We wtorek poznamy zwycięzcę megaprzetargu w  ZUS

opublikowano: 13-11-2017, 14:06

We wtorek rano zarząd ZUS podejmie decyzję kto będzie utrzymywał Kompleksowy System Informatyczny (KSI) przez kolejne cztery lata. Czy będzie niespodzianka?

ZUS we wtorek na godzinę 10.00 zwołał konferencję prasową na której ogłosi zwycięzcę wartego kilkaset milionów złotych przetargu na utrzymanie KSI. Swoją decyzję ogłosi bezpośrednio po porannym posiedzeniu zarządu, na której będzie formalnie podjęta.  Podczas konferencji zaprezentowana zostanie również strategia dalszego rozwoju systemu informatycznego ZUS.

ZUS
Zobacz więcej

ZUS fot. WM, Puls Biznesu

 Asseco vs. Comarch 

Jeszcze przed wakacjami faworytem przetargu wydawało się być Asseco, które obecnie świadczy te usługi i jest następcą prawnym twórcy systemu – Prokomu Software.  W lipcu sugerowaliśmy, że rękawice Asseco może rzucić Comarch…

 …i tak się faktycznie stało. 

We wrześniu okazało się, że krakowska spółka złożyła najtańszą ofertę w tym przetargu (242 mln zł), za nią uplasowało się Asseco (374 mln zł), a najdroższą miał Atos Polska (431 mln zł). Budżet ZUS podany przy otwarciu ofert to 374 mln zł. Poza ceną kryterium oceny ofert w przetargu były test praktyczny oraz koncepcja przejęcia zadań. 

Po otwarciu ofert cenowych Comarch stał się faworytem przetargu. Na początku października wszyscy wykonawcy zostali poproszeni przez ZUS o wytłumaczenie się z rażąco niskich cen. W wezwaniu ZUS nie odnosił się do budżetu, który podał przy otwarciu ofert, lecz do szacunków sprzed dwóch lat, gdy na podstawie zapytań ofertowych przewidywał koszt czteroletniej umowy na utrzymanie KSI na poziomie 621,5 mln zł. Choć dziś nie zamierza tyle zapłacić za usługę, prawo zamówień publicznych zmuszało go do żądania wyjaśnień od oferentów. Jeśli Comarch skutecznie wytłumaczył się z ceny zapewne on zostanie zwycięzcą. Warto zwrócić uwagę, że do tej pory ZUS nie zwoływał konferencji z okazji wyboru wykonawcy usług IT. Wybór Comarchu okazałby się więc symboliczny, po niemal 20 latach zmieniłby się bowiem wykonawca

Jak zareaguje rynek?

Jeśli jednak wynik przetargu okaże się niespodzianką,  może to realnie wpłynąć na  notowania akcji spółek.

- Wydaje się, że rynek zdyskontował już scenariusz wygranej Comarchu. Jeśli taki będzie werdykt, nie spodziewam się istotnych ruchów na kursach tych spółek. Jeśli natomiast okaże się, że wygrało Asseco to na pewno będzie to pozytywne dla kursu akcji tej spółki, gdyż jest to dość spory kontrakt. Myślę, ze zwycięstwo Asseco byłoby też pozytywne dla notowań walorów Comarchu gdyż wydaję się, że rynek dziś postrzega ten kontrakt jedynie w kategorii ryzyka, a nie szans, co może - ale wcale nie musi  - być prawdziwym założeniem – mówi Konrad Księżopolski, analityk Haitong Bank.

Specjaliści obserwujący przetarg nie mają wątpliwości, że jeśli nawet wygra Comarch to przed nim będzie jeszcze długa droga do podpisania umowy. Na początku zapewne będzie musiał obronić ofertę w batalii przed KIO, a następnie udowodnić, że jest w stanie świadczyć usługi w trakcie rocznego okresu przejmowania opieki nad systemem.

 Czy utrzymanie wpłynie na rozwój?

Asseco, które obecnie świadczy usługi utrzymania KSI, zdobyło też najwięcej zleceń ze wszystkich wykonawców w ramach umowy ramowej na rozwój KSI (zakończyła się 8 listopada).  Warto pamiętać, że nowy wykonawca usługi utrzymania będzie też pełnił funkcję integratora, który ma istotną rolę w integracji oprogramowania oddawanego w ramach usługi rozwojowej KSI.

ZUS przetarg w celu podpisania umowy ramowej na rozwój KSI planuje ogłosić przed końcem roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / We wtorek poznamy zwycięzcę megaprzetargu w ZUS