Zapraszamy na naszą codzienną relację z wydarzeń w Ukrainie, gdzie trwa rosyjska inwazja. Po ponad miesiącu walk, rynki wydają się być w miarę ustabilizowane bez gwałtownych – przynajmniej ostatnio – reakcji na doniesienia z frontu walk, polityki i gospodarki.
Fot. Nicholas Cappello/Unsplash
Artykuł dostępny dla subskrybentów i zarejestrowanych użytkowników
REJESTRACJA
SUBSKRYBUJ PB
Zyskaj wiedzę, oszczędź czas
Informacja jest na wagę złota. Piszemy tylko o biznesie
Poznaj „PB”
79 zł5 zł/ miesiąc
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Cały artykuł mogą przeczytać tylko nasi subskrybenci.Tylko teraz dostęp w promocyjnej cenie.
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Od jakiegoś czasu nie masz pełnego dostępu do publikowanych treści na pb.pl. Nie może Cię ominąć żaden kolejny news.Wróć do świata biznesu i czytaj „PB” już dzisiaj.
Zapraszamy na naszą codzienną relację z wydarzeń w Ukrainie, gdzie trwa rosyjska inwazja. Po ponad miesiącu walk, rynki wydają się być w miarę ustabilizowane bez gwałtownych – przynajmniej ostatnio – reakcji na doniesienia z frontu walk, polityki i gospodarki.
Fot. Nicholas Cappello/Unsplash
22:50 Dow Jones wzrósł o 1,0 proc., a S&P500 zyskał 1,2 proc. i wyszedł z technicznej korekty trochę więcej niż miesiąc po tym jak się w niej znalazł. Nasdaq zwiększył wartość o 1,8 proc.
18:30 “Sesja miała również kontekst techniczny, którym było nie tylko wybicie się WIG20 na nowe maksima fali wzrostowej kreślonej od lutowego dołka, ale też zamknięcie powyżej progu technicznej hossy, za który uznaje się odejście od dna bessy na więcej niż 20 procent”, zwraca uwagę w komentarzu Adam Stańczak, analityk DM BOŚ.
17:40 Na zamknięciu sesji na GPW: WIG (+1,58%), WIG20 (2,28%), mWIG40 (0,46%), sWIG80 (-1,37%)
17:05Atmosfera na rynku jest dziś niemal euforyczna, rynek wydaje się szukać odpowiedniej wyceny aktywów w obliczu szans na rozejm, pisze we wtorkowym komentarzu Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych XTB.
16:58 Rentowność 10-letniej polskiej obligacji skarbowej spadła o 30 pkt baz. do 5,21 proc.
16:55 Inwestorzy za oceanem chcą wierzyć, że wojna na Ukrainie zbliża się do końca. Godzinę po rozpoczęciu handlu Dow Jones rósł o 0,6 proc., S&P500 zwyżkował o 0,55 proc., a Nasdaq szedł w górę o 0,75 proc. Popyt przeważał w 10 z 11 głównych segmentach rynku.
15:48 Euforia na akcjach spółek ukraińskich.
15:40 Od jutra wszystkie sklepy marek należących do LPP na rynku rosyjskim będą zamknięte, podaje spółka.
15:21 Złoty zyskuje wobec euro 0,83 proc., a wobec dolara i franka 1,8-1,9 proc.
Powód? Doniesienia o wycofywaniu przez Rosję części wojsk z okolic Kijowa, co przez Amerykanów oceniane jest jako znaczące strategicznie posunięcie, pisze na twitterze Jim Sciutto, dziennikarz stacji CNN, powołując się na dwóch amerykańskich oficjeli.
Doniesienia te potwierdza rosyjski wiceminister obrony.
13:40 Wiele wskazuje na to, że amerykańskie giełdy będą chciały podtrzymać dobrą passę. Taki rozwój wypadków sugeruje rosnąca wycena kontraktów terminowych na indeksy parkietów w USA. Około godziny 13:30 kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,38 proc. Na wskaźnik S&P500 zwyżkowały o 0,35 proc. zaś na Nasdaq drożały o 0,37 proc.
13:25 Z powodu wojny w Ukrainie bank UBS podniósł prognozowane ceny ropy Brent. Chociaż przewidywane ceny będą sukcesywnie maleć do 2025, to ceny na lata 2022-2024 zostały podniesione o 5 dolarów w skali roku. Według analityków w najbliższych latach obserwowana będzie wysoka zmienność cen. Więcej...
fot. Bloomberg
12:50 WIG20 rośnie, złoty zyskuje na wartości. Rynki chyba znów uwierzyły w zawieszenie broni.
12:15 Rynki dobrze odebrały doniesienia “Financial Times”, jakoby Rosja była skłonna zrezygnować z części swoich żądań dotyczących Ukrainy. Mogłoby to zwiększyć szanse na zawieszenie broni i otworzyć drogę do dalszych negocjacji - pisze w swoim komentarzu Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
11:20 Chłodniejsza pogoda oraz spadek przepływu gazu z kierunku norweskiego podbijają we wtorek notowania gazu w Europie. Drożeje on o około 10 proc.
fot. Bloomberg
11:15 Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, podkreśla że obecnie głównym celem jest “oswobodzenie” Donbasu.
Tymczasem główny negocjator Ukrainy Mykhailo Podolyak mówi, że dyskusja w Turcji koncentruje się na gwarancjach bezpieczeństwa.
Rynki reagują raczej spokojnie.
10:01 Sentyment inwestorów wrócił do poziomu neutralnego, zwraca uwagę Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Czy wzrosty na giełdach mogą być kontynuowane? Mogą.
Sentyment wrócił do poziomu neutralnego, nie jest jeszcze przegrzany.
Jeśli ktoś kupował panikę, dobre wyjście przed zderzeniem z ciężarówką z napisem QT będzie podobnym wyzwaniem pic.twitter.com/hvyyiG9c3c
9:21 Pszenica nieznacznie odbija po sporym spadku wczoraj, wywołanym informacjami z Indii - to drugi największy na świecie producent zboża, który zapowiedział rekordową wielkość eksportu w tym roku, by wypełnić lukę powstałą z powodu wojny na Ukrainie. Dobre wieści dotarły też z amerykańskiego stanu Kanzas, gdzie poprawiła się jakość ozimej pszenicy.
9:03 WIG20 na otwarciu wzrósł o 0,5 proc. do 2134,55 pkt.
8:30 Większość liczących się giełd w Azji kończyła wtorkowe notowania na plusie. Kolejny raz spadek stał się udziałem parkietu w Szanghaju, choć skala zniżki została mocno ograniczona w porównaniu z poprzednimi sesjami.
7:30 Negocjacje przedstawicieli Rosji i Ukrainy, które są zaplanowane na wtorek w Stambule, mają rozpocząć się o godzinie 9 w pałacu Dolmabahce - podał portal informacyjny Ukrainska Prawda.
6:36 Ropa amerykańskiej odmiany WTI z dostawą w maju traciła 1,1 proc. schodząc do 104,77 USD za baryłkę na giełdzie NYMEX o godzinie 12:01 w Singapurze. Z kolei majowe kontrakty na europejską benchmarkową odmianę Brent spadały o 1,3 proc. do 111 USD na giełdzie ICE Futures Europe. W obu przypadkach w poniedziałek straty sięgnęły 7 proc.
6:15 Niemcy potrzebują trzech lat na zorganizowanie alternatywnych dostaw gazu, aby uniezależnić się od gazu z Rosji. Bez dostaw rosyjskiego gazu niemiecka gospodarka poniosłaby ogromne straty, których należy uniknąć, jeśli to tylko możliwe - powiedział dyrektor niemieckiego koncernu energetycznego E.ON Leonhard Birnbaum. Więcej...
Ina Fassbender / Reuters / Forum
6:12 Japonia wprowadza od 5 kwietnia zakaz eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym samochodów premium i biżuterii - poinformował we wtorek japoński rząd. Więcej...
Poranna dawka informacji:
ropa i złoto nadal poddają się spadkowej korekcie – odmiana WTI poniżej 105 USD/b, złoto po ok. 1925 USD/u
na azjatyckich giełdach dominuje w większości przypadków popyt, wyjątkiem są (około godziny 6-tej polskiego czasu) parkiety w Szanghaju i Singapurze
kontrakty terminowe w USA podlegają wahaniom, a kontrakty europejskie rosną po trzecim dniu zwyżek na amerykańskich giełdach (w poniedziałek na zamknięciu sesji DJ IA +0,27 proc., S&P500 +0,71 proc., Nasdaq +1,31 proc.)
rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA utrzymuje się na stabilnym poziomie około 2,46 proc.
wycena bitcoina przekroczyła 47 000 USD po osiągnięciu w ostatnich godzinach ponownie dodatniego wyniku w 2022 r.