Gawlik: po południu resort skarbu prześle list do KE ws. stoczni

PAP
03-11-2008, 12:21

W poniedziałek po południu resort skarbu prześle komisarz ds. konkurencji Neeli Kroes zapewnienie, że akceptuje jej propozycję ratowania przemysłu stoczniowego - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

"Co do zasady akceptujemy propozycję pani Neeli Kroes w sprawie ratowania przemysłu stoczniowego" - powiedział Gawlik.

"Podejmujemy wszelkie starania, aby zbywany majątek stoczniowy mógł być zagospodarowany w taki sposób, aby na terenie zakładów istniała możliwość prowadzenia działalności stoczniowej. Tego typu deklaracje prześlemy pani komisarz Neeli Kroes" - wyjaśnił Gawlik.

Dodał, że inne rodzaje działalności gospodarczej na terenie stoczni również są uwzględnione.

"Złożone we wrześniu przez inwestorów w Komisji Europejskiej plany restrukturyzacji stoczni zakładały uruchomienie pewnych rodzajów działalności, a także oceniały, że pewna część nieruchomości jest zbędna" - wyjaśnił wiceminister.

KE uważa, że dotąd polski rząd nie odpowiedział jasno, czy zgadza się na rozwiązanie, które polega na sprzedaży majątku trwałego, spłacie długów i likwidacji stoczni, co - jej zdaniem - daje szansę na zachowanie miejsc pracy w zakładach, jakie powstaną w ich miejsce.

KE grozi, że w przypadku braku zgody polskiego rządu, podejmie decyzję o zwrocie pomocy publicznej przyznanej stoczniom Szczecin i Gdynia po wejściu Polski do UE w 2004 roku, co oznacza ich upadłość.

Na razie negatywna decyzja nie grozi stoczni w Gdańsku, która jest w lepszej sytuacji, bowiem została już sprywatyzowana i otrzymała mniejszą pomoc z budżetu państwa. Komisarz Kroes domaga się jednak przesłania jak najszybciej osobnego planu restrukturyzacji dla tego zakładu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Gawlik: po południu resort skarbu prześle list do KE ws. stoczni