Innova włoży miliony w rumuński fintech

opublikowano: 25-05-2023, 12:20
aktualizacja: 25-05-2023, 17:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fundusz zainwestuje dziewięciocyfrową kwotę w grupę Netopia, dostawcę usług płatniczych. Skala jego biznesu już jest spora, a Innova widzi pole do jej zwielokrotnienia.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile i dlaczego Innova zainwestowała w grupę Netopia
  • jaka jest skala działalności fintechu i jak szybko rośnie on na tle rynku
  • dlaczego branżowy ekspert pozytywnie ocenia tę transakcję

Fundusz private equity Innova Capital dopiero co sprzedał jeden biznes, a już kupił kolejny. Przy okazji sprzedaży w tym tygodniu udziałów w skandynawskiej grupie meblowej Flokk poinformował, że w ciągu najbliższych miesięcy może ogłosić przejęcie nawet trzech spółek. Pierwszą z nich jest rumuńska grupa Netopia, dostawca usług płatniczych. Kraj ten jest szczególnie atrakcyjny dla polskich funduszy, ostatnio znów zainwestował w nim Abris Capital Partners poprzez spółkę portfelową Alsendo.

Innova umacnia się w rumuńskich płatnościach

Innova przejmie (po uzyskaniu niezbędnych zgód) większościowy pakiet udziałów spółki założonej w 2003 r., która obsługuje ponad 25 tys. firm z branży e-commerce. Dla ponad 11 tys. sprzedawców, głównie MŚP, świadczy usługi płatnicze – przetwarza 25 proc. krajowych transakcji internetowych z wykorzystaniem kart. Oferuje również MobilPay Wallet do płatności online i offline w tysiącach lokalizacji. Ponadto ponad 10 tys. partnerów – m.in. operatorów logistycznych, instytucji finansowych i agencji marketingowych – korzysta z jej platformy do zarządzania masowymi kampaniami SMS i komunikacją transakcyjną.

– Grupa Netopia już osiąga kilkadziesiąt milionów euro przychodów i kilka – blisko górnej granicy – milionów euro zysku EBITDA. Rynek internetowych płatności bezgotówkowych w Rumunii rośnie w 15-procentowym tempie, a spółka w 40-procentowym i ma największą pod względem liczby sprzedawców bazę w kraju, dlatego absolutnie dostrzegamy potencjał zwielokrotnienia skali biznesu w ciągu kilku lat – komentuje Krzysztof Kulig, senior partner w Innovie.

Dzięki tej akwizycji fundusz umocni się na rumuńskim rynku usług finansowych. Jesienią 2020 r. ogłosił przejęcie spółki PayPoint Romania (wartość transakcji miała wynieść ok. 47 mln GBP), operatora terminali płatniczych dla klientów indywidualnych.

– Inwestycja w grupę Netopia mieści się w przedziale 25-35 mln EUR. Mamy na tyle duże możliwości kapitałowe, że poza organicznym rozwojem będziemy rozważać kolejne akwizycje w tym obszarze w całym regionie. Przynajmniej w pierwszym etapie inwestycje w tę spółkę oraz PayPoint Romania będziemy prowadzić niezależnie – mówi Krzysztof Kulig.

Jest co rozwijać:
Jest co rozwijać:
Innova Capital, w której senior partnerem jest Krzysztof Kulig, podkreśla, że Netopia jest jednym z najdłużej działających dostawców usług płatniczych w Rumunii i odgrywa kluczową rolę na lokalnym rynku płatności internetowych. Mimo to widzi pole do wzmocnienia jej pozycji.

Nawet ponad 100 mln zł na spółkę

Netopia będzie pierwszą inwestycją w portfelu najnowszego, siódmego funduszu Innovy. Jego wartość podczas pierwszego zamknięcia w sierpniu 2022 r. wyniosła 220 mln EUR, a docelowa kapitalizacja sięgnie 350 mln EUR (ok. 1,6 mld zł). Będzie inwestował w firmy z trzech obszarów: usługi biznesowe (w tym logistyczne) i finansowe, przemysł, a także dobra konsumenckie z uwzględnieniem usług zdrowotnych.

– Standardowo na pojedynczą inwestycję chcemy przeznaczać 25-35 mln EUR. W grę wchodzą też mniejsze kwoty na start, jeśli kupujemy spółkę, która ma stać się dla nas platformą do konsolidacji konkretnego rynku. Interesujemy się głównie transakcjami sukcesyjnymi, w ramach których założyciel oddaje pakiet kontrolny, ale zostaje w spółce, a my wchodzimy do niej jako pierwszy inwestor instytucjonalny, zwiększamy skalę i układamy procesy tak, by w perspektywie kilku lat firma znalazła się na celowniku międzynarodowych funduszy i inwestorów strategicznych – mówił PB Krzysztof Kulig.

Okiem eksperta
Ciekawy ruch
Radosław Nawrocki
współzałożyciel i prezes PayPo
Ciekawy ruch

Przygotowując się do ekspansji w Rumunii, dokładnie przeanalizowaliśmy ten rynek. Branża e-commerce jest tam czterokrotnie mniejsza niż w Polsce, ale rośnie dużo szybciej. Fundusz inwestujący w regionie CEE [Europa Środkowa i Wschodnia – red.], jak Innova, może znaleźć w Rumunii wiele ciekawych projektów, potencjalnie w dobrych cenach – zwłaszcza że wyceny w branży fintech mocno spadły w porównaniu do 2021 r.

Innova umacnia się na perspektywicznym rynku, przejmując dobrze zarządzaną firmę z ciekawą strategią. W odróżnieniu od działającego w Rumunii PayU koncentrującego się na bardzo dużych i dużych firmach, Netopia skupia się na małych i średnich podmiotach. To stwarza jej możliwości osiągnięcia wyższej marży, ponieważ mniejsze firmy nie mają takiej siły w negocjacjach stawek, jak duże. Innovie pewnie nie zależało wyłącznie na kupnie lokalnego dostawcy usług płatniczych, tylko na zbudowaniu synergii z inną spółką portfelową – PayPoint Romania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane