Ropa tanieje, NBP umacnia złotego (RELACJA)

opublikowano: 28-03-2022, 06:08
aktualizacja: 28-03-2022, 15:39

Zapraszamy na naszą relację związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę, działaniami na scenie politycznej oraz rekcją giełd i rynków.

18:40 Citigroup uważa, że szef Fed myli się zakładając malejące ryzyko recesji w USA. Bank wyliczył, że wzrosło do 20 proc. z 9 proc. w lutym.

17:55 Z rynkowego punktu widzenia dzisiejszą sesję traktować należy relatywnie neutralnie, pisze w komentarzu dotyczącym poniedziałkowej sesji na GPW Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

17:50 Zamknięcie na GPW: WIG (0,25%), WIG20 (0,36%), WIG30 (0,35%), mWIG40 (-0,21%), sWIG80 (0,75%)

17:25 Gaz drożeje przez spodziewany spadek temperatur oraz z powodu niepewności dotyczącej płacenia rublami za paliwo z Rosji

16:45 “W tej chwili jest więcej przestrzeni, aby złoty był słabszy”, powiedział PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Polska, Wojciech Stępień.

16:40 Godzinę po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji S&P500 zmieniał wartość o mniej niż 0,1 proc., Dow Jones tracił 0,3 proc., a Nasdaq rósł o 0,2 proc.

16:20 G-7 odrzuca żądanie płatności rublami za rosyjski gaz

15:40 W tygodniu zakończonym 23 marca eksport rosyjskiej ropy spadł o 26 proc. w porównaniu z poprzednim

15:37 Ze względu na niepewność dotyczącą rozwoju sytuacji geopolitycznej oraz związaną z tym zmienność na międzynarodowych rynkach finansowych, w celu zwiększenia możliwości wykorzystania płynnych środków w walutach obcych, NBP uzgodnił zawarcie ostrożnościowej linii swapowej z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC).

Linia swapowa pomiędzy NBP a EBC daje możliwość polskiemu bankowi centralnemu pozyskanie dodatkowych płynnych środków w euro (do wartości 10 mld EUR) z EBC, w zamian za złote, na okres do 3 miesięcy. Linia swapowa będzie obowiązywać do 15 stycznia 2023 roku, o ile nie zostanie ona przedłużona.

“Możliwość pozyskania płynnych środków w euro z EBC będzie wzmacniać stabilność polskiego systemu finansowego i zapewniać dodatkowy bufor bezpieczeństwa w razie pojawienia się zaburzeń na międzynarodowych rynkach finansowych” - podał NBP.

Jak reaguje złoty?

15:20 Carslberg, podobnie jak wcześniej Heineken, ogłosił decyzję o całkowitym wycofaniu się z działalności w Rosji

15:10 Kurs ropy spada o 8 USD. Poprzedni dołek - przed dwoma tygodniami - wypadł poniżej 100 USD. Cen paliw na stacjach drastycznie to nie zmieniło.

Przyczyna spadku to obawy o popyt ze względu na lokalne lockdowny w Chinach.

14:15 Europejski urząd nadzoru finansowego nie stwierdził poważniejszych nieprawidłowości na rynku uprawnień do emisji CO2.

13:40 Około godziny 13:30 kontrakty na indeks Dow Jones IA drożały o 0,14 proc. Z kolei futures na S&P500 zwyżkowały o 0,17 proc. zaś na Nasdaq o 0,18 proc.

13:00 Komitet Stabilności Finansowej ocenił, że polski system bankowy jest odporny na ryzyko geopolityczne związane z napaścią Rosji na Ukrainę – podał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym komunikacie

12:05 Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich rozpocznie się w Turcji we wtorek, a nie w poniedziałek, jak zapowiadano wcześniej - poinformował członek ukraińskiej delegacji, deputowany Dawyd Arachamija.

11:30 Obawy o problemy z zaopatrzeniem sklepów wywołane wojną na Ukrainie sprawiają, że Niemcy zaczynają wykupywać niektóre towary, z półek znikają m.in. olej i mąka

10:55 Holenderski browar Heineken poinformował w poniedziałek, że zdecydował się zakończyć swoją działalność w Rosji

10:14 Kontrakty na gaz na holenderskim hubie TTF w poniedziałek potaniały o 2,88 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia, schodząc do poziomu 98,35 EUR za MWh. Więcej...

09:40 “Polska waluta traci w poniedziałek rano wraz z innymi, a powodem nie są bynajmniej czynniki lokalne. To silny dolar na szerokim rynku napędzany oczekiwaniami co do tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz niepokojące informacje z Chin” - pisze w swoim komentarzu Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

09:15 Mimo niewielkiej poprawy, nie zmienia się dominująca w ostatnich miesiącach tendencja do słabnięcia aktywności gospodarki - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

8:24 Warto zwrócić uwagę na uzasadnienie zmiany rekomendacji dla Asseco BS.

Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ, obniżył w raporcie z 18 marca do “trzymaj” z “kupuj” rekomendację dla akcji Asseco Business Solutions. Nowa cena docelowa to 42,3 zł.

Spadek wyceny to konsekwencja wyższej stopy wolnej od ryzyka, wzrostu premii za ryzyko rynku kapitałowego w Polsce oraz spadku mnożników porównywalnych spółek.

8:15 Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raporcie z 20 marca podniósł cenę docelową akcji JSW.

8:00 Poranna pigułka informacyjna.

7:59 Jedna z gwiazd GPW po wybuchu wojny - Lubawa - przedstawiła wyniki za 2021 r. Są one słabsze niż rok wcześniej. Więcej...

7:43 Giełdy w Azji notowały wahania głównych indeksów na zamknięciu poniedziałkowej sesji. Największe straty poniósł wskaźnik parkietu w Szanghaju (co wynikało m.in. z blokady miasta związanej z pandemiaCovid-19).

7:30 Rosyjska inwazja na Ukrainę w ciągu pierwszego miesiąca wyrządziła szkody w infrastrukturze tego kraju wyceniane na ponad 63 mld USD – podała stacja BBC, opierając się na wyliczeniach Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

Bucza - region kijowski
Bucza - region kijowski
Vasyl Molchan / Zuma Press / Forum

7:21 Bank Japonii skupi nieograniczoną ilość benchmarkowych 10-letnich obligacji, co ma na celu utrzymanie w ryzach rosnących rentowności. Decyzja mocno przeceniła jena, który w relacji do dolara jest najsłabszy od sześciu lat.

fot. Akio Kon/Bloomberg

6:55 Złoto znalazło się pod presją mocniejszego dolara i oddaje zeszłotygodniowe zyski.

6:18 Plany blokad w Szanghaju w związku z nowymi przypadkami infekcji Covid-19 wzbudziły niepokój o przyszły popyt na ropę, relatywnie mocno przeceniając notowania surowca.

6:05 Po względnie spokojnym weekendzie (przynajmniej na froncie walk), w czasie którego Ukraińcy nadal z ogromną determinacją bronili swojego kraju, w poniedziałek wśród inwestorów przeważają raczej słabe nastroje pogłębiane ponownym ożywieniem obaw o wysoką inflację i zaostrzenie polityki pieniężnej. W porannym handlu na azjatyckich giełdach sytuacja nie jest jednoznaczna i część indeksów (np. w Tokio, Szanghaju i Bombaju) spada, a część - jak ma to miejsce w Hongkongu - wyraźnie zwyżkuje. Przecenie poddają się kontrakty terminowe na indeksy giełdowe w USA. Tanieje też złoto, a relatywnie silnej korekcie poddaje się ropa. Zyskuje natomiast bitcoin i pozostałe liczące się kryptowaluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane