Volvo stawia na plastiki z recyklingu

Koncern Volvo, znany szwedzki producent pojazdów zadeklarował, że od 2025 r. co najmniej 25 proc. używanych przez spółkę w samochodach tworzyw sztucznych pochodzić będzie z recyklingu, donosi Reuters. To część planu walki spółki z zanieczyszczeniami, wspieranego przez ONZ.

Recykling tworzyw sztucznych – pochodzących na przykład z sieci rybackich lub starych butelek – wykorzystywannych np. w deskach rozdzielczych lub dywanikach samochodowych, nie wpłynie na bezpieczeństwo ani jakość produkowanych pojazdów - powiedział Stuart Templar, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Volvo Cars. Uważamy, że ma to sens biznesowy, dodaje Templar.

Zobacz więcej

Volvo fot. Bloomberg

Coraz więcej dużych firm projektuje swoje produkty tak, by mogły być poddane recyklingowi po użyciu w celu ograniczenia zanieczyszczeń. Projekt Volvo idzie o krok dalej. Szwedzka firma tworzy coraz więcej materiałów pochodzących z recyklingu na swoich liniach produkcyjnych.

Volvo Cars dąży do zminimalizowania swojego globalnego śladu środowiskowego – stwierdził Håkan Samuelsson, prezes i dyrektor generalny Volvo Cars, która należy do chińskiego Zhejiang Geely Holding Group.

Volvo twierdził, że prowadzi rozmowy z producentami tworzyw sztucznych, aby móc zrealizować "ambicję, że od 2025 r. co najmniej 25 proc. tworzyw sztucznych używanych w każdym nowo wprowadzonym samochodzie Volvo będzie pochodziło z materiałów poddanych recyklingowi".

W ubiegłym roku Volvo sprzedało 570 tys.  samochodów, a około 5 proc. plastiku w obecnie produkowanych samochodach pochodzi z materiałów z recyklingu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych z zadowoleniem przyjęła plan Volvo. Ponad osiem milionów ton tworzyw sztucznych trafia do oceanów każdego roku, zagrażając życiu floray i fauny morskiej.

W 2017 r. Volvo ogłosiło, że zelektryfikuje wszystkie nowe samochody wprowadzone po 2019 r. W zeszłym miesiącu podało natomist, że jego celem jest, aby w pełni elektryczne samochody stanowiły połowę globalnej sprzedaży koncernu do 2025 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Volvo stawia na plastiki z recyklingu