Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 27-05-2022, 16:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Stopy procentowe w strefie euro nadal są na historycznie niskim poziomie. Jednak kredyt w tej walucie nie gwarantuje niskich kosztów. Czy warto wziąć kredyt w euro?

Wielka niewiadoma:
Wielka niewiadoma:
Kierowanie się argumentem niskich stóp procentowych przy zaciąganiu kredytu w euro może okazać się pułapką. Europejski Bank Centralny prędzej czy później zacznie podnosić stopy.
Adobe Stock

2. Urząd Patentowy będzie działał szybciej i prościej – taką reformę prawa własności przemysłowej szykuje resort rozwoju. Nowe prawo skróci drogę do ochrony patentów

Przeciw nadużyciom:
Przeciw nadużyciom:
Po wprowadzeniu nowego systemu rejestracji wzoru użytkowego podmiot mający roszczenia do niego będzie musiał załączyć do pozwu sprawozdanie ze stanu techniki. Według MRiT pozwoli to wykluczyć próby nadużyć polegających na niesłusznym dochodzeniu prawa, które nie cechuje się nowością.
Adobe Stock

3. Droższe finansowanie ciąży firmom. Koszty kredytów w ostatnich miesiącach bardzo podskoczyły i mogą nadal rosnąć. Czy przedsiębiorcy sobie z nimi poradzą?

Najbardziej wrażliwi na turbulencje
Najbardziej wrażliwi na turbulencje
Problemy ze spłatą kredytów w najbliższym czasie mogą mieć firmy działające w bardzo konkurencyjnych branżach i takie, które nie są w stanie przerzucić kosztów na klientów.
Adobe Stock

4. Od 1 czerwca zniknie część zachęt podatkowych wprowadzonych dla przedsiębiorców z powodu pandemii. Ułatwienia dla firm tylko do końca maja.

5. Uczenie maszynowe, sieci neuronowe, big data. Między innymi takie rozwiązania stosują przedsiębiorcy w projektach B+R dotowanych z NCBR. Jak firmy cyfryzują się dzięki dotacjom?

6. Największy problem z odzyskaniem płatności opóźnionych ponad 60 dni mają handlowcy. Coraz bardziej doskwiera on także usługodawcom. MŚP walczą z długami i zatorami.

7. Sztuczna inteligencja rozpoznająca zmiany w mózgu, bot podający pacjentom leki i posiłki. To przykłady innowacji medycznych, które młode firmy stworzyły z pomocą grantów. Start-upy rozwijają branżę medtech.

Innowacje w branży medtech:
Innowacje w branży medtech:
Dotacje wspierają start-upy w powstawaniu cyfrowych rozwiązań medycznych, które odciążają lekarzy i pielęgniarki.
Adobe Stock

8. Pracodawcy poszukują m.in. specjalistów od cyberochrony i administratorów IT. Nie brakuje ofert zatrudnienia w usługach. Kto może przebierać w ofertach pracy?

9. Co czwarty pracownik nie czuje satysfakcji, wykonując obowiązki służbowe. Polacy wypalili się w pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane