Mało popularny Erasmus dla biznesu

IWA
18-10-2011, 00:00

W programie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” bierze udział zbyt mało Polaków, bo brakuje pośredników.

Resort gospodarki chce zachęcić organizacje wspierające biznes do aktywniejszego wsparcia uczestników europejskiego programu pilotażowego „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. W jego ocenie, zbyt mało takich organizacji do niego przystąpiło i dlatego do tej pory skorzystały z niego zaledwie 32 osoby z Polski. W Europie ponad 2,5 tys. Program wystartował w 2009 r.

Dzięki niemu początkujący przedsiębiorca albo osoba, która chce podjąć działalność gospodarczą, wyjeżdża za granicę na staż trwający do 6 miesięcy w firmie działającej na danym rynku. Pod okiem doświadczonego przedsiębiorcy uczy się, jak prowadzić firmę. Znalezieniem takich przedsiębiorców, nawiązaniem z nimi kontaktu i organizacją stażu zajmują się w kraju organizacje pośredniczące.

— Administracja publiczna nie realizuje programu — mówi PB Grzegorz Drozd z Ministerstwa Gospodarki (MG), które we współpracy z Komisją Europejską zorganizowało w poniedziałek konferencję dla przedstawicieli potencjalnych nowych organizacji pośredniczących Erasmusa — regionalnych instytucji wsparcia biznesu, inkubatorów przedsiębiorczości i uczelni wyższych.

Stażysta może liczyć na wsparcie w wysokości 560- 1100 EUR miesięcznie. Pieniądze nie są przekazywane w całości z góry, są przeznaczonena pokrycie kosztów.

— Połowa wypłacana jest w trakcie pobytu, reszta po powrocie do kraju — wyjaśnia Bartosz Radojewski z Poznania, który odbył staż w Portugalii niedaleko Porto, w malej firmie zajmującej się konserwacją zabytków.

— Zdobyłem tam cenną wiedzę, nauczyłem się języka — wylicza korzyści ze stażu w dziedzinie, którą chce zajmować się w przyszłości. Wyjazd do Portugalii ułatwił mu nawiązanie cennego kontaktu do przyszłej współpracy. Z informacji MG wynika, że kraje południowej Europy, szczególnie Włochy i Hiszpania, należą do najaktywniejszych uczestników programu. Najwięcej tamtejszych przedsiębiorców przyjmuje stażystów, ale także wielu ich obywateli bierze udział w stażach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mało popularny Erasmus dla biznesu