Odwaga to kwestia osobowości, a nie płci

Patricia Deyna, prezes Bonnier Business (Polska)
opublikowano: 14-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na koniec 2021 r. firmy należące do kobiet stanowiły 32,5 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. To o 3 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z analizy danych z KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet.

Patricia Deyna, prezes Bonnier Business (Polska), wydawcy „Pulsu Biznesu”
Patricia Deyna, prezes Bonnier Business (Polska), wydawcy „Pulsu Biznesu”
Grzegorz Kawecki

Także na eksponowanych stanowiskach, na których podejmowane są strategiczne decyzje, wciąż jest za mało kobiet – liczba prezesek spadła z 23,5 do 19,5 proc., a kobiet pełniących funkcję członków zarządów – z 30 do 25 proc. Oznacza to, że aż 80 proc. stanowisk prezesów i 75 proc. stanowisk członków zarządu zajmują mężczyźni.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Wśród nich są szersze uwarunkowania – te spadki to m.in. pokłosie pandemii, jednak na pewne rzeczy mamy wpływ. Reprezentacja kobiet na najwyższych stanowiskach zarządczych w Polsce jest niezadowalająca także dlatego, że nie wszystkie przedsiębiorstwa doceniają korzyści płynące z różnorodności w miejscu pracy i nie budują inkluzywnej kultury organizacyjnej. Winić też można uwarunkowania kulturowe, zwłaszcza wychowywanie dziewczynek w przeświadczeniu, że kobieta powinna być skromna i wycofana. Tymczasem już starożytni Grecy jako bóstwo mądrości i odwagi czcili kobietę – Atenę. Podkreślam to, ponieważ odwaga jest motywem przewodnim tegorocznej, 12. edycji rankingu 100 Kobiet Biznesu.

W świetle przytoczonych danych widać jeszcze wyraźniej, jak bardzo potrzebne są inicjatywy wspierające przedsiębiorczość kobiet – takie jak ranking „Pulsu Biznesu” i towarzyszący mu plebiscyt na Kobietę Biznesu Roku ukazujące odważne, przedsiębiorcze i inspirujące menedżerki, mogące być wzorem dla innych kobiet na ich drodze zawodowej.

Odwaga, także ta w biznesie, dla każdego jednak znaczy coś innego. Dla jednych to wyjście ze strefy komfortu i założenie własnej firmy, dla innych – przejęcie sterów firmy rodzinnej. Dowodem odwagi menedżerów i właścicieli przedsiębiorstw są także nagrody i wyróżnienia branżowe, dobra kondycja finansowa spółki, rosnąca liczba zadowolonych partnerów i klientów. Odwagą jest przełamywanie schematów, wdrażanie własnych pomysłów i planów. Branie odpowiedzialności za swoje decyzje, nawet te niepopularne. Delegowanie zadań, zaufanie współpracownikom także jest jej przejawem.

Odwaga nie zależy od płci – wynika z życiowych doświadczeń, poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości. Pokuszę się jednak o stwierdzenie, że w 2022 szczególnie wyraźnie widać, że odwaga nie ma związku z płcią. Mijający rok obfitował bowiem w odważne posunięcia biznesowe prezesek i menedżerek firm. Osiągnięcia pań nominowanych w naszym plebiscycie na Kobietę Biznesu Roku 2022 były spektakularne: wykupy menedżerskie firm, globalne kariery czy wreszcie wybitne umiejętności zarządcze. Czytelnicy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu, mieli trudne zadanie, bo rywalizacja była wyjątkowo wyrównana.

Nie można też pominąć odwagi i determinacji kobiet realizujących cele społecznej odpowiedzialności biznesu – zwłaszcza w tym trudnym roku naznaczonym nie tylko pandemią, lecz przede wszystkim wojną za naszą wschodnią granicą. Do Polski przybyli uchodźcy z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, a polski biznes stanął na wysokości zadania, ruszając z pomocą od pierwszych dni konfliktu. Teraz potrzeby się zmieniają, imigrantki usiłują się odnaleźć na naszym rynku pracy. W listopadzie br. udział kobiet wśród zatrudnionych w Polsce obywateli Ukrainy wzrósł do 63,9 proc. w porównaniu do 45,29 proc. przed rokiem – wynika z raportu centrum analitycznego Gremi Personal. Znaleźć schronienie i zatrudnienie w naszym kraju pomagają Ukrainkom także polskie przedsiębiorczynie. Ich działalność znalazła odzwierciedlenie również w nominacjach do plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu 2022: działalność społeczna.

Odważne kobiety, których droga zawodowa i sukcesy mogą zainspirować inne panie do działania, znajdziemy także w rankingu 100 Kobiet Biznesu 2022. Laureatki same zapracowały na zajmowane w nim miejsca – nie miała na nie wpływu redakcja ani żadne jury. O pozycji w zestawieniu decyduje wyłącznie kondycja finansowa firm, którymi zarządzają menedżerki. Dynamika przychodów ze sprzedaży i wypracowanego zysku to — naszym zdaniem — najbardziej obiektywne i bezstronne kryteria oceny pracy prezesek i właścicielek firm.

Poznaj program konferencji “Akademia Kobiet Menedżerek Przyszłości”, 24 stycznia 2023, online >>

Kobiety wyróżnione w naszym rankingu i plebiscycie reprezentują zarówno wielki biznes korporacyjny, jak też mniejszy, rodzinny. Tworzą unikatową kulturę swoich organizacji, wpływają na efektywność pracowników, potrafią rozwiązywać konflikty i przekonywać do swoich racji, co przynosi ich firmom wymierne korzyści. Tworzymy nasze zestawienie, by pokazać, że doceniamy wkład intelektualny każdej kobiety w rozwój polskiej gospodarki.

Gratuluję liderkom polskiego biznesu wyróżnionym w tegorocznym rankingu i plebiscycie, a naszym czytelniczkom i czytelnikom życzę inspirującej lektury.

Poznaj laureatkę pierwszego miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2022 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Agnieszka Koziorowska, właścicielka spółki Hoger MB, „W machinie biznesu najważniejszy jest człowiek”

Poznaj laureatkę pierwszego miejsca rankingu 100 Kobiet Biznesu 2022 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Katarzyna Mazurek, prezes Slovnaft Polska, „Lubię odważnych ludzi, którzy nie boją się zadawania pytań”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2022:

Aneta Podyma, prezeska Unum Życie, „Odważna liderka nie boi się porażek”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2022: działalność społeczna:

Małgorzata Szumowska, dyrektorka Niewidzialnej Wystawy, „Mój piękny hattrick”

Przeczytaj materiały partnerów i dowiedz się więcej:

o tym, co może przeszkadzać kobietom w osiąganiu wysokich pozycji zawodowych: „Odwagę buduje wzmacnianie poczucia własnej wartości”

o wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy: „Nie ma odwagi bez otwartości”

o przełamywaniu stereotypów związanych z płcią: „Bez odważnych decyzji nie ma sukcesu w biznesie”

o tym, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście: „Odwagę wyniosłam z domu”

Wszystkie materiały dotyczące 100 Kobiet Biznesu 2022 znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane