WHO: wsparcie finansowe dla Afryki wzmocni systemy ochrony zdrowia i umożliwi regularne leczenie

08-06-2007, 13:00

Według dyrektor warszawskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - Pauliny Miśkiewicz, 60 mld dolarów, które państwa należące do G-8 postanowiły przekazać Afryce na walkę z AIDS, malarią i  gruźlicą, może wzmocnić systemy ochrony zdrowia państw tego kontynentu oraz umożliwić chorym regularne leczenie.

Państwa należące do G8 doszły w piątek do porozumienia i obiecały wyasygnować 60 mld dolarów na program walki z AIDS, malarią i gruźlicą w Afryce. Połowę pieniędzy przekażą Stany Zjednoczone.

Zdaniem Miśkiewicz pieniądze powinny być wykorzystane nie tylko na walkę z chorobami, ale również na "likwidację ich przyczyn".

"Środki, które państwa należące do G-8 chcą przekazać Afryce, to i dużo, i mało. Dwie trzecie nosicieli wirusa HIV to mieszkańcy Afryki. Stosując odpowiednie leki można tym ludziom poprawić komfort życia. Na tym kontynencie brakuje też leków do walki z gruźlicą i malarią" - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektor warszawskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia.

Podkreśliła, że szczególnej pomocy wymagają "słabo funkcjonujące" afrykańskie systemy ochrony zdrowia. "Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie lekarzy oraz prowadzenie kampanii mających na celu wzrost świadomości i ochronę przed zakażeniami" - dodała Miśkiewicz. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / WHO: wsparcie finansowe dla Afryki wzmocni systemy ochrony zdrowia i umożliwi regularne leczenie