IT to bezpieczny rynek, popyt nie spadnie przez lata

opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firma wypracowała sobie markę w Podlaskiem, ma swoich klientów, bardziej polega na kontaktach oraz rekomendacjach niż na promocji i marketingu.

1.miejsce województwo podlaskie – Syntis

Bez obaw:Potrzeby rynku są duże, firmy informatyzują się, a te zinformatyzowane potrzebują aktualizacji, wsparcia. Trzeba tylko nadążać za nowościami i kontrolować tendencje w rozwoju IT – komentuje Marcin Wiensko, prezes i współwłaściciel Syntis.
Bez obaw:Potrzeby rynku są duże, firmy informatyzują się, a te zinformatyzowane potrzebują aktualizacji, wsparcia. Trzeba tylko nadążać za nowościami i kontrolować tendencje w rozwoju IT – komentuje Marcin Wiensko, prezes i współwłaściciel Syntis.

– Stawiamy na dobrą i stałą współpracę z klientami. Nie staramy się konkurować na każdym polu z innymi firmami branży informatycznej. Nie stosujemy ostrej polityki rynkowej. Wiemy, że dobrze wykonana praca owocuje powrotem klienta i rekomendacją na rynku. Sporo klientów zyskaliśmy właśnie z polecenia – mówi Marcin Wiensko, prezes i współwłaściciel Syntis.

Firma zajmuje się szeroko rozumianym IT, czyli obsługą firm, urzędów, uczelni w zakresie doboru i sprzedaży sprzętu komputerowego, oprogramowania i technologii informatycznych, zaopatrzeniem w sprzęt komputerowy do budowy, rozbudowy architektury sprzętowej oraz budową sieci radiowych i światłowodowych.

Ale technologie informatyczne rozwijają się bardzo dynamicznie. Znalezienie własnej niszy pozwala na bezpieczne patrzenie w przyszłość.

– Firma oczywiście musiała się zmieniać, nadążać za tym, co się dzieje w informatyce. To bardzo dynamiczny sektor. Każdy dzień może przynieść ważną zmianę – komentuje Marcin Wiensko.

Jak to najczęściej bywa, młodzieńcze pasje informatyczne wpłynęły na ścieżkę kariery. Firmą zarządzają dwaj wspólnicy: Marcin Wiensko i Wojciech Wiatrowski.

– Ja i mój wspólnik wychowywaliśmy się na IT. Od początku kariery zawodowej pracowaliśmy w firmach komputerowych. Trwało to kilkanaście lat, aż wreszcie uznaliśmy, że pora iść na swoje. W 2014 r. założyliśmy własną firmę. Rozwijamy się organicznie, zwiększając obroty, stan osobowy, podążając za potrzebami rynku i naszych klientów. Poważniejszym krokiem rozwojowym w historii naszej firmy było rozpoczęcie budowy sieci szkieletowych. To oznaczało zaangażowanie większych środków, zatrudnienie większej liczby pracowników – mówi Marcin Wiensko.

W firmie Syntis zatrudnionych jest 20 osób. Ponadto stale współpracuje z grupą ok. 40–50 podwykonawców. Trzon zespołu, również informatyczny, stanowią pracownicy wieloletni.

– Pandemia COVID-19 i zerwanie łańcucha dostaw mogły mieć spory wpływ na realizacje naszych zleceń. Na szczęście, dzięki dobrej współpracy z naszym podstawowym dostawcą w branży IT, firmą Dell, byliśmy w stanie zabezpieczyć naszym klientom sprzęt bez znaczących opóźnień. Wcześniej wyselekcjonowana grupa zaufanych dostawców w branży telekomunikacyjne pozwoliła na uniknięcie przestojów oraz opóźnień na prowadzonych budowach. Tym samym byliśmy w stanie zapewnić terminową realizację potrzeb oraz zawartych umów – mówi Marcin Wiensko.

Jednak jeszcze nie koniec z problemem dostaw. Głównie chodzi o dostępność sprzętu sieciowego.

– Są produkty, np. switche, chipy, na które się czeka po pół roku, a więc problemy z dostępnością wciąż występują. Jeśli zaś chodzi o sprzęt typu macierze, serwery, to jest już dobrze – wymienia Marcin Wiensko.

Zapytany o ważne czynniki sukcesu, o podstawę do rozwoju, mówi bez zastanowienia: – Ludzie, bez nich niczego nie ma tak naprawdę. To jest podstawa. Nasza kadra jest naszym największym atutem.

Gazele Biznesu to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. „Puls Biznesu” organizuje go nieprzerwanie od 2000 r., realizując misję wspierania przedsiębiorczości. Ranking bazuje na najbardziej obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych, a udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji - kliknij

Przeczytaj historie pozostałych Gazel, które wygrały w województwach:

Dolnośląskie Gea Invest: Konkurencja nigdy nie śpi.

Kujawsko-pomorskie Onlybio.life: Technologie bio i IT w służbie urody.

Lubuskie Irydium Europe: Nie śrubujemy celów finansowych, niepotrzebny nam taki stres.

Łódzkie Naprzód Hospital: W trosce o higienę i wyżywienie w ZOZ-ach.

Lubelskie Polcarbotran: Dobre relacje z klientami dają siłę.

Małopolskie CP Trade Energia i Gaz: Specjaliści od obsługi rynku energii.

Mazowieckie Lantre: Warto postawić na wiedzę i doświadczenie.

Opolskie Sieć Budowlana Export: Buduj i remontuj z głową.

Podkarpackie Enervigo: Transformacja energetyczna na 100 sposobów.

Pomorskie VGL Solid Group – Ligentia Group: Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym.

Świętokrzyskie EkoEnergia Polska: Dopasować OZE do potrzeb.

Śląskie JM Stale: Wykorzystana zmiana warunków.

Warmińsko-mazurskie Goose Logistics Solutions: Sprawdzony partner w transporcie.

Wielkopolskie Integrale IT: Nie boimy się wyzwań.

Zachodniopomorskie Ray Trans: Jest trudniej, ale dla mądrych zawsze są dobre czasy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane