Pelion chce konsolidować rynek zoologiczny

opublikowano: 13-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największy gracz na polskim rynku ochrony zdrowia ma zakusy na nową branżę. Uruchomił e-sklep z produktami dla zwierząt i szykuje przejęcie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak dużą firmą jest Pelion
  • kiedy wszedł do branży weterynaryjnozoologicznej i z jakim celem
  • którą, jak dużą firmę planuje przejąć
  • jak ten ruch i początek konsolidacji branży oceniają eksperci

Pelion, który po 20 latach obecności na giełdzie został z niej zdjęty w 2017 r., to główny gracz na rodzimym rynku ochrony zdrowia (działa też w Szwecji i Litwie), co daje mu miejsce wśród 30 największych firm w Polsce. W ubiegłym roku miał 393,9 mln zł zysku EBITDA przy 11,7 mld zł przychodów.

Firma ma trzy główne linie biznesowe: sprzedaż hurtową, detaliczną (m.in. apteki DOZ i drogerie Natura) oraz zaopatrzenie szpitali i logistyka. Działa też w innych segmentach rynku poprzez kilkanaście spółek. Jednym z najnowszych biznesów Peliona jest zoologiczny - i to właśnie w jego sprawie zwrócił się w tym miesiącu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie zgody na planowaną akwizycję.

Kapitan ten sam:
Kapitan ten sam:
Pelion działa od około trzech dekad. Jednym z jego założycieli jest Jacek Szwajcowski, który od początku pełni funkcję prezesa.

Fera i Max&Mrau chcą fuzji

W 2021 r. Pelion założył spółkę Animal Care z myślą o integracji rynku zoologiczno-weterynaryjnego. Jest ona właścicielem Polwetu (90 proc. udziałów) i PGF Weterynaria, zajmujących się hurtową sprzedażą produktów weterynaryjnych, oraz sklepu internetowego Max&Mrau oferującego asortyment dla zwierząt (karmę, suplementy, kosmetyki i akcesoria). Teraz Animal Care planuje połączyć się z firmą Fera (i jej pięcioma spółkami zależnymi), która prowadzi e-sklep zoologiczny. Jego oferta obejmuje ok. 13 tys. produktów dystrybuowanych w 12 krajach europejskich.

Fera zakończyła 2021 r. ze 138,4 mln zł przychodów (+19,8 proc. r/r), 2,4 mln zł zysku operacyjnego (+44,6 proc.) i 1,5 mln zł netto (+39,3 proc.). Natomiast w 2019 r., czyli tuż przed pandemią, która przyspieszyła rozwój e-commerce, miała 79,8 mln zł przychodów i 0,5 mln zł wyniku operacyjnego, a strata netto wyniosła 0,2 mln zł.

Pelion wyjaśnia, że plan przejęcia Fery jest naturalną konsekwencją rozwoju Animal Care. Podkreśla, że oba podmioty prowadzą podobną działalność, więc fuzja pozwoli wykorzystać efekty synergii i skali - umożliwi poszerzenie profilu działalności, rozbudowę oferty, zwiększenie liczby odbiorców i sieci dystrybucyjnej, a także optymalizację kosztów.

Sensowny plan

W branży sporo się dzieje. W ubiegłym roku węgierski potentat na rynku karm – Partner in Pet Food, należący do funduszu Cinven – ogłosił plan przejęcia Mispolu. Dobry interes zdążył już natomiast zrobić fundusz private equity Resource Partners. Połączył dwóch największych w Polsce producentów przysmaków dla psów – Maced i Atlantic Products – których sprzedał w tym roku brytyjskiemu graczowi branżowemu, Assisi Pet Care.

– Planowana przez Pelion transakcja dowodzi, że docenia on dynamikę wzrostu branży zoologicznej. Sądzę jednak, że główną przesłanką jest strategia konsolidacji w e-commerce. Pelion to doświadczona, omnikanałowa firma handlowa, natomiast Fera to największy rodzimy e-sklep zoologiczny, choć stosunkowo nieduży w porównaniu do e-sklepów z innych branż. Z powodu dużego udziału kosztów stałych, m.in. infrastruktury IT, połączenie na pewno przyspieszy rozwój Fery – komentuje Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, partner zarządzający w Resource Partners.

Okiem przedsiębiorcy
Konsolidacja dopiero się zaczyna
Grzegorz Laska
prezes Vet Planet
Konsolidacja dopiero się zaczyna

Mamy już pierwsze próby tworzenie stacjonarnych sieci zoologicznych i lecznic, więc całkowicie naturalnym kierunkiem jest integracja detalistów działających w internecie. W naszym regionie ten proces dopiero się zaczyna, ale w USA i Europie Zachodniej jest bardziej zaawansowany. Ten biznes jest bardzo stabilny i odporny na zewnętrzne zawirowania, wiec inwestorzy chętnie szukają w nim okazji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane