Ceny detaliczne rosną w Chinach

opublikowano: 11-04-2016, 07:19

Indeks cen detalicznych wzrósł w Chinach w marcu dzięki drożejącej żywności. Ceny producentów wzrosły w porównaniu z lutym.

Indeks cen detalicznych wzrósł w marcu w Chinach o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, tyle samo co w lutym. To głównie zasługa 7,6 proc. zwyżki cen żywności. W porównaniu z lutym ceny detaliczne spadły o 0,4 proc.

Bloomberg

Indeks cen produkcji sprzedanej spadł o 4,3 proc. w ujęciu rocznym. W lutym spadał o 4,9 proc. W marcu ceny produkcji sprzedanej wzrosły jednak o 0,5 proc. w porównaniu z lutym. To ich pierwsza zwyżka od 2013 roku.

- Choć rosnące ceny nieruchomości i żywności mogą wywołać pewne szoki w inflacji CPI w nadchodzących miesiącach wierzymy, że jest zbyt wcześnie aby martwić się problemem inflacji w Chinach – skomentował Zhou Hao, ekonomista Commerzbanku w Singapurze.  - Z perspektywy władz Chin znacznie ważniejszej jest uwolnienie się od deflacji – dodał.  

Zhou prognozuje, że bank centralny Chin obniży stopy o 25 pkt bazowych w drugim kwartale, a także stopę rezerw obowiązkowych o 150 pkt bazowych do końca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane