WIG20 mocno w dół, złoty sporo stracił (RELACJA)

opublikowano: 23-02-2022, 07:00
aktualizacja: 23-02-2022, 17:19

Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzeń rynkowych i informacji ze świata polityki.

Śledź relację z rynków i dowiedz się:

  • jak zachowują się najważniejsze giełdy,
  • jak reagują waluty i obligacje,
  • jakie są najnowsze doniesienia z Donbasu.

17:23 Dzisiaj najbardziej groźne jest to, co mówił Putin o większym niż zajęty obecnie obszarze samozwańczych "republik". Jeśli Rosja tam wkroczy to będzie panika. Wtedy jednak ci, którzy walczą o zysk, muszą być cynikami i pamiętać o powiedzeniu: " kupuj kiedy krew się leje" - komentuje Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.

17:17 Sporo stracił dziś złoty, którego kurs względem euro podskoczył do 4,58 zł.

17:13 Po wczorajszej sesji nadziei dziś przyszła sesja zwątpienia, którą WIG20 zakończył spadkiem o 2,97 proc. mWIG40 spadł o 1,7 proc., sWIG80 o 0,70 proc.

Wśród największych spółek największy “łomot” zebrało LPP (-10,3 proc.), o 6,4 proc. potaniały Allegro i Orange Polska. Na plusie tylko DIno Polska, względnie niewiele straciły Lotos i CD Projekt.

Na szerokim rynku w górę poszedł kurs Shopera (+8,9 proc.). O 4,8 proc. po wynikach wzrósł kurs Budmeksu, po zakupach insidera - Vercomu (+4,2 proc.).

17:00 Wojna czy nie, kurs InPostu w Amsterdamie idzie w dół i ustanowił kolejne minimum na poziomie 5,32 EUR.

16:58 Stan nadzwyczajny na Ukrainie (projekt) i powołanie rezerwistów, cyberataki, informacje o wyjazdach dyplomatów. Brak rozmów dyplomatycznych na wysokim szczeblu. Rynki zdecydowanie w trybie "war on": giełdy i waluty krajów EŚW w dół, ceny ropy w górę, stopy proc. generalnie też - komentują na twitterze analitycy Pekao.

16:10 WIG20 szybko pogłębia spadek, a przed przeceną bronią się już tylko Lotos i Dino. Przecena niektórych spółek jest drastyczna: Allegro traci 6 proc. (jutro wyniki), Orange prawie 7 proc., LPP prawie 9 proc.

Z początkowej zwyżki na Wall Street nic już nie zostało. S&P500 +0,01%, Nasdaq -0,05%

15:40 S&P500 rośnie o 0,67 proc., Nasdaq o 0,88 proc.

Na minusie są natomiast indeksy warszawskiej giełdy. WIG20 traci 1,18 proc., WIG 0,9 proc.

15:28 Ujawnienie nowych sankcji nałożonych na Rosję, w tym dotyczących zakazu handlu długiem tego kraju, ponownie „podcięło skrzydła” rublowi. Skala przeceny rosyjskiej waluty jest jednak znacznie bardziej wyważona niż przy poprzednich tąpnięciach. Więcej...

Sergei Bobylev / TASS / Forum

15:21 To było do przewidzenia: Vortex Energy ze względu na dużą zmienność rynku akcji wydłużył okres przyjmowania zapisów i budowania księgi popytu na akcje w ofercie publicznej.

15:03 Obligacje Ukrainy o dalszym terminie wykupu tanieją w środę rekordowo z powodu braku oznak słabnięcia kryzysu geopolitycznego wywołanego przez Rosję. Więcej...

14:55 Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Ukrainy. W 2019 r. zdetronizowały Rosję, wynika z danych ukraińskiej Państwowej Służby Statystycznej.

Ukraiński eksport do Chin, głównie towarów, takich jak ruda żelaza, kukurydza i olej słonecznikowy, wyniósł w 2021 r. 8,0 mld USD, podczas gdy import z Chin, głównie maszyn i towarów konsumpcyjnych, miał wartość 10,97 mld USD.

Do tego Ukraina jest ważnym węzłem w ramach inicjatywy Belt and Road promowanego przez Pekin.

Tymczasem Chiny… popierają działania podjęte przez Moskwę. Skala interesów z Rosją jest jednak zdecydowanie większa. Cóż, takie życie...

14:17 Wstrzymując certyfikacje gazociągu Nord Stream 2 kanclerz Niemiec zapewnił, że kraj poradzi sobie bez rosyjskiego gazu. Tak chyba nie do końca…

Niemcy strzeliły sobie w stopę, zamykając elektrownie atomowe i węgiel - ripostuje Tim Partridge, szef handlu energią w DB Group Europe, cytowany przez Bloomberga. Uważa on, że sytuacja jest bardzo poważna i wrażliwa na wszelkie zakłócenia, w momencie gdy produkcja energii ze źródeł odnawialnych spada i brakuje gazu, co powoduje nie widzianą od lat presję inflacyjną i gwałtowny wzrost cen.

14:12 Rzut oka na notowania spółek prowadzących na Ukrainie interesy i/lub mających tam aktywa.

13:57 Kontrakty na indeksy amerykańskich giełd świecą zielenią, sugerując odreagowanie relatywnie dużej wtorkowej przeceny. Jednak zmienność i niepewność na rynkach jest tak ogromna, że nie gwarantuje to wcale dodatniego zamknięcia sesji na rynku kasowym. Więcej...

13:40 Wysokie ceny ropy nie są już takim problemem jak przed laty. Adam Johnson z Adviser Investments uważa, że wzrost cen ropy do ponad 100 USD za baryłkę będzie miał mniejszy wpływ na konsumentów niż kiedyś m.in. ze względu na zwiększoną wydajność paliwową pojazdów. Podkreśla jednak, że podaż surowca nadal pozostaje poważnym problemem implikując w największym stopniu wysoki poziom wyceny ropy. A przywrócenie poziomów sprzed katastrofalnego załamania notowań zajmie długi czas przy równoczesnej presji ze strony „ekologii” i odchodzenia od paliw kopalnych.

13:03 Część analityków uważa, że długoterminowy wpływ konfliktu geopolitycznego może być ulotny, i wzywa inwestorów, aby nie reagowali przesadnie na ostatnie ruchy rynkowe.

Tak twierdzi m.in. Charles Henry Monchau, dyrektor ds. inwestycji w Bank SYZ w Genewie.

Na tym etapie nie widzimy powodu do paniki.Podczas gdy większość komentarzy zachodnich mediów brzmi niepokojąco, możemy rzeczywiście zbliżyć się do „szczytu strachu” w związku z tym kryzysem i istnieje duże prawdopodobieństwo, że od tego momentu napięcia zaczną słabnąć – ocenił Monchau. Więcej...

12:42 Is it all about natural gas?

12:40 Rentowność rosyjskich obligacji wzrosła do najwyższych poziomów od trzech lat. Unia Europejska, idąc za Stanami Zjednoczonymi ma zakazać zakupu rosyjskich obligacji rządowych, zgodnie z projektami dokumentów, do których dotarł Bloomberg.

12:33 Tymczasem jak donosi Bloomberg - oś Pekin-Moskwa ma się dobrze. Chiny sprzeciwiły się sankcjom wobec Rosji i skrytykowały USA za zaognienie kryzysu na Ukrainie, sugerując, że ich poparcie dla rozszerzenia NATO pozostawiło prezydentowi Władimirowi Putinowi niewiele opcji.

12:29 Długie oświadczenie wydała spółka KSG Agro, która tłumaczy niuanse działania na Ukrainie.

“Jeśli mówimy o KSG Agro, to cała nasza baza produkcyjna i surowcowa znajduje się daleko poza regionami Doniecka i Ługańska, tj. poza strefą nie tylko obecnego, ale i potencjalnego konfliktu. Wszystkie instytucje państwowe, przedsiębiorstwa i urzędy obwodu dniepropietrowskiego pracują normalnie. W tym setki naszych pracowników – operatorzy maszyn, hodowcy trzody chlewnej, weterynarze, kierowcy, agronomowie. Każdego dnia nasze produkty trafiają na rynki zagraniczne oraz do największych sieci handlowych Ukrainy – Silpo, Varus itp” - napisano w oświadczeniu, którego pełną treść można przeczytać na stronie spółki.

12:24 Znów mocno rośnie rentowność amerykańskiego długu. Choć ostatnia zwyżka jest w pewnym stopniu implikowana czynnikami geopolitycznymi, głównie kryzysem wokół Ukrainy, to jednak decydującym czynnikiem są oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych przez FOMC.

Rynek spodziewa się obecnie przynajmniej sześciu podwyżek o ćwierć punktu do listopada. To najbardziej jastrzębie oczekiwania od tygodnia. Rentowność dwuletnich obligacji wzrosła aż o 8,5 pb, osiągając pułap 1,63 proc. Z kolei zysk z benchmarkowych 10-latek podskoczył o 4 pb do 1,98 proc. zbliżając się ponownie do kluczowego psychologicznego progu 2 proc.

12:20 Coraz częściej w kontekście sankcji mówi się o konsekwencjach inflacyjnych.

12:06 Rodzimy Relpol, który ma zakład w obwodzie żytomierskim, szykuje sobie plan B na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Jego notowania od połowy stycznia wyraźnie spadły.

11:30 Pogłębiający się kryzys na Ukrainie oznacza, że ​​Europejski Bank Centralny będzie kładł jeszcze większy nacisk na swoją elastyczność i opcje, gdy wycofuje się ze środków stymulacyjnych i przechodzi na podnoszenie stóp, powiedział członek Rady Prezesów Francois Villeroy de Galhau.

11:13 Ukraina ma ogłosić ogólnokrajowy stan wyjątkowy, donosi Bloomberg.

11:05 Kilka zdań od Przemysława Kwietnia z XTB, podsumowujących sankcje, nałożone na Rosję przez państwa zachodnie.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista XTB

Lista sankcji ogłoszona przez USA, Unię i Wielką Brytanię wydaje się bardzo długa. Jednak podobnie jak to miało miejsce w roku 2014 w większości są to sankcje, które nie odbiją się istotnie na rosyjskiej gospodarce. Część z nich jest wręcz symboliczna jak unijne sankcje na członków Dumy, czy też amerykański zakaz inwestycji w regionach kontrolowanych dotychczas przez separatystów. Największy konkret to wstrzymanie certyfikacji dla Nord Stream 2 przez Niemcy, jednak nie oznacza to całkowitego porzucenia projektu, więc zobaczymy na jak długo starszy tu woli politycznej. Mamy sankcje na banki, ale są to jak na razie banki pomniejsze, takie jak Bank Rossiya, Promsvyazbank, IS Bank, General Bank oraz BlackSea Bank. Największe tuzy takie jak Sberbank czy VTB zostały oszczędzone i notowania ich akcji już rosną. Ograniczony został dostęp dla rosyjskiego rządu i instytucji finansowych do rynków finansowych, ale prawda jest taka, że przy niewielkim długu nie jest to zbyt duży cios dla Moskwy.

10:28 Niemcy poradzą sobie bez rosyjskiego gazu, choć nie będzie to łatwe - powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Obecnie ponad połowę potrzebnego paliwa nasi zachodni sąsiedzi kupują od Gazpromu,drugi dostawca - Norwegia - pompuje gaz pełną parą, a Niemcy nie mają infrastruktury do importu LNG za pomocą gazowców. Habeck zaznaczył, że choć certyfikacja Nord Stream 2 obecnie nie wchodzi w grę, to nie znaczy, że projekt został całkowicie zarzucony.

DAX +1,23%

10:14 Wyniki najnowszego sondażu stacji CNN są nieco przerażające. Wskazują, że imperialne zakusy wśród rosyjskiego społeczeństwa nadal są bardzo żywe. Dwa razy więcej Rosjan uważa, że Moskwa powinna użyć siły militarnej, aby uniemożliwić Ukrainie wejście do NATO, niż jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. A mamy niby XXI wiek.

9:38 Notowania ropy gatunku Brent rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia poniżej 94 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI otworzyły dzisiejszą sesję w okolicach 92 USD za baryłkę. Trzycyfrowe poziomy cenowe sporo się oddaliły, tylko na jak długo...

9:21 Akcje CD Projektu mocno drożeją na początku sesji w środę i są najmocniejszym ogniwem WIG20. Duża w tym zasługa Elona Muska, twórcy Tesli. Więcej...

9:00 WIG20 wzrósł na otwarciu o 0,4 proc. do 2110,35 pkt.

Wśród największych spółek wyróżniają się CD Projekt (+3,4 proc.), PGNiG (+1,7 proc.), JSW (+2,2 proc.), Tauron (+2,2 proc.).

8:46 Rosyjski rynek pracuje w środę na zwolnionych obrotach z uwagi na święto Obrońców Ojczyzny. Część handlu jest wstrzymana. Wycena rubla ustabilizowała się poniżej ważnych oporów zarówno w stosunku do dolara, jak i euro, zaś denominowany w dolarach rosyjski indeks RTS wzrósł o 0,5 proc.

8:35 Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w reakcji na kryzys na linii Rosja-Ukraina. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 9.915,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

8:34 Gaz w Europie drożeje trzeci dzień z rzędu - benchmarkowy futures urósł o 1,8 proc.

8:31 Przy braku istotniejszych wydarzeń makroekonomicznych do końca tygodnia, przebieg notowań w całości będzie zależeć od zmieniających się informacji o konflikcie Rosja-Ukraina. Nie spodziewamy się całkowitego uspokojenia sytuacji w najbliższych dniach, dlatego zmienność notowań na światowych rynkach może pozostać wysoka - komentuje analitycy BM BNP Paribas.

8:18 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem sesji na GPW. Informacje ze spółek, analizy i rekomendacje.

8:05 Największa kryptowaluta miała być bezpieczną przystanią inwestorów na czasy geopolitycznych zawirowań. Konflikt na Ukrainie obnaża jednak jej słabości. Więcej...

8:02 Przybywa incydentów na terenach, na których aktywni są separatyści prorosyjscy, podaje RMF. Wczoraj było ich około 100, wobec 80 dzień wcześniej.

7:34 Złoty od poranka nieznacznie umocnił się do euro.

7:33 Fortuny najbogatszych Rosjan skurczyły się od początku tego roku łącznie o ok. 32 mld USD. Eskalujący konflikt na Ukrainie może znacznie przyspieszyć ten proces, informuje Bloomberg.

7:21 Tymczasem pieniądze płyną do rosyjskich akcji - ETF VanEcka od 1 do 18 lutego przyciągnął 101,6 mln USD świeżego kapitału i jest na dobrej drodze do najlepszego miesiąca od grudnia 2020 r., informuje Bloomberg.

7:09 Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.

7:00 Indeksy w Chinach kończą dzień na zielono - Hang Seng rośnie o 0,6 proc., SSE o 0,66 proc. W dół poszedł natomiast Nikkei (1,71 proc.).

6:59 Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek nałożenie "całkowitych, blokujących" sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami, a także zapowiedział wysłanie dodatkowych sił i sprzętu do państw bałtyckich. Więcej...

6:58 S&P500 stracił we wtorek 1,0 proc. i znalazł się o 10 proc. poniżej historycznego maksimum zanotowanego w styczniu, co oznacza techniczną korektę indeksu, pierwszą od 2 lat. Dow Jones spadł o 1,4 proc., a Nasdaq kończył sesję zniżką o 1,2 proc. Więcej...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane