Standardy obsługi klienta – efekt WOW

EFEKT WOW, jak stworzyć i egzekwować perfekcyjne standardy, zachwycić klienta i skutecznie zbudować relację w kanale o dużej zmienności. To proste – tworzyć w trybie ciągłym taką organizację, która w centrum działań zawsze stawia na pierwszym miejscu człowieka – klienta i pracownika.

Wsłuchanie się w głos klienta i towarzyszenie w jego doświadczeniach – od procesu prezentacji usługi, ofertowania, sprzedaży, aż po działania obsługowe - to potencjał dla obu stron. Firma ma szansę na dialog z klientem i nawiązanie partnerskiej relacji. Kluczem do realizacji tego sukcesu są przede wszystkim współpracownicy firmy. Jeśli firma ma zapisane w swoim DNA służenie klientowi, utrzymanie tej relacji na wiele lat jest już na wyciągnięcie ręki.

Agnieszka Tarasewicz, e2V/ Ekovoltis
Agnieszka Tarasewicz, e2V/ Ekovoltis

Elementarna wiedza - kto jest naszym klientem i jakie są jego potrzeby?

Wiedza o kliencie to zbieranie informacji i analiza potrzeb. Doświadczenia klienta to zawsze rozmowa dwukierunkowa. Warto więc w organizacji budować narzędzia, które przetwarzają interakcje z klientami, mierzą ją, proaktywnie kalibrują.

Proces zbierania często zaczyna się bezpośrednio tam, gdzie firma umożliwia kontakt z klientem, który powinien być zachęcony do dzielenia się swoimi opiniami. Barometry usług, wszelkie ankiety, analizy reklamacji, służą do identyfikowania i nazywania punktów zadowolenia i niezadowolenia - aż do określenia sytuacji, w których działania firmy przerosły oczekiwania klientów. Na mapie podróży klienta emocje budują wrażenia i doświadczenia, które należy skrupulatnie analizować, wyciągać wnioski, potem formułować inicjatywy i angażować pracowników w zmiany, także te dotyczące strategii czy reorganizacji procesów.

Standardy obsługi klienta

Wprowadzamy nowe usługi i produkty, przetwarzamy niezliczone ilości danych i zarządzamy napływającymi informacjami. W utrzymaniu jakości i efektywności pomogą standardy obsługi klienta, które porządkują sposób pracy, wprowadzają spójność w wielu kanałach kontaktu, gwarantują przewidywalność. Standardy uwrażliwiają też pracowników, wspierają komunikację i motywują do skutecznego rozwiązywania zgłaszanych problemów. Każda firma inaczej zdefiniuje to, co jest ważne z perspektywy jej klientów i zaprojektuje swój dedykowany standard – począwszy od pierwszego kontaktu, stylu prowadzenia rozmowy, udzielania wyjaśnień, zachowania się w trudnych sytuacjach czy umiejętnego korzystania z narzędzi.

Projektowanie efektu WOW

Efekt WOW to reakcja, w której klient przeżywa stan zadowolenia. Warto, aby efekt WOW był zaplanowanym i świadomym działaniem podczas kontaktu z klientem. Zdarza się to wtedy, kiedy organizacja stwarza środowisko pracy oparte na zaangażowaniu pracowników, którzy obdarzeni zaufaniem i decyzyjnością, posiadający wiedzę, współdzielący się własnym doświadczeniem, zwykle podejmują właściwe decyzje i działają adekwatnie do sytuacji. Wtedy Efekt WOW jest konsekwencją tego, w jaki sposób pracownik utożsamia się z firmą, jak sensownie ocenia swoje zadania i jakie ma narzędzia do tego, aby być sprawczym w relacji z klientem.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Prezent: reklamacja

Reklamacja to najlepszy prezent jaki klient może podarować firmie: to pomost pomiędzy firmą a niezaspokojoną potrzebą czy zawiedzioną nadzieją klienta. Warto robić wnikliwie analizy reklamacji z kilku powodów. Po pierwsze, klientowi nie jest obojętne co robi firma, reaguje i dzieli się tą wiedzą – konkretną, wskazującą co należy poprawić. Po drugie, klient poświęca swój czas – należy to zawsze zauważyć i decenić. Po trzecie, dobrze obsłużona reklamacja, w której klient otrzyma rozwiązanie, sprawi, że firma zdobywa lojalnego klienta na lata, który często staje się jej ambasadorem.

Satysfakcja klientów a satysfakcja pracowników

W biznesie lubimy liczby, bo mówią nam w precyzyjnie jak sobie radzimy oraz są nieodzowną część cyklu życia klientów i pracowników. Mierzenie satysfakcji klientów poprzez zdefiniowane parametry stanowi istotne źródło informacji do tego, aby planować zmiany w produktach czy usługach.

Z osobistych doświadczeń pracy mogę powiedzieć, że im wyższy poziom zadowolenia pracowników ze środowiska pracy (m.in. jasny podział kompetencji i odpowiedzialności, sprawna i szybka komunikacja, rynkowe wynagrodzenia, możliwość rozwoju i doskonalenia się), tym zawsze wyższe wyniki zadowolenia klienta.

Działamy w szybko zmieniającym się świecie. Jeśli na bieżąco i odpowiednio odczytujemy potrzeby klientów i ukierunkowujemy naszą czujność i empatię na perspektywę doświadczeń klientów i pracowników, dostarczamy częściej efektu WOW. Życzliwie i kompetentnie obsługujemy sprawy klientów a wywiązując się z obietnic – nawiązujemy lojalne relacje na lata.

Weź udział w konferencji “Trendy Contact Center 2023” (20 kwietnia 2023 r.) >>

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.