Rekordowy wzrost ceny niemieckich 2-letnich obligacji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 13-03-2023, 11:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

O ponad 40 punktów bazowych spadła rentowność benchmarkowych niemieckich obligacji skarbowych o dwuletnim terminie zapadalności, które są wrażliwe na poziom stóp procentowych. Tak silna korekta jest wynikiem zmiany oczekiwań inwestorów odnośnie kolejnej podwyżki stawek przez EBC, donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

Wzrost notowań 2-letnich Bundów jest bardzo spektakularny. To największy jednodniowy wzrost w historii tych papierów, zaś spadek rentowności przewyższa ten obserwowany podczas globalnego kryzysy finansowego z 2008 r.

Zniżkują też zyski z 10-letnich obligacji. Spadły o około 24 pb w okolice 2,26 proc.

Ostrożny rynek

Choć regulatorzy i rządu wielu krajów już zapowiedzieli działania mające na celu uspokojenie sytuacji po bankructwie SVB, inwestorzy podchodzą do nich z dużą ostrożnością.

Rynek prawdopodobnie pozostanie bardzo nerwowy pomimo interwencji organów regulacyjnych – powiedziała Marija Veitmane, strateg ds. aktywów w State Street Global Markets.

Mniejsze podwyżki

Gracze zmienili tymczasem swoje oczekiwania wobec stóp Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Oczekują obecnie, że EBC podniesie stopy procentowe do około 3,5 proc. do października, w porównaniu z prognozowanymi 4,20 proc. w zeszłym tygodniu. Spodziewają się, że podczas marcowego posiedzenie stawki zostaną podwyższone o 25 pb, a nie 50 jak wcześniej sugerowano.

W przypadku Fed spekuluje się już nawet o wstrzymaniu marcowej podwyżki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane