Eurocash: rekordowa EBITDA, a kurs spada

opublikowano: 10-11-2022, 07:59
aktualizacja: 10-11-2022, 14:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Giełdowy dystrybutor spożywczy częściowo nawet przebił prognozy analityków, ale to nie powstrzymało inwestorów przed sprzedażą akcji. Nie bez podstaw – ocenia ekspert.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak Eurocash komentuje swoje wyniki za III kw.
  • jak zareagował na nie rynek
  • jakie niepokojące sygnały można dostrzec zdaniem analityka po ich głębszej analizie
  • jak ocenia od dynamikę poszczególnych części biznesu spółki

Wyceniany na GPW na ok. 1,6 mld zł Eurocash – największy dystrybutor FMCG (dóbr szybkozbywalnych) w Polsce – podkreśla, że III kw. był rekordowy. Najwyższe w historii były kwartalne przychody (8,3 mld zł) oraz zysk EBITDA (284,9 mln zł), który wzrósł r/r o 20,8 proc.

Sprzedaż okazała się zbieżna z konsensem prognoz analityków wg PAP, natomiast wynik EBITDA nawet wyższy o 5,9 proc. – podobnie zysk operacyjny, o 14 proc. Wyniósł 132,1 mln zł (+40,5 proc.).

„To kolejny kwartał poprawy wyników. Potwierdzają słuszność podjętych przez nas działań – zarówno finansowych, jak i operacyjnych. Widzimy to w rosnącej liczbie sklepów pod naszymi markami i zintegrowanych w ramach Innowacyjnej Platformy Handlu, a przede wszystkim w historycznie najwyższym wyniku EBITDA za kwartał” – komentuje cytowany w komunikacie prasowym Paweł Surówka, prezes Eurocashu.

Wyniki dobre z pozoru

Mimo to notowania spółki podczas czwartkowej sesji w kilkanaście minut znalazły się na kilkuprocentowym minusie, poniżej 12 zł, przy obrotach przekraczających 2 mln zł. Dariusz Dadej, analityk Noble Securities – który w sierpniu podwyższył cenę docelową z 12,2 do 13 zł, utrzymując rekomendację „akumuluj” – uważa, że reakcja rynku na wyniki Eurocashu wydaje się przesadzona, choć niepozbawiona podstaw.

– Na pierwszy rzut oka wyglądają one całkiem nieźle – rekordowe kwartalne przychody i EBITDA – ale po głębszej analizie można dostrzec niepokojące sygnały. Łączna sprzedaż wzrosła r/r w III kw. o 17,6 proc., a inflacja żywności w ubiegłym kwartale wyniosła 17,4 proc. – to tylko o 0,2 pkt proc. więcej – wyjaśnia Dariusz Dadej.

Podkreśla, że przychody z całego hurtu, który odpowiadał za 73 proc. sprzedaży spółki w III kw., wzrosły o 14,3 proc., a LFL (like-for-like, tzn. porównując te same placówki) w Cash&Carry o 16,8 proc. – obie wartości są poniżej inflacji cen żywności.

– Płynie z tego wniosek, że Eurocash traci rynek w hurcie, a przecież właśnie na tę działalność postawił nacisk w strategii na lata 2023-25. Nie wynika to jednak z presji konkurencji. Po prostu w mojej ocenie to działalność schyłkowa, w Europie Zachodniej zniknęły już z mapy hurtownie w takim modelu – stwierdza analityk.

Zatrzeć różnice:
Zatrzeć różnice:
Zdaniem Pawła Surówki, prezesa Eurocashu, w obliczu szybko rosnących cen konsumenci coraz częściej szukają tańszych produktów, dlatego firma dąży do zmniejszania różnicy pomiędzy cenami w handlu niezależnym a tymi w dyskontach.
Tomasz Pikuła

Strata Frisco i Dużego Bena

Dariusz Dadej przypomina, że podczas prezentacji strategii spółka stwierdziła, iż rozważa oportunistycznie sprzedaż własnych sklepów detalicznych, a to ten segment – łącznie z placówkami franczyzowymi – zanotował 25,8-procentowy wzrost przychodów: do 2 mld zł przy marży EBITDA 5,05 proc.

– Niemniej tu też diabeł tkwi w szczegółach, ponieważ w ubiegłym roku nie konsolidowano jeszcze przychodów Arhelanu [w III kw. dodał on 182 mln zł – red.], bez którego dynamika detalu wyniosłaby 18,8 proc. – mówi analityk Noble Securities.

Zwraca także uwagę na zanotowanie jeszcze wyższej dynamiki segmentu „Projekty”, który odpowiada jednak tylko za 2 proc. obrotów.

– Duży Ben zwiększył sprzedaż o 73 proc. – o 26 proc. LFL – a Frisco o 47 proc. Problemem jest natomiast kapitałochłonność tego biznesu – projekty przyniosły w III kw. 18 mln zł straty EBITDA, a łącznie z segmentem „Inne” 55 mln zł – podkreśla Dariusz Dadej.

16 372

Tyle sklepów w organizowanych przez siebie sieciach miał Eurocash na koniec września…

500

…a mniej więcej tyle ma ich przybywać rocznie w ramach strategii na lata 2023-25.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane