia dla sytuacji rynkowej pozostanie rosnąca aktywność armatorów, którzy wchodzą w działalność spedycyjną – komentuje Paweł Todorow.

Gazele Biznesu to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. „Puls Biznesu” organizuje go nieprzerwanie od 2000 r., realizując misję wspierania przedsiębiorczości. Ranking bazuje na najbardziej obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych, a udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji - kliknij

Przeczytaj historie pozostałych Gazel, które wygrały w województwach:

Dolnośląskie Gea Invest: Konkurencja nigdy nie śpi.

Kujawsko-pomorskie Onlybio.life: Technologie bio i IT w służbie urody.

Lubuskie Irydium Europe: Nie śrubujemy celów finansowych, niepotrzebny nam taki stres.

Łódzkie Naprzód Hospital: W trosce o higienę i wyżywienie w ZOZ-ach.

Lubelskie Polcarbotran: Dobre relacje z klientami dają siłę.

Małopolskie CP Trade Energia i Gaz: Specjaliści od obsługi rynku energii.

Mazowieckie Lantre: Warto postawić na wiedzę i doświadczenie.

Opolskie Sieć Budowlana Export: Buduj i remontuj z głową.

Podlaskie Syntis: IT to bezpieczny rynek, popyt nie spadnie przez lata.

Podkarpackie Enervigo: Transformacja energetyczna na 100 sposobów.

Świętokrzyskie EkoEnergia Polska: Dopasować OZE do potrzeb.

Śląskie JM Stale: Wykorzystana zmiana warunków.

Warmińsko-mazurskie Goose Logistics Solutions: Sprawdzony partner w transporcie.

Wielkopolskie Integrale IT: Nie boimy się wyzwań.

Zachodniopomorskie Ray Trans: Jest trudniej, ale dla mądrych zawsze są dobre czasy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane