Japońskie firmy niepokoi niedobór pracowników

opublikowano: 02-07-2018, 08:11

Zaufanie dużych producentów w Japonii uległo ochłodzeniu w minionym kwartale, notując drugi z rzędu kwartalny spadek po osiągnięciu 13-letniego szczytu pod koniec 2017 r.

Podczas gdy napięcia handlowe rzutują  na działalność firm na całym świecie, wielkie japońskie firmy podkreślają przede wszystkim niedobór pracowników i rosnące koszty materiałów jako kluczowe kwestie.

Indeks nastrojów dla dużych producentów spadł w II kw. 2018 r. do 21 pkt, przy prognozie na poziomie 22 pkt. wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bank of Japan. 

Z kolei indeks perspektyw dla dużych producentów wzrósł do 21 pkt. W tym wypadku oczekiwano wartości na poziomie 20 pkt. Tymczasem wśród dużych nie-producentów nastroje wzrosły do 24 pkt., przy prognozie rzędu 23 pkt. Duże firmy ze wszystkich branż twierdzą, że planują zwiększyć inwestycje o 13,6 proc.t w ciągu roku do marca (prognoza zakładała wynik na poziomie 9,3 proc.).

W obecnej chwili wielki japoński biznes bardzie niepokoi napięty rynek pracy w Kraju Kwitnącej Wiśni niż ryzyko globalnej wojny handlowej. Utrudnia to zatrudnianie pracowników i zwiększa naciski na podwyżki płac. 

Jak na ironię, perspektywa podwyżek płac, które tak martwią przedsiębiorstwa, jest właśnie tym, czego chcą rząd i bank centralny, aby wspierać wydatki gospodarstw domowych i stymulować inflację. Dopóki wynagrodzenie pracowników nie wzrośnie, polityka pieniężna w Japonii pozostanie wysoce akomodacyjna.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu