Maksyma tygodnia: „Jeśli nie kupiłbyś akcji po obecnej cenie, sprzedaj je”

MWIE
26-04-2011, 16:04

Prawdy objawione, zwykłe truizmy, a może ciekawy materiał do badań psychologii inwestowania? W ramach cotygodniowego cyklu Pb.pl sprawdzimy prostą regułę, która pozwoli nam zdecydować, które akcje z naszego portfela warto sprzedać.

Posiadanie w portfelu przewartościowanych akcji może być równie ryzykowne, jak ich kupno po wysokich cenach. W końcu w obu przypadkach kurs może w końcu zacząć spadać, przynosząc inwestorowi dotkliwe straty. Dlatego oprócz ciągłego monitorowania okazji inwestycyjnych warto przynajmniej kilka razy w roku przyjrzeć się, czy posiadane przez nas spółki są nadal atrakcyjne.

Jednak kiedy po kolei analizujemy zajmowane pozycje, stajemy przed odwiecznym dylematem inwestora: czy na pewno powinniśmy już teraz sprzedać akcje? Pewną pomocą w jego rozwiązaniu okazać się może dzisiejsza maksyma.

Jedną ze wskazówek, które mogą sugerować, że papiery są przewartościowane, jest to, że kurs rośnie znacznie szybciej niż zyski. Uwidacznia się to we wzroście wskaźnika cena/zysk. Załóżmy zatem, że kupiliśmy dane akcje przy wskaźniku cena/zysk równym 12, po czym papiery mocno zyskały na wartości, a wskaźnik zwyżkował do 20.

O tym, czy papiery rzeczywiście należy sprzedać, łatwiej zdecydować, zadając sobie pytanie, czy kupilibyśmy je po obecnej cenie. Jeżeli perspektywy przyszłych zysków spółki nie uległy zmianie, to być może dojdziemy do wniosku, że nie. W takim wypadku papierów rzeczywiście warto się pozbyć.

Po sprzedaży wcale nie musi się okazać, że kurs zacznie od razu spadać. Nic jednak straconego. Za środki pozyskane z transakcji możemy przecież kupić nowe akcje, które, zgodnie z naszą analizą, będą miały większy potencjał wzrostów.

Co należy zrobić, jeżeli hossa obejmuje istotny sektor, a my uważamy, że wyceny są już wyśrubowane? W takim wypadku możemy uczynić odstępstwo od omawianej reguły, a przemawia za tym konieczność dywersyfikacji. W takim wypadku, aby nie ryzykować, że nasz portfel będzie ociągał się w tyle za rynkiem, warto zastanowić się, czy nie zachować części przewartościowanych – według nas – akcji. Ten wyjątek jednak tylko potwierdza regułę „Jeśli nie kupiłbyś akcji po obecnej cenie, sprzedaj je”.

Na podstawie: Michael Maiello, “Buy the Rumor, Sell the Fact”, New York 2004

Nigdy nie kupuj za kredyt>>
Giełda_to_najlepszy_wskaźnik_wyprzedzający>>
Im_wieksze_ryzyko_tym_wiekszy_zysk>>
Kupuj_gdy_leje_się_krew>>
Strata_na_papierze_to_nie_żadna_strata>>
Nigdy_nie_próbuj_łapać_spadającego_noża>>
Nie_korzystaj_z_rad_biedaków>>
Kupuj_plotki_sprzedawaj_fakty>>
Żadne_drzewo_nie_rośnie_do_nieba>>
Nie_walcz_z_Fedem>>
Śledź_kilka_spółek_ale_dobrze>>
Nie_uśredniaj_w_dół_na_przegranych_akcjach>>
Rynek_byka_to_wspinaczka_po_ścianie_strachu>>
Tnij_straty_a_zyskom_pozwól_rosnąć>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Maksyma tygodnia: „Jeśli nie kupiłbyś akcji po obecnej cenie, sprzedaj je”