Co prognozują grube ryby z Wall Street

opublikowano: 09-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

JP Morgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley i inne tuzy zarządzania aktywami opublikowały przewidywania dla rynków finansowych. W tym roku motywem przewodnim większości raportów strategów rynkowych są recesja, inflacja i decyzje banków centralnych. Od tych trzech czynników będą zależeć stopy zwrotu inwestorów - uważają eksperci.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czy i gdzie nastąpi recesja w 2023 r.
  • kiedy Fed przestanie podnosić stopy?
  • kiedy nastąpił lub nastąpi szczyt inflacyjny
  • jak szybko ma spadać inflacja
  • na jakie aktywa warto w szczególności postawić

Recesja

Strategia inwestycyjna każdej instytucji na 2023 r. opiera się przede wszystkim na prognozie dla wzrostu gospodarczego. Większość firm oczekuje spowolnienia, różnice dotyczą natomiast czasu i miejsca wystąpienia. Najbardziej pesymistyczni są stratedzy JP Morgana, którzy przewidują recesję w większości rozwiniętych gospodarek. Podobnego zdania są eksperci z BlackRocka, BNP Paribas i Barclaysa. Analitycy Goldman Sachsa, Deutsche Banku i HSBC uważają jednak, że Stanom Zjednoczonym uda się uniknąć recesji, w przeciwieństwie do państw ze strefy euro.

Mocno wyróżnia się prognoza specjalistów z banku Morgan Stanley, którzy jako jedyni nie oczekują recesji zarówno w USA, jak i w Europie. Ich zdaniem kondycja rynku pracy jest zbyt dobra, a zyski spółek solidne biorąc pod uwagę rodzaje ryzyka, które dyskontują inwestorzy. Podobnymi argumentami posługują się stratedzy Apollo Global Management, którzy nie przedstawili jednak jednoznacznego stanowiska, ale określili prawdopodobieństwo wystąpienia recesji na 50 proc.

Czy i gdzie wystąpi recesja w 2023 r.?

instytucjarecesja
JP Morganw USA i w Europie
Goldman Sachsw Europie
Morgan Stanleynie
Barclaysw USA i w Europie
HSBCw Europie
BlackRockw USA i w Europie
Credit Suissew Europie
Wells Fargow USA (tylko w I półroczu) i w Europie
INGw USA i w Europie
Deutsche Bankw Europie
BNP Paribasw USA (tylko w III kwartale) i w Europie
Fidelityw USA i w Europie
Citiw USA i w Europie

Źródło: Oficjalne prognozy instytucji na 2023 r.

Polityka pieniężna

To, jak potoczą się losy gospodarek, będzie zależało w głównej mierze od działań banków centralnych. Kontynuacja podwyżek i często przesadzone zacieśnianie polityki pieniężnej ma być głównym powodem spowolnienia gospodarczego. Część instytucji nie szczędzi krytyki amerykańskim decydentom, którzy ich zdaniem błędnie przekonywali o tymczasowości inflacji i spóźnili się z podwyżkami stóp. Credit Suisse, HSBC, Barclays oraz wielu innych znanych graczy przekonuje, że do końca cykli jeszcze długo, a na obniżki w 2023 r. nie ma co liczyć.

Mimo że zgodne z większością w kwestii recesji, Wells Fargo, ING i Deutsche Bank wyłamały się z konsensu w kwestii stóp procentowych. Ich zdaniem spowolnienie gospodarcze będzie na tyle bolesne, że Fed pokusi się o obniżki stóp w drugiej połowie 2023 r. Na odwrócenie cyklu stawia też Morgan Stanley, który uważa jednak, że nastąpi ono w bardziej sprzyjających gospodarce okolicznościach, czyli przy spadającej inflacji.

Co zrobi Fed

instytucjakoniec cyklu?obniżki?
JP MorganI półroczenie
Goldman SachsII półroczenie
Morgan StanleyI półroczeII półrocze
Barclaysnienie
HSBCnienie
BlackRockII półroczenie
Credit Suissenienie
Wells FargoI półroczeII półrocze
INGI półroczeII półrocze
Deutsche BankI półroczeII półrocze
BNP Paribastaknie
Fidelitynienie
CitiI półroczeII półrocze

Źródło: Oficjalne prognozy instytucji na 2023 r.

Inflacja

Co ciekawe, prognozy dla inflacji w Stanach Zjednoczonych nie zbiegają się z przewidywaniami dla działań banku centralnego. Mogłoby się zdawać, że instytucje zgodnie przewidujące zakończenie cyklu podwyżek w II połowie 2023 r. powinny mieć to samo zdanie w kwestii inflacji. Opinie są jednak wyjątkowo zróżnicowane.

Stratedzy HSBC i BlackRocka twierdzą, że cykle podwyżek w USA utrzymają się przez cały 2023 r., a inflacja spadnie tylko nieznacznie. Specjaliści JP Morgana oraz Goldman Sachsa, którzy nie spodziewają się obniżek stóp w 2023 r. uważają, że inflacja zacznie wyraźnie spadać, szczególnie w III i IV kwartale. Eksperci z Credit Suisse są zdania, że szczyt inflacyjny już nastąpił, ale na spadek do celu określonego przez Fed przyjdzie poczekać bardzo długo. Najbardziej bycze stanowisko przedstawili ING i Morgan Stanley, którzy twierdzą, że już w I kwartale 2023 r. może nastąpić spektakularny zjazd inflacji ze szczytu zaliczonego w IV kwartale 2022 r.

Jak szybka droga

instytucjakiedy szczyt?tempo spadku?
JP MorganII półroczewysokie
Goldman SachsII półroczewysokie
Morgan Stanleyjuż był wysokie
BarclaysII półroczeniskie
HSBCII półroczeniskie
BlackRockII półroczeniskie
Credit SuisseI półroczeniskie
Wells FargoI półroczeniskie
INGI półroczeniskie
Deutsche BankII półroczeniskie
BNP ParibasI półroczeniskie
FidelityI półroczeniskie
Citi2023 r.wysokie

Źródło: Oficjalne prognozy instytucji na 2023 r.

W co inwestować?

W przeciwieństwie do poprzednich czynników, wśród preferowanych przez instytucje aktywów na ten rok widać pewne prawidłowości. Instytucje najbardziej pesymistyczne, przewidujące recesję, utrzymujący się cykl podwyżek stóp i uciążliwą inflację stawiają na instrumenty z rynku pieniężnego. Ci, którzy oczekują lekkiej recesji lub takiej, która wystąpi tylko na jednym z kontynentów, preferują obligacje, głównie ze względu na utrzymujące się wysoko stopy procentowe i lekko spadającą inflację. Natomiast na akcje oraz obligacje stawiają zespoły odrzucające prawdopodobieństwo recesji oraz przewidujące zwrot w polityce pieniężnej bankierów, który spowoduje poprawę nastrojów i wzbudzą większą tolerancję inwestorów na ryzyko.

Na co postawić

instytucjaaktywa
JP Morganobligacje, selektywnie akcje
Goldman Sachsbrak
Morgan Stanleyakcje i obligacje
Barclaysgotówka
HSBCobligacje, jednostki funduszy hedgingowych
BlackRockobligacje, selektywnie akcje
Credit Suisseobligacje, akcje w II półroczu
Wells Fargoakcje i obligacje
INGakcje i obligacje
Deutsche Bankselektywnie obligacje
BNP Paribasobligacje
Fidelityobligacje
Citiobligacje

Źródło: Oficjalne prognozy instytucji na 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane