Zachodniopomorscy samorządowcy za lokalizacją gazoportu w Świnoujściu

PAP
opublikowano: 19-01-2009, 17:21

W piśmie kierowanym do premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka zachodniopomorscy samorządowcy zwracają się o "bezwzględne dotrzymanie warunków lokalizacji terminalu LNG w  Świnoujściu".

"Pismo zostanie wysłane jeszcze w poniedziałek - powiedziała Kamila Paczuk z biura informacji Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

"Województwo Zachodniopomorskie zwraca się o bezwzględne dotrzymanie warunków lokalizacji terminalu LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu tak ze względu na optymalne parametry związane z lokalizacją i eksploatacją portu wraz z terminalem LNG, jak i szansę dla rozwoju całego województwa" - napisano m.in. w dokumencie podpisanym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Władysława Husejke.

Samorządowcy w piśmie wyrazili także swój sprzeciw wobec - jak to nazwali - marginalizacji województwa zachodniopomorskiego z europejskiego rynku transportowego i próbom przeniesienia inwestycji związanych z gazoportem do Gdańska.

Zwrócili się o konsekwencję w działaniach dot. decyzji o lokalizacji terminala LNG w Świnoujściu. "Wszelkie wypowiedzi i działania zmierzające do zmiany lokalizacji powodują niebezpieczne następstwa, tak w opóźnieniu inwestycji, co za tym idzie wydłużenia okresu zależności od dostaw gazu z jednego źródła jak i zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju" - czytamy w piśmie.

Jak podkreślali na konferencji prasowej zachodniopomorscy samorządowcy, "lokalizacja terminalu w porcie zewnętrznym w Świnoujściu to optymalne rozwiązanie, potwierdzone wcześniejszymi ekspertyzami. Za Świnoujściem przemawiają m.in. uregulowana sytuacja prawna gruntów, niższe całkowite koszty, krótsza, bezpieczniejsza i tańsza droga transportu LNG do Świnoujścia oraz większe zapotrzebowanie na gaz w zachodniopomorskiem.

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zapewnił, że "nie istnieją żadne zagrożenia co do dotrzymania terminów realizacji budowy terminalu". Jesteśmy w trakcie wykonywania projektu, mamy wszelkie prawa do dysponowania gruntami" - dodał.

W ubiegłym tygodniu minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował na konferencji prasowej w Lublinie, że sprawa lokalizacji gazoportu nie jest zamknięta. Powiedział, że "są różne inicjatywy" dotyczące lokalizacji gazoportu. Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski zapowiedział, że wystąpi do rządu z prośbą o ponowne przeanalizowanie lokalizacji inwestycji, która jego zdaniem powinna powstać w Gdańsku.

"Sprawa lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest zamknięta"- powiedział w piątek PAP wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

O lokalizacji terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu zdecydował pod koniec 2006 r. rząd Jarosława Kaczyńskiego. Gdańsk wówczas rywalizował o tę inwestycję ze Świnoujściem.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu