Chiny i Tajwan mogą zbudować najdłuższy tunel podwodny na świecie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 09:24

Chiny i Tajwan powróciły do pomysłu budowy podwodnego tunelu, który połączyłby kontynent z wyspą - podają we wtorek chińskie media. Gdyby inwestycję udało się zrealizować, powstałby najdłuższy na świecie podmorski tunel.

Chiny i Tajwan powróciły do pomysłu budowy podwodnego tunelu, który połączyłby kontynent z wyspą - podają we wtorek chińskie media. Gdyby inwestycję udało się zrealizować, powstałby najdłuższy na świecie podmorski tunel.

Rozmowy na ten temat toczą się w Pekinie. Rozpatrywane są trzy warianty przebiegu tunelu, ale wydaje się, że partnerzy oddają pierwszeństwo szlakowi, który połączyłby wyspę Pingtan, leżącą w prowincji Fujian (Fukien) na wschodzie Chin, z tajwańskim miastem Hsinchu (Sin-czhu).

Hsinchu położone jest niedaleko tajwańskiej stolicy, Tajpej. Pingtan zaś zyska niedługo most, który połączy ją z przedmieściem stolicy Fujianu, Fuzhou (Fu-dżou).

Długość podwodnej magistrali wyniosłaby 124 kilometry.

Eksperci uważają, że tereny, przez które przechodziłby tunel, są dość stabilne pod względem geologicznym, i nie grożą im silne wstrząsy tektoniczne.

Specjaliści oceniają, że budowa tunelu mogłaby przynieść duże korzyści gospodarcze i znacząco zwiększyć inwestycje po obydwu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

Nie wiadomo jednak, kiedy projekt miałby dojść do skutku, gdyż dyskusje wokół niego trwają już od 1998 roku.

Henryk Suchar

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane