Polska spółka testowała mobilne KTG w Afryce

ŁO
opublikowano: 20-09-2017, 16:04
aktualizacja: 20-09-2017, 17:35

Nestmedic ma za sobą pierwszy afrykański test przenośnego urządzenia Pregnabit. Odległość kilku tysięcy kilometrów nie jest problemem.

Kenijski lekarz użył do badania KTG ciężarnej kobiety urządzenia Pregnabit opracowanego przez wrocławską firmę Nestmedic. Wynik został przesłany do mieszczącego się w Polsce centrum telemonitoringu, które oddalone jest od Kenii o ponad 6 tys. km. Lekarz otrzymał zwrotną wiadomość z rezultatem badania po kilku minutach.  

Anna Skotny i Patrycja Wizińska-Socha
Anna Skotny i Patrycja Wizińska-Socha
Fot. Nestmedic

– Poszukujemy nowych możliwości rynkowych i na nie reagujemy. W sierpniu podjęliśmy wyzwanie przetestowania teleKTG Pregnabit w Afryce. Udane testy to sygnał, że system sprawdzi się niezależnie od długości i szerokości geograficznej oraz lokalnej infrastruktury – mówi w komunikacie spółki dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic. 

Kenia nie jest przypadkowym miejscem. Rocznie rodzi się tam 1,5 mln dzieci, ale tylko 65 proc. w szpitalach. Dostęp do badań KTG jest jednak utrudniony. 

Spółka Nestmedic w czerwcu zadebiutowała na parkiecie NewConnect. Za rok chce przejść na główny rynek.  

Opracowanie systemu Pregnabit kosztowało kilka milionów złotych, które pochodziły m.in. od aniołów biznesu.

Kardiotokografia (KTG) to badanie, które polega na monitorowaniu akcji serca płodu przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej mięśnia macicy. Pozwala wykryć niepokojące zaburzenia zagrażające życiu płodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane