Czytasz dzięki

Współpracuj i walcz o swoje

opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Klastry ruszą na podbój świata. Dotacje pomogą zrzeszonym pod jednym szyldem maluchom ograniczyć ryzyko wejścia na nowe rynki

Najwięcej firm, które działają w grupie i postawiły na nowatorskie rozwiązania, rozkwitło w makroregionie Polska Wschodnia. Jakie są zalety udziału w takim stowarzyszeniu? Członkowie Krajowych Klastrów Kluczowych (KKK) mogą startować np. w konkursach dotacyjnych. Na początku marca ruszyła czwarta już edycja programu „Umiędzynarodowienie KKK” (działanie 2.3.3 POIR). Wnioski o wsparcie można składać w trzech rundach. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), organizator naboru, ostatni etap zamknie 25 lipca.

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, zwraca uwagę, że konkurs
„Umiędzynarodowienie KKK” nie premiuje konkretnych kierunków ekspansji.
Zobacz więcej

BEZ GRANIC:

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, zwraca uwagę, że konkurs „Umiędzynarodowienie KKK” nie premiuje konkretnych kierunków ekspansji. Fot. Marek Wiśniewski

Mniejsze ryzyko

Inne plusy dobrej kooperatywy? To mniejsze ryzyko działalności na obcych rynkach, a także dodatkowe preferencje w konkursach na poziomie unijnym, w tym m.in. w programie Horyzont 2020, który wspiera badania i innowacje. Współpracującym firmom jest też łatwiej negocjować niższe ceny. Zbigniew Bednarski z Mazowieckiego Klastra Chemicznego zwraca uwagę na siłę tego typu stowarzyszeń w austriackiej gospodarce.

— Czym się wyróżniają? Przede wszystkim doskonałą znajomością własnych firm, ich możliwościami badawczo-rozwojowymi i wytwórczymi. Wymieniają się wiedzą o stowarzyszonych przedsiębiorstwach i ich potrzebach. Dzięki temu Austria jest wiodącym producentem rozwiązań wysokospecjalistycznych. Stała się też zapleczem dla przemysłu niemieckiego w dostawach niemasowych produktów o dużej marży — podkreśla Zbigniew Bednarski.

Jego zdaniem rodzime firmy będą w większym stopniu rozwijały usługi specjalistyczne, jeżeli postawią na współpracę klastrową. Na granty PARP przeznaczyła 50 mln zł. Z tej puli 46,5 mln zł będą mogli zgarnąć przedstawiciele biznesu spoza województwa mazowieckiego, a kwota 3,5 mln zł wesprze projekty z Mazowsza. Maksymalne wsparcie dla koordynatora klastra wyniesie 50 proc. wartości kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Natomiast w przypadku członka klastra prowadzącego małą, średnią lub dużą firmę będzie to odpowiednio 80 proc., 70 proc. lub 50 proc. Minimalna i maksymalna wartość dofinansowania nie może przekraczać odpowiednio 500 tys. zł i 10 mln zł. Granty pokryją koszty udziału przedsiębiorców w targach i misjach gospodarczych.

Beneficjenci będą mogli przeznaczyć dofinansowanie na usługi szkoleniowo-doradcze, współpracę międzynarodową, dostęp do zagranicznej infrastruktury B+R i uczestnictwo w kongresach i konferencjach.

Kryteria bez zmian

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, zwraca uwagę, że reguły naboru od ostatniego konkursu sie nie zmieniły.

— Projekt powinien pomóc w ekspansji przedsiębiorcom zrzeszonym w KKK. Wydatki przedsięwzięcia muszą być uzasadnione i zgodne z jego celem. Ponadto projekt powinien wpisywać się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji — zaznacza Mikołaj Różycki.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Eksperci sprawdzą, czy przygotowana przez przedsiębiorców wspólna oferta jest innowacyjna i związana z działalnością B+R.

— Istotna jest również współpraca tych podmiotów. Nie mogą być one przypadkowe, działać w różnych sektorach i na różnych rynkach. Ważne jest także to, aby członkowie KKK tworzyli łańcuch wartości, czyli pracowali wspólnie nad ofertą — tłumaczy wiceprezes PARP.

W Polsce istnieje 13 KKK. Działają m.in. w sektorach medycznym, lotniczym, ICT, budowlanym i kosmicznym.

— Współpracujące ze sobą firmy są zainteresowane podbojem rynków nie tylko europejskich, lecz także azjatyckich i afrykańskich. W odróżnieniu od programu Go to Brand — wspierającego eksporterów — poddziałanie 2.3.3 POIR nie premiuje konkretnych kierunków ekspansji zagranicznej. Kooperujące przedsiębiorstwa powinny bazować na trzyletnich strategiach rozwoju KKK, ale też uwzględniać zidentyfikowane potrzeby członków klastra — podkreśla wiceprezes PARP.

Zdobycie grantu z poddziałania 2.3.3 POIR nie zamyka polskim klastrom udziału w innych konkursach, np. na poziomie unijnym. Te, które mają tzw. najwyższą odznakę europejskiej jakości, mogą liczyć na dodatkowe punkty. Tak jest m.in. w programach Horyzont 2020 i Cosme. Niestety, w Polsce wspomnianą odznakę ma tylko Śląski Klaster Lotniczy.

Unijne partnerstwa

W programie Horyzont 2020 zarezerwowano pieniądze m.in. dla rozwijających się grup zrzeszonych przedsiębiorstw.

— Ideą konkursu INNO-SUP jest tworzenie przez klastry międzynarodowych konsorcjów, składających się z minimum trzech partnerów z trzech różnych krajów członkowskich lub państw stowarzyszonych z programem Horyzont 2020 — tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE.

Przedsiębiorcy mogą powalczyć o wsparcie w ramach dwóch etapów. W pierwszym — trwającym do 3 kwietnia — konsorcjum musi przygotować uproszczoną koncepcję projektu. Jeżeli eksperci ocenią ją pozytywnie, to do 12 września grupa zrzeszonych firm będzie mogła złożyć wniosek o dofinansowanie w drugim etapie.

— Celem naboru jest zbudowanie międzysektorowych, przemysłowych powiązań, które działają na rzecz małych i średnich firm i umożliwiają im rozwój i współpracę w danej branży — zaznacza Katarzyna Walczyk-Matuszyk. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane