Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 20-05-2022, 18:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Przedsiębiorcy wreszcie zyskają możliwość samodzielnego badania w godzinach pracy trzeźwości pracowników. Wystarczy mieć alkomat lub narkotest. Tak sprawdzisz, kto pił w pracy.

Koniec libacji
Koniec libacji
Picie w pracy czy przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwości wkrótce przestanie być w firmach problemem. Pracodawcy dostaną narzędzie zwalczania tej patologii.
Adobe Stock

2. Zasady weryfikacji przez pracodawcę tego, czy jego podwładny wypełnia zawodowe obowiązki podczas home office, mają być uregulowane wewnętrznie. W jaki sposób szef skontroluje pracę zdalną?

Prawo do prywatności:
Prawo do prywatności:
Wizytacja pracodawcy nie może zakłócać życia osobom mieszkającym z pracownikiem wykonującym pracę w domu. Może się okazać, że z tego powodu wiele firm zrezygnuje z osobistego sprawdzania podwładnych na home office i będzie stosowało dotychczasowe formy kontroli.
Adobe Stock

3. W maju pracownicy uciekają na L4. Rośnie liczba fikcyjnych zwolnień lekarskich. ZUS jest zbyt zajęty, żeby wszystkie skontrolować.

4. Pracownicy coraz chętniej wykonują obowiązki służbowe w delegacjach i na wakacjach. Hakerzy zacierają ręce. Jak chronić się przed atakami? Jak ustrzec się cyberataku na wyjeździe służbowym?

Duże zagrożenie:
Duże zagrożenie:
Podczas podróży zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem są wyjątkowo wysokie, bo pracownicy znajdują się w nieznanym miejscu i bez wsparcia infrastruktury firmy.
fot. Michael Traitov - stock.adobe.com

5. Według unijnej dyrektywy pracownikom należy się szczególna ochrona przed zemstą za ujawnianie przez nich przypadków łamania prawa. Za odwet na sygnaliście grozi nawet więzienie.

Przed sądem:
Przed sądem:
To nie pracownik ma dowieść, że szefowie pogorszyli mu warunki pracy na skutek doniesienia o nieprawidłowościach. Według unijnej dyrektywy w konfrontacji z firmą ma on mniejsze możliwości dochodzenia swoich racji. Dlatego to na pracodawcy spocznie ciężar dowodu w sprawie doznanego przez sygnalistę uszczerbku dotyczącego zatrudnienia.
Adobe Stock

6. Decyzje urzędów krzywdzące MŚP, obniżone subwencje, projekty przepisów budzące obawy firm. To niektóre sprawy, jakimi zajmuje się Adam Abramowicz. Jak Rzecznik MŚP broni praw firm?

Po stronie MŚP:
Po stronie MŚP:
Adam Abramowicz pełniący stanowisko Rzecznika MŚP w ubiegłym roku otrzymywał tygodniowo średnio 320 wniosków, najczęściej z prośbą o wsparcie. To pokazuje, jak bardzo firmy potrzebują reprezentanta swoich spraw.

7. Rośnie liczba cyberataków w Polsce. Trzech na czterech przedsiębiorców miało do czynienia z przynajmniej jednym przypadkiem naruszenia bezpieczeństwa.

8. Małe i średnie firmy wdrażają elektroniczny obieg dokumentów, aby zaoszczędzić i usprawnić swoje procesy biurowe. W jaki sposób powinny to robić?

Normalny tryb:
Normalny tryb:
Współpraca z klientem zaczynają się zwykle od drukarek, a gdy zaczyna on widzieć korzyści z dodatkowych usług, rozpoczynamy rozmowy o usprawnieniu całego środowiska druku – mówi Łukasz Rumowski, dyrektor działu rozwoju produktu w spółce Arcus.
Marek Wiśniewski

9. Granty pomogą przedsiębiorcom rozwinąć nową firmę i dostosować jej model biznesowy do zmieniających się warunków rynkowych. Jak zdobyć dotacje na nowy start w biznesie?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane