Z obiegu w biznesie zniknęło 82,4 mld zł

opublikowano: 04-11-2019, 22:00

Do 30 X firmy dokonały w split paymencie 27,4 mln transakcji wartości 400 mld zł. Na kontach VAT zamrożono górę pieniędzy.

Ministerstwo Finansów (MF) przedstawiło „PB” najnowsze dane na temat dotychczasowego funkcjonowania systemu podzielonej płatności VAT (split payment). Okazuje się, że coraz więcej pieniędzy krążących na rynku trafia do zamkniętego „krwiobiegu” split payment, czyli na specjalne konta VAT, z których firmy nie mogą swobodnie korzystać. Mogą jedynie opłacać z nich podatek VAT fiskusowi oraz swoim kontrahentom.

Od 1 lipca 2018 r., gdy wystartował tzw. dobrowolny split payment (nabywca decyduje, czy płaci sprzedawcy całą kwotę brutto czy kwotę VAT przesyła na jego specjalne konto VAT) do 30 października 2019 r. na tych kontach uzbierało się już 82,4 mld zł. MF twierdzi, że system podzielonej płatności działa dobrze, rozwija się z godnie z założeniami rządu i ogranicza możliwości wyłudzeń podatku.

Lawinowy przyrost

Wkrótce na specjalnych kontach VAT góra pieniędzy będzie przyrastać wręcz lawinowo — od 1 listopada 2019 r. split payment jest obowiązkowy w branżach szczególnie narażonych na wyłudzenia. Przedsiębiorcy kupujący (powyżej wartości 15 tys.) np. paliwa, stal, złom, odpady, metale, elektronikę, węgiel, maszyny elektryczne, folię stretch, części samochodowe muszą dzielić płatność, czyli kwotę przypadającą na podatek wysyłać na konto VAT sprzedawcy. Przepisy nakładają na firmy bardzo surowe sankcje za omijanie tego obowiązku.

Za brak zapłaty w split paymencie nabywca zapłaci karę wysokości 30 proc. wartości VAT z faktury, grożą mu sankcje karne skarbowe (wysoka grzywna), płatności nie wrzuci w koszty uzyskania przychodu (w rozliczeniach podatku dochodowego). Kary te grożą mu nawet wtedy, gdy uczciwie rozliczy podatek w urzędzie skarbowym. Sankcję 30-procentową zapłaci też sprzedawca — za sam brak na fakturze adnotacji „Mechanizm podzielonej płatności”.

Apel do ministra

Dotkliwe konsekwencje krytykuje Konfederacja Lewiatan i apeluje do ministra finansów o ich wycofanie lub przynajmniej złagodzenie.

„Sankcja za niedokonanie płatności w mechanizmie podzielonej płatności jest nieproporcjonalnie dotkliwa w stosunku do wagi uchybienia. Celem jego wprowadzeniajest uszczelnienie systemu VAT i zapobieżenie sytuacjom, w których nieuczciwi podatnicy nie odprowadzają należnego VAT do urzędu skarbowego. Tymczasem przewidziana sankcja w podatkach dochodowych uderzy w nabywców także wtedy, gdy cała transakcja została prawidłowo rozliczona i VAT został zapłacony” — czytamy w stanowisku Lewiatana.

Organizacja apeluje do rządu, aby zmniejszył kary albo umożliwił ich wyłączenie, szczególnie wtedy, gdy uczciwa firma uiściła należy VAT fiskusowi, mimo braku zapłaty kontrahentowi w split paymencie.

„Pozostawienie sankcji na gruncie podatków dochodowych w niezmienionym kształcie może w skrajnych przypadkach postawić pod znakiem zapytania dalszą działalność przedsiębiorcy, zwłaszcza działającego w konkurencyjnej branży, w której marże są niskie. Apelujemy do Pana Ministra o rozważenie zmian w przepisach w kierunku uczynienia ich mniej dokuczliwymi dla podatników uczciwych, którzy nie działają z premedytacją w celu uszczuplenia należności podatkowych i w wyniku popełnionego przez nich błędu do takiego uszczuplenia nie dojdzie” — napisała Konfederacja Lewiatan do ministra finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane