System kaucyjny w praktyce
ZarządzanieWarszawaKonferencja
Sound Garden Hotel
System kaucyjny w praktyce
System kaucyjny 2025
Wyzwania i rozwiązania w 2025 r. dla producentów, handlu, operatorów i usługodawców

Wstęp bezpłatny

Rok 2025 będzie przełomowy dla polskiego rynku napojów – wdrożenie systemu kaucyjnego wprowadzi rewolucję w zarządzaniu opakowaniami.

W praktyce oznacza to szereg zmian dla całego łańcucha dystrybucji i obrotu napojami. Nowe regulacją wpływają bowiem nie tylko na producentów napojów, ale także na cały sektor handlowy. Mowa tutaj o sklepach, hurtowniach, a także innych miejscach, w których są oferowane napoje w plastikowych butelkach, puszkach czy szklanych butelkach wielokrotnego użytku (np. stacje benzynowe, restauracje, kina itp.). Należy przy tym zauważyć, że polski system kaucyjny zakłada funkcjonowanie wielu operatorów systemu kaucyjnego, co czyni go jeszcze bardziej złożonym. Biorąc przy tym pod uwagę wyzwania logistyczne i organizacyjne na poziomie odbioru i recyklingu odpadów, jest to z pewnością jeden z kluczowych tematów także dla podmiotów zajmujących się gospodarką odpadami.

Konferencja "System Kaucyjny w praktyce: Wyzwania w 2025 dla producentów, operatorów, handlu i usługodawców" jest odpowiedzią na potrzeby wszystkich uczestników systemu.



Celem konferencji jest z jednej strony przedstawienie kluczowych obowiązków prawnych, a z drugiej przybliżenie rozwiązań technologicznych oraz dobrych praktyk związanych z wdrażaniem systemu kaucyjnego. Co więcej, konferencja będzie miejscem wymiany praktycznych doświadczeń oraz planów liderów rynkowych. Dzięki temu uczestnicy poznają nie tylko perspektywę operatorów systemy kaucyjnego, ale także jego kluczowych uczestników, tj. producentów napojów oraz sektora handlowego.

Ponadto, konferencja będzie okazją do podjęcia dyskusji na temat aspektów społecznych i finansowych związanych z funkcjonowaniem systemu kaucyjnego. Dzięki innowacyjnej formule grup dyskusyjnych, każdy z uczestników będzie miał szansę wejścia w interakcję z prelegentami i jeszcze bardziej pogłębić najbardziej interesujące go zagadnienia.

Podczas wydarzenia przedstawimy:

  • Najważniejsze założenia prawne systemu kaucyjnego wynikające z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
  • Perspektywę kluczowych uczestników rynku, w tym producentów, operatorów systemu, sektora handlowego oraz recyklerów.
  • Praktyczne aspekty wdrożenia systemu, takie jak logistyka, technologie automatyzacji (np. butelkomaty), finansowanie oraz wyzwania w komunikacji z konsumentami.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Ekspercka wiedza: Poznasz kompleksowe rozwiązania związane z systemem kaucyjnym.
  • Praktyczne wskazówki: Wystąpienia oparte na doświadczeniach z rynków zagranicznych oraz case studies polskich firm.
  • Networking: Możliwość nawiązania współpracy z operatorami systemu, dostawcami technologii oraz innymi uczestnikami rynku.
  • Dyskusje branżowe: Sesje tematyczne i stoliki dyskusyjne poświęcone kluczowym wyzwaniom i szansom wynikającym z wprowadzenia systemu.

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie!

Partnerzy:

Partner Strategiczny

Polski System Kaucyjny S.A.

Partner

KaucyjniOK Oparetor Kaucyjny

Partner Merytoryczny

Kancelaria Prawna MMLC | MĄDRY MAŚLIŃSKI LAW & CONSULTING

Patron Honorowy

POHID

Patron Medialny

RECAL

Projekt wspiera

KAUCJA.PL – Krajowy System Kaucyjny S.A.

Przeczytaj w strefie wiedzy

BankowośćDigitalE-commerceEnergetykaFinanseHuman ResourcesITInnowacjeInwestowanieLogistykaMarketingNieruchomościObsługa klientaPrawoPublic relationsR&DSprzedażSztuczna inteligencjaUmiejętności miękkieZarządZarządzanieZarządzanie należnościamiMedycynaFarmacjaAkademia Przedsiębiorcy
Szymon Dziak-Czekan

Szymon Dziak-Czekan

prezes zarządu, PRO R3 Organizacja Odzysku Opakowań S.A., prezes zarządu SPDC holding sp z o.o.

Ukończył z wyróżnieniem College of Business Administration na Kent State University oraz studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Plastics Recyclers Europe. Autor ponad 200 artykułów na temat recyklingu, stały gość ogólnopolskich programów telewizyjnych i radiowych. Autor podcastu „Simon Says Recyling”. Prezes zarządu grupy SPDC, zajmującej się produkcją i handlem tworzyw sztucznych z recyklingu PE, PP i PET. Do 2023 roku wprowadził na rynek ponad 300 tys. Ton recyklatów poliolefin stanowiących alternatywę dla surowców pierwotnych. Od 2023 współwłaściciel i prezes zarządu PRO R3 Organizacji Odzysku Opakowań S.A. Współzałożyciel i inicjator Stowarzyszenia „Polski Recykling” będącego największym w Polsce stowarzyszeniem branżowym. W latach 2015-2023 Prezes zarządu. Od listopada 2023 roku członek honorowy i pełnomocnik zarządu. W 2021 roku został powołany na stanowisko eksperta ds. recyklingu, w zespole doradczym Ministra Klimatu i Środowiska.

Czesław Kawalec

Czesław Kawalec

menadżer ochrony środowiska, TYMBARK, Grupa Maspex Wadowice

Kierownik Działu Ochrony Środowiska w Firmie TYMBARK. Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał kilkadziesiąt lat zarządzając różnymi obszarami działalności w Firmie TYMBARK, jak również w Grupie Maspex Wadowice. Posiada bogatą wiedzę praktyczną z zakresu gospodarowania i logistyki pozostałości powstających w wyniku procesów produkcyjnych. Bierze udział w pracach ogólnopolskich grup stowarzyszających przedsiębiorców. Uczestniczy na bieżąco w konsultacjach projektów prawnych z zakresu prawa środowiskowego dla przedsiębiorców, takich jak m.in.: ROP, SUP, DRS, PPWR,

Anna Kozłowska

Anna Kozłowska

dyrektor finansowy, członek zarządu, Polski System Kaucyjny S.A.

Anna Kozłowska posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu finansami oraz budowaniu optymalnych struktur i procesów organizacyjnych skutecznie wspierających biznes w obszarze finansów i kontrolingu, zarówno w dużych organizacjach międzynarodowych, jak i spółkach właścicielskich. Obecnie pełni funkcję Dyrektorki Finansowej w spółce Polski System Kaucyjny S.A., gdzie odpowiada za obszar finansowy spółki, wsparcie obszarów biznesowych poprzez dostarczanie informacji finansowych niezbędnych do podejmowania decyzji operacyjnych i strategicznych oraz współpracę z Radą Nadzorczą. Ostatnie doświadczenia zawodowe Anna Kozłowska zdobywała pracując dla SEO Bauer Group jako CFO i Członkini Zarządu, odpowiadając za 10 spółek z grupy Semergy. Wcześniej pracowała dla PELION jako Wiceprezes Zarządu ds. Finansów i IT w spółce DOZ S.A oraz Wiceprezes Zarządu ds. Finansów w spółce PGF S.A. Jej wcześniejsze doświadczenia zawodowe są związane z Fedex Express Polska, gdzie odpowiadała za strategiczne projekty finansowe, takie jak globalna transformacja finansów oraz projekt połączenia spółek TNT i Fedex. Zdobywała również doświadczenie zawodowe pracując dla branży Healthcare jako Dyrektor Finansowy – członek zarządu w grupie Affidea. Przed Affideą spędziła prawie 7 lat jako Dyrektor Finansowy – członek zarządu w Canon Polska sp. z o.o. Przed pracą w Canon zdobywała doświadczenie zawodowe w finansach w branży Hospitality, pracując w Rezidor Group w obszarze finansów w Polsce i za granicą.

Anna Larsson

Anna Larsson

director Circular Economy Development, Reloop Platform

Renomowany ekspert w dziedzinie cyrkularnych modeli gospodarczych, posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w zakresie rozwijania efektywnych kosztowo systemów prośrodowiskowych. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz studiów podyplomowych na Politechnice w Trondheim w Norwegii. Od 2018, Anna Larsson jest dyrektorem ds. rozwoju GOZ w Reloop Platform i realizuje 5 programów tematycznych, w tym ścieżkę ”Money back – systemy kaucyjne”. Jako pasjonatka cyrkularności, Anna definjuje swój cel aktywności zawodowej jako budowanie efektywnej kosztowo gospodarki w oparciu o surowce wtórne.

Joanna Leoniewska-Gogola

Joanna Leoniewska-Gogola

liderka zespołu circular economy w Polsce, Deloitte

W zespole Sustainability&Economics zajmuje się doradztwem dla sektora publicznego oraz prywatnego w obszarze circular economy oraz w kierunku znalezienia linku pomiędzy efektywnym ekonomicznie a ekologicznie gospodarowaniu odpadami. Doradza przedsiębiorstwom w dostosowaniu się do polityk krajowych oraz UE, badając wpływ ich działalności na środowisko. Specjalizuje się w tworzeniu zrównoważonych, cyrkularnych modeli biznesowych i strategii transpozycji w kierunku GOZ również w kontekście raportowania niefinansowego CSRD. Pomaga również firmom w dostosowaniu systemów informatycznych do wspierania zarządzania oraz monitorowania wdrożonych działań. Współpracuje w ramach łańcucha wartości w organizacjach takich jak Konfederacja Lewiatan oraz Krajowa Izba Gospodarcza.

Jakub Linkowski

Jakub Linkowski

kierownik działu wsparcia operacji, Netto

Jestem menedżerem z 20-letnim doświadczeniem w branży retail. W swojej karierze pełniłem różne funkcje operacyjne, takie jak kierownik rejonu oraz starszy kierownik sprzedaży, gdzie odpowiadałem za zarządzanie zespołami i optymalizację procesów sprzedażowych w dynamicznym środowisku detalicznym. Posiadam również doświadczenie w prowadzeniu licznych projektów operacyjnych oraz IT, które wymagały współpracy pomiędzy wieloma działami w firmie. Moja kariera obejmuje także projekty handlowe, które wprowadzały nowe formy sprzedaży na rynek. Dzięki szerokiemu wachlarzowi realizowanych projektów zdobyłem wiedzę na temat wyzwań związanych z implementacją nowych systemów i procesów w organizacjach. Obecnie pełnię funkcję kierownika działu wsparcia operacji w Netto, a dodatkowo jestem project managerem przy wdrożeniu systemu DRS. W ramach tego projektu kieruję jednym z kluczowych projektów ostatnich lat.

Dariusz Lizak

Dr Dariusz Lizak

prezes zarządu, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy

Doświadczony Menadżer w branży napojowej i opakowaniowej. Od kilku lat prezes zarządu w Krajowej Izbie Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy. Od 2023 roku członek zarządu europejskiego stowarzyszenia w Brukseli Natural Mineral Waters Europe – NMWE. Swoje doświadczenie zawodowe kształtował w zarządach największych firm w Polsce z branży wodnej, napojowej, soków i opakowań. Posiada szerokie doświadczenie jako menadżer w obszarze operacyjnym, strategicznym i zarządczym. Swoją karierę rozwijał w takich organizacjach jak: Żywiec Zdrój – Grupa Danone, GTX Hanex Plastic, Grupa Bewa czy Grupa Hortex. Poza rodziną i pracą wolny czas poświęca pasji związanej z górami.

Rafał Łyczek

Rafał Łyczek

dyrektor ds. operacyjnych, Reselekt S.A. operator kaucyjny/Grupa surowcowa ENERIS

Uczestnik międzyoperatorskich grup roboczych w ramach systemu kaucyjnego m.in w zakresie określenia minimalnych wymogów RVM oraz standardów zbiórki manualnej. Koordynator prac zespołu analizy potrzeb, oferowania w zakresie ofert dla sieci handlowych oraz producentów produktów w opakowaniach objętych wymogiem kaucyjnym od 10.2025.

Mikołaj Maśliński

Mikołaj Maśliński

partner zarządzający, MMLC Mądry Maśliński Law & Consulting

Specjalista w zakresie ROP, BDO i dyrektywy SUP, ekspert w dziedzinie publicznego prawa gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa odpadowego oraz prawnych aspektów wprowadzania produktów i opakowań na rynek. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta (ROP) w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Od 2019 roku wspierał ponad 200 firm, w tym przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej, w zakresie ochrony środowiska i zgodności z regulacjami BDO. Jego działalność obejmuje m.in. przygotowywanie wniosków rejestracyjnych, składanie sprawozdań dotyczących produktów i opakowań, a także wdrażanie systemów ewidencji odpadowej. Członek Rady Ekspertów Polskiego Paktu Plastikowego oraz Wielkopolskiego Związku Pracodawców. W latach 2016–2022 był doktorantem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pogłębiał swoją wiedzę w zakresie prawa środowiskowego. Mikołaj konsekwentnie łączy wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem, wspierając przedsiębiorstwa w spełnianiu wymogów prawnych i zwiększaniu konkurencyjności w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu prawnym.

Piotr Mazurek

Piotr Mazurek

ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego, Konfederacja Lewiatan

Ekspert ds. Gospodarki Obiegu Zamkniętego, posiadający również wieloletnie doświadczenie w obszarze public relations i public affairs. W trakcie swoje kariery pracował głównie przy projektach związanych z szeroko pojętą gospodarką odpadami i farmacją, gdzie zajmował się monitorowaniem prac legislacyjnych, koordynacją stanowisk i kontaktem z decydentami. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w organizacjach odzysku oraz związkach branżowych. W Konfederacji Lewiatan odpowiedzialny za regulacje związane z gospodarką opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, takimi jak dyrektywa SUP, rozporządzenie ESPR, PPWR czy system kaucyjny oraz ROP, a także za inne zagadnienia dotyczące Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Koordynuje prace Rady GOZ oraz Grupy Roboczej ds. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta

Tymoteusz Mądry

Tymoteusz Mądry

radca prawny, partner zarządzający, MMLC Mądry Maśliński Law & Consulting

Posiada niemal 10-letnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw i organów administracji publicznej. W ramach działalności naukowej i zawodowej specjalizuje się w prawie ochrony środowiska, w szczególności w zagadnieniach związanych z gospodarowaniem odpadami oraz gospodarką wodno-ściekową, a także regulacjach dotyczących zagospodarowania przestrzennego i prawem budowlanym. Posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług szkoleniowych i doradczych zarówno na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i organów ochrony środowiska jak i przedsiębiorców działających w wielu sektorach gospodarki m.in. przedsiębiorców z branży odnawialnych źródeł energii, podmiotów zajmujących się gospodarowaniem odpadami oraz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Stały uczestnik konferencji naukowych i branżowych oraz autor licznych publikacji zarówno naukowych jak i popularnonaukowych dotyczących wskazanych wyżej obszarów tematycznych.

Sylwester Mroczek

Sylwester Mroczek

manager działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych, Carrefour Polska

Senior Menedżer Concept Store z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży FMCG. Karierę rozwijał specjalizując się w rozwoju sieci i zakupach. Członek POF, innowator i twórca przełomowych projektów, takich jak convenience store, modele sklepów franczyzowych, droga do zero waste oraz nowe koncepty supermarketów i hipermarketów. Autor wirala Kerfuś, który podbił internet. Kierownik projektu wdrożenia Systemu kaucyjnego. Ekspert w kreowaniu nowoczesnych formatów handlowych i dostosowywaniu rynku do zmieniających się trendów konsumenckich.

Jakub Ogórek

Jakub Ogórek

prezes zarządu, Polski System Kaucyjny S.A.

Doświadczony lider w zarządzaniu, specjalizujący się w planowaniu strategicznym i operacyjnym, restrukturyzacjach oraz efektywnym zarządzaniu operacjami firm. Jego pasją zawodową jest tworzenie elastycznych, odpornych oraz finansowo efektywnych organizacji łańcuchów dostaw, które są przyjazne środowisku. Działania skupia na optymalizacji procesów oraz realizacji przemyślanych inwestycji w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych. Cele te realizuje poprzez tworzenie zespołów, projektowanie oraz doskonalenie procesów, a także inwestowanie odpowiednich zasobów w rozwój. W swojej codziennej pracy stawia na innowacyjne podejście, które opiera się na różnorodności, transparentności i otwartości na zmiany. Karierę zawodową rozpoczął w 2003 roku w Ernst & Young Corporate Finance, gdzie specjalizował się w modelowaniu finansowym. W latach 2006–2016 był związany z firmą Akzo Nobel, obejmując różne stanowiska w zakresie zarządzania finansami i łańcuchem dostaw – od Kontrolera Fabryki, aż po Dyrektora ds. Finansów i Optymalizacji w regionie CEE, Rosji i krajach bałtyckich.  W latach 2017 – 2024 pracował w Stock Spirits Group, gdzie jako członek Zarządu Wykonawczego był odpowiedzialny za działalność operacyjną zarówno na poziomie grupy, jak i w spółkach w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech oraz we Włoszech.  Prywatnie szczęśliwy mąż i tata dwójki dzieci, a także pasjonat sportów rowerowych i wodnych.

Filip Piotrowski

Filip Piotrowski

Baltic Sea Region Manager, Waste Free Oceans

Ekspert do spraw gospodarki obiegu zamkniętego. Zaangażowany w projekty dotyczące zmian prawnych dotyczących GOZ, a szczególności rozszerzonej odpowiedzialności producenta i systemów kaucyjnych. Reprezentuje interesy strony społecznej w procesie legislacyjnym nad ustawami z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska."

Grzegorz Podziewski

Grzegorz Podziewski

dyrektor Centrum Innowacji Retail , COMP S.A

Doświadczony lider biznesu i ekspert w obszarze innowacji, Dyrektor Centrum Innowacji Retail w jednej z czołowych firm technologicznych w Polsce COMP S.A. Posiada ponad 25 lat doświadczenia w zarządzaniu zespołami w rynku FMCG, budowaniu strategii oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Karierę rozwijał w globalnych organizacjach, takich jak Jeronimo Martins, Coca-Cola, oraz w Grupie Żywiec, gdzie odpowiadał za tworzenie i realizację strategii sprzedażowych, a następnie za Digital Commerce. Absolwent AWF Gdańsk oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Pasjonat nowych technologii i miłośnik sportów wodnych i zimowych.

Bartosz Sosnówka

Bartosz Sosnówka

partner zarządzający, 2pr

Ekspert ds. public relations. Realizuje projekty z zakresu komunikacji korporacyjnej zarówno dla spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i wiodących, globalnych marek, posiadających swoje przedstawicielstwa w Polsce. W 2pr jest odpowiedzialny za realizację strategii komunikacji dla kluczowych klientów agencji. Jest absolwentem prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie (specjalizacja cywilno-gospodarcza). Zleceniodawca przygotowanego przez Biostat raportu z badania opinii - "Postawy Polaków wobec systemu kaucyjnego".

Rafał Stremel

Rafał Stremel

dyrektor handlowy, ReVend Sp. z o.o.

Rafał Stremel to doświadczony menedżer, który od początku istnienia firmy ReVend aktywnie przyczynia się do jej dynamicznego rozwoju. Odpowiada za bezpośredni kontakt z sieciami handlowymi oraz nadzorowanie działu handlowego, dbając o skuteczną realizację strategii sprzedażowej i ekspansję firmy na rynku. Jego wieloletnie doświadczenie w obszarze operacyjno-handlowym, zdobyte w różnych firmach, pozwala mu skutecznie łączyć wiedzę branżową z praktycznym podejściem do zarządzania procesami sprzedaży. Dzięki zaangażowaniu i strategicznemu myśleniu ReVend konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako kluczowy dostawca recyklomatów.

Tomasz Suligowski

Tomasz Suligowski

prezes zarządu, OK Operator Kaucyjny SA

Manager z wieloletnim doświadczeniem, ekspert w obszarze logistyki i ochrony środowiska. Od 20 lat związany z Lidl Polska. W pracy skutecznie łączy praktyczne podejście do optymalizacji procesów z pasją do zrównoważonego rozwoju, szczególnie w obszarze efektywnego zarządzania odpadami i surowcami, kładąc nacisk na recykling oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Obecnie jako prezes spółki OK Operator Kaucyjny SA, wykorzystuje zdobyte doświadczenie w Grupie Schwarz, współtworząc i rozwijając system kaucyjny.

Joanna Szubielska

Joanna Szubielska

starszy menadżer ds. zapewnienia jakości i BHP, lider projektu systemu kaucyjnego, Grupa Eurocash

Z Grupą Eurocash związana od 14 lat. Odpowiada za bezpieczeństwo spożywcze produktów, w tym markę własną, jak również za ochronę środowiska i bezpieczeństwo pracowników. Nadzorowała wdrożenie i utrzymanie certyfikacji systemów jakościowych ISO, BRC, IFS, MSC, ASC, BIO oraz ESG. Od 1,5 roku pełni funkcję lidera grupy odpowiedzialnej za przygotowanie podejścia w Grupie Eurocash do nowych regulacji związanych z gospodarką odpadami i systemem kaucyjnym, a w szczególności za zagadnienia dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Jest absolwentką Politechniki Śląskiej, ukończyła także studia podyplomowe na Uniwersytecie Civitas ze specjalizacją Manager CSR – zrównoważony rozwój i ESG.

Tomasz Wagner

Tomasz Wagner

partner&tax advisor, ALTO

Tomasz Wagner jest w ALTO parterem odpowiedzialnym głównie za zagadnienia z obszaru podatku VAT, w którym od 18 lat świadczył usługi doradztwa podatkowego, w tym wielokrotnie obsługując branże produkcyjne, napojowe, czy sprzedaży detalicznej / FMCG / retail. Od 2022 roku zajmuje się również wsparciem firm w tematach z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego, w tym przede wszystkim w zastosowaniu regulacji wymagających prowadzenia rozliczeń, zapłaty nowych opłat czy raportowania. W tym zakresie doradzał m.in. przy zagadnieniach dotyczących tzw. podatku cukrowego, podatku od plastiku (Single Use Plastic), raportowania CABM, czy właśnie systemu kaucyjnego. Jego doświadczenie obejmuje współpracę zarówno z operatorami systemu, jak i z pozostałymi uczestnikami systemu. Realizuje projekty doradcze dotyczące m.in. inwentaryzacji zadań sieci handlowych i wprowadzających, analizie przepływów kaucyjnych, rozpoznania kaucji dla celów VAT oraz weryfikacji obowiązków ustawowych dla podmiotów rozważających swój udział w systemie. Uczestnik dyskusji o DRS na forum organizacji zrzeszających producentów napojów, prelegent i panelista na dedykowanych tematyce kaucyjnej konferencjach, autor komentarzy prasowych i artykułów prezentujących plan bezpiecznego wdrożenia polskiego systemu kaucyjnego.

Hanna Walczak

Hanna Walczak

menedżer ds. wdrożeń standardów, GS1

Menadżer ds. wdrożeń standardów GS1, konsultant i doradca w zakresie automatycznej identyfikacji opartej na standardach GS1. Od 20 lat odpowiedzialna za wsparcie firm w procesie wdrażania i efektywnego wykorzystania Systemu GS1. Kierownik projektu pilotaży kodów 2D. Od roku prowadzi grupę roboczą DRS, której celem jest wypracowanie rozwiązań dla operatorów i interesariuszy systemu kaucyjnego w Polsce. Umysł ścisły, zadaniowy z umiejętnością twardego stąpania po ziemi a jednocześnie budujący partnerskie relacje.

Artur Roman Wiśniewski

Artur Roman Wiśniewski

kierownik działu ochrony środowiska, Dino Polska S.A.

Inżynier i Menadżer Ochrony Środowiska z 19-letnim stażem, to nieustannie rozwijający się profesjonalista, który nie tylko dba o ochronę środowiska, ale także nieustannie pogłębia swoją wiedzę i umiejętności, aby przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości. Specjalizuje się w gospodarce odpadami i opakowaniami oraz szerokim spektrum ochrony środowiska, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, WSB w Toruniu oraz Politechniki Łódzkiej. Pracował jako produkt manager chemii przemysłowej w NCH Poland, kierownik zakładu recyklingowego Stora Enso Poland, a obecnie jest kierownikiem działu ochrony środowiska w Dino Polska S.A. oraz prowadzi własne biuro ochrony środowiska wspierając przedsiębiorców. Posiada certyfikację audytora energetycznego oraz ISO 14001:2015 i 45001:2018, coacha, specjalisty BHP, inspektora p-poż, mediatora i instruktora survivalu. Jego hobby to caravaning, survival i gotowanie, lubi doświadczać nienaruszonej natury przez człowieka. Pochodzi z Kalisza gdzie, mieszka na stałe.

Partner

Kaucyjni

Kaucyjni to platforma należąca do grupy COMP S.A., specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań technologicznych wspierających wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce. System ten, obowiązujący od 1 października 2025 roku, ma na celu promowanie recyklingu opakowań poprzez nakładanie kaucji na określone produkty w momencie ich zakupu, która jest zwracana konsumentowi po oddaniu zużytego opakowania w punkcie zbiórki . Oferta obejmuje wsparcie dla sklepów detalicznych, sieci handlowych oraz operatorów systemów kaucyjnych, oferując nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz pełne wsparcie w zakresie obsługi zwrotu opakowań i usprawnienia procesu recyklingu. Dodatkowo, kaucyjni świadczą usługi doradcze, w tym doradztwo strategiczne, transformację technologiczną, wsparcie w wyborze technologii oraz pomoc w zakresie finansowym i rozliczeniowym, pomagając firmom w efektywnym wdrożeniu systemu kaucyjnego. Dzięki doświadczeniu i wiedzy, Kaucyjni wspierają przedsiębiorstwa w realizacji celów ekologicznych i zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się do budowy gospodarki w obiegu zamkniętym w Polsce.

OK Oparetor Kaucyjny

OK Operator Kaucyjny SA to jedyny w Polsce operator systemu kaucyjnego reprezentujący wszystkie kluczowe grupy interesariuszy – producentów napojów, sieci handlowe oraz sektor gospodarki odpadami. Spółka działa w modelu not-for-profit, opartym na partnerstwie dużych podmiotów rynkowych posiadających zaplecze logistyczne oraz doświadczenie w gospodarce o obiegu zamkniętym. System budowany przez OK Operator Kaucyjny SA opiera się na nowoczesnej logistyce, odpowiedzialnym zarządzaniu surowcami oraz pełnej przejrzystości finansowej i operacyjnej. Kluczowym założeniem modelu jest jego dostępność – rozwiązanie pozostaje otwarte dla wszystkich uczestników rynku, niezależnie od skali działalności czy wybranego sposobu zbiórki.

Patron Medialny

RECAL

Sound Garden Hotel,Warszawa,ul. Żwirki i Wigury 18

Opiekun merytoryczny:

Barbara Dąbrowska

Barbara Dąbrowska

Project Manager

48538639961

[email protected]

Współpraca:

Mateusz Stempak

Mateusz Stempak

Marketing Manager

600 013 355

[email protected]