Wywiad z człowiekiem odpowiedzialnym za rating Polski

Redakcja
17-01-2016, 22:12

Musieliśmy działać szybko – tak tłumaczy „Pulsowi Biznesu” decyzję Standard & Poor’s sam Felix Winnekens, analityk odpowiedzialny za zmianę ratingu Polski.

- Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej, niż byliśmy w stanie przewidzieć, a osłabienie kluczowych instytucji państwa wpłynęło negatywnie na wiarygodność Polski - mówi Felix Winnekens.

O tym jak powstaje rating

„Nasze oceny ratingowe są przedmiotem szczegółowych dyskusji prowadzonych na posiedzeniach komitetów ratingowych, podczas których doświadczeni analitycy pochodzący z różnych regionów świata głosują nad ostateczną decyzją dotyczącą ratingu. Podejmowana jest ona po bardzo dokładnym omówieniu wszystkich czynników mających wpływ na naszą ocenę. Przed posiedzeniami jako przygotowanie do dyskusji na komitecie ratingowym prowadzone są rozmowy z przedstawicielami władz państwowych oraz innych interesariuszy, m.in. reprezentantami sektora prywatnego oraz publicznego. Zgodnie z europejskimi regulacjami, rządy są powiadamiane o ocenie ratingowej przed jej oficjalną publikacją i mają pełną możliwość komentowania lub odwołania się od decyzji dotyczącej  ratingu.”

Czy istnieje procedura odwoławcza od zmiany oceny

"Zgodnie z europejskimi regulacjami, powiadamiamy dany kraj jeszcze przed publikacją decyzji ratingowej i dajemy możliwość sprawdzenia naszej publikacji na wypadek błędów merytorycznych lub niezamierzonego ujawnienia informacji poufnych. Rządy mają również prawo do odwołania się od decyzji zmiany ratingu lub perspektywy jeszcze przed jego publikacją. W takiej sytuacji, jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje, rozszerzony komitet ratingowy przeprowadzi powtórne głosowanie, którego rezultat może być inny."

Niemiecki analityk odpowiada Bartkowi Godusławskiemu także na następujące pytania:

Felix Winnekens
Zobacz więcej

Felix Winnekens

Felix Winnekens, analityk Standard & Poor’s, broni decyzji agencji w sprawie obnizki ratingu Polski. Jak twierdzi, rzad był poinformowany o zamiarach agencji i mógł sie odwołac.


Czytaj online lub kup poniedziałkowy „Puls Biznesu”, w którym prognozujemy także, co się będzie działo na rynkach, piszemy o skutkach decyzji nie tylko dla budżetu i rozmawiamy z Leszkiem Skibą z resortu finansów.


O ratingu czytaj także na stronach nowej platformy blogowej Dyskusja.biz >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wywiad z człowiekiem odpowiedzialnym za rating Polski