Wywiad z człowiekiem odpowiedzialnym za rating Polski

Redakcja
opublikowano: 17-01-2016, 22:12

Musieliśmy działać szybko – tak tłumaczy „Pulsowi Biznesu” decyzję Standard & Poor’s sam Felix Winnekens, analityk odpowiedzialny za zmianę ratingu Polski.

- Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej, niż byliśmy w stanie przewidzieć, a osłabienie kluczowych instytucji państwa wpłynęło negatywnie na wiarygodność Polski - mówi Felix Winnekens.

O tym jak powstaje rating

„Nasze oceny ratingowe są przedmiotem szczegółowych dyskusji prowadzonych na posiedzeniach komitetów ratingowych, podczas których doświadczeni analitycy pochodzący z różnych regionów świata głosują nad ostateczną decyzją dotyczącą ratingu. Podejmowana jest ona po bardzo dokładnym omówieniu wszystkich czynników mających wpływ na naszą ocenę. Przed posiedzeniami jako przygotowanie do dyskusji na komitecie ratingowym prowadzone są rozmowy z przedstawicielami władz państwowych oraz innych interesariuszy, m.in. reprezentantami sektora prywatnego oraz publicznego. Zgodnie z europejskimi regulacjami, rządy są powiadamiane o ocenie ratingowej przed jej oficjalną publikacją i mają pełną możliwość komentowania lub odwołania się od decyzji dotyczącej  ratingu.”

Czy istnieje procedura odwoławcza od zmiany oceny

"Zgodnie z europejskimi regulacjami, powiadamiamy dany kraj jeszcze przed publikacją decyzji ratingowej i dajemy możliwość sprawdzenia naszej publikacji na wypadek błędów merytorycznych lub niezamierzonego ujawnienia informacji poufnych. Rządy mają również prawo do odwołania się od decyzji zmiany ratingu lub perspektywy jeszcze przed jego publikacją. W takiej sytuacji, jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje, rozszerzony komitet ratingowy przeprowadzi powtórne głosowanie, którego rezultat może być inny."

Niemiecki analityk odpowiada Bartkowi Godusławskiemu także na następujące pytania:

Felix Winnekens
Felix Winnekens
Felix Winnekens, analityk Standard & Poor’s, broni decyzji agencji w sprawie obnizki ratingu Polski. Jak twierdzi, rzad był poinformowany o zamiarach agencji i mógł sie odwołac.
  • Czy w historii S&P zdarzyło się, żeby kraj z perspektywą pozytywną dostał obniżkę ratingu i do tego negatywną perspektywę?
  • Czy S&P, zanim zdecydowała się na cięcie ratingu, nie powinna zmienić perspektywy?
  • Dlaczego S&P kładzie w Polsce tak wielki nacisk na kwestie polityczne, a nie – jak to było do tej pory – głównie na analizy makroekonomiczne?
  • Co pan sądzi o argumentach Ministerstwa Finansów, który nazywa decyzję niezrozumiałą, błędną z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej?


Czytaj online lub kup poniedziałkowy „Puls Biznesu”, w którym prognozujemy także, co się będzie działo na rynkach, piszemy o skutkach decyzji nie tylko dla budżetu i rozmawiamy z Leszkiem Skibą z resortu finansów.

O co chodzi z ratingiem?

Do piątku mieliśmy ocenę A minus, która świadczy o niskim poziomie ryzyka kredytowego, wysokiej zdolności emitenta do obsługi zobowiązań finansowych oraz przeciętnej odporności na wpływ niekorzystnych warunków gospodarczych. W tej pierwszej lidze byliśmy z Andorą, Botswaną, Curacao, Litwą, Łotwą Malezją i Słowenią. Teraz mamy BBB plus, to nadal rating inwestycyjny, oznacza ryzyko kredytowe na średnim poziomie, dobrą wiarygodność finansową i wystarczająca zdolność do obsługi zobowiązań. Podwyższona jest natomiast podatność na niekorzystne warunki gospodarcze. Taki sam mają: Aruba, Hiszpania, Kazachstan, Malta, Peru, Meksyk, Tajlandia.


O ratingu czytaj także na stronach nowej platformy blogowej Dyskusja.biz >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane