Firma wypracowała sobie markę w Podlaskiem, ma swoich klientów, bardziej polega na kontaktach oraz rekomendacjach niż na promocji i marketingu.
1.miejsce województwo podlaskie – Syntis

– Stawiamy na dobrą i stałą współpracę z klientami. Nie staramy się konkurować na każdym polu z innymi firmami branży informatycznej. Nie stosujemy ostrej polityki rynkowej. Wiemy, że dobrze wykonana praca owocuje powrotem klienta i rekomendacją na rynku. Sporo klientów zyskaliśmy właśnie z polecenia – mówi Marcin Wiensko, prezes i współwłaściciel Syntis.
Firma zajmuje się szeroko rozumianym IT, czyli obsługą firm, urzędów, uczelni w zakresie doboru i sprzedaży sprzętu komputerowego, oprogramowania i technologii informatycznych, zaopatrzeniem w sprzęt komputerowy do budowy, rozbudowy architektury sprzętowej oraz budową sieci radiowych i światłowodowych.
Ale technologie informatyczne rozwijają się bardzo dynamicznie. Znalezienie własnej niszy pozwala na bezpieczne patrzenie w przyszłość.
– Firma oczywiście musiała się zmieniać, nadążać za tym, co się dzieje w informatyce. To bardzo dynamiczny sektor. Każdy dzień może przynieść ważną zmianę – komentuje Marcin Wiensko.
Jak to najczęściej bywa, młodzieńcze pasje informatyczne wpłynęły na ścieżkę kariery. Firmą zarządzają dwaj wspólnicy: Marcin Wiensko i Wojciech Wiatrowski.
– Ja i mój wspólnik wychowywaliśmy się na IT. Od początku kariery zawodowej pracowaliśmy w firmach komputerowych. Trwało to kilkanaście lat, aż wreszcie uznaliśmy, że pora iść na swoje. W 2014 r. założyliśmy własną firmę. Rozwijamy się organicznie, zwiększając obroty, stan osobowy, podążając za potrzebami rynku i naszych klientów. Poważniejszym krokiem rozwojowym w historii naszej firmy było rozpoczęcie budowy sieci szkieletowych. To oznaczało zaangażowanie większych środków, zatrudnienie większej liczby pracowników – mówi Marcin Wiensko.
W firmie Syntis zatrudnionych jest 20 osób. Ponadto stale współpracuje z grupą ok. 40–50 podwykonawców. Trzon zespołu, również informatyczny, stanowią pracownicy wieloletni.
– Pandemia COVID-19 i zerwanie łańcucha dostaw mogły mieć spory wpływ na realizacje naszych zleceń. Na szczęście, dzięki dobrej współpracy z naszym podstawowym dostawcą w branży IT, firmą Dell, byliśmy w stanie zabezpieczyć naszym klientom sprzęt bez znaczących opóźnień. Wcześniej wyselekcjonowana grupa zaufanych dostawców w branży telekomunikacyjne pozwoliła na uniknięcie przestojów oraz opóźnień na prowadzonych budowach. Tym samym byliśmy w stanie zapewnić terminową realizację potrzeb oraz zawartych umów – mówi Marcin Wiensko.
Jednak jeszcze nie koniec z problemem dostaw. Głównie chodzi o dostępność sprzętu sieciowego.
– Są produkty, np. switche, chipy, na które się czeka po pół roku, a więc problemy z dostępnością wciąż występują. Jeśli zaś chodzi o sprzęt typu macierze, serwery, to jest już dobrze – wymienia Marcin Wiensko.
Zapytany o ważne czynniki sukcesu, o podstawę do rozwoju, mówi bez zastanowienia: – Ludzie, bez nich niczego nie ma tak naprawdę. To jest podstawa. Nasza kadra jest naszym największym atutem.
Gazele Biznesu to najstarszy, najbardziej wiarygodny i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. „Puls Biznesu” organizuje go nieprzerwanie od 2000 r., realizując misję wspierania przedsiębiorczości. Ranking bazuje na najbardziej obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych, a udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji - kliknij
Przeczytaj historie pozostałych Gazel, które wygrały w województwach:
Dolnośląskie Gea Invest: Konkurencja nigdy nie śpi.
Kujawsko-pomorskie Onlybio.life: Technologie bio i IT w służbie urody.
Lubuskie Irydium Europe: Nie śrubujemy celów finansowych, niepotrzebny nam taki stres.
Łódzkie Naprzód Hospital: W trosce o higienę i wyżywienie w ZOZ-ach.
Lubelskie Polcarbotran: Dobre relacje z klientami dają siłę.
Małopolskie CP Trade Energia i Gaz: Specjaliści od obsługi rynku energii.
Mazowieckie Lantre: Warto postawić na wiedzę i doświadczenie.
Opolskie Sieć Budowlana Export: Buduj i remontuj z głową.
Podkarpackie Enervigo: Transformacja energetyczna na 100 sposobów.
Pomorskie VGL Solid Group – Ligentia Group: Droga do osiągnięcia globalnej skali na rynku logistycznym.
Świętokrzyskie EkoEnergia Polska: Dopasować OZE do potrzeb.
Śląskie JM Stale: Wykorzystana zmiana warunków.
Warmińsko-mazurskie Goose Logistics Solutions: Sprawdzony partner w transporcie.
Wielkopolskie Integrale IT: Nie boimy się wyzwań.
Zachodniopomorskie Ray Trans: Jest trudniej, ale dla mądrych zawsze są dobre czasy
© ℗