7 grzechów głównych wideo w social mediach - unikaj ich jak ognia

84 minuty dziennie* - tyle średnio oglądamy wideo w Internecie każdego dnia. To kosmicznie dużo! YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, TikTok czy Snapchat - wokół nas jest mnóstwo kanałów, na których możemy tworzyć materiały. Jakich błędów nie popełniać? Czego unikać? Zapraszam na siedem grzechów głównych, które zabijają zasięgi organiczne wideo.

1. DZIAŁASZ BEZ PLANU

Masz świetny pomysł na wideo? Super! Najpierw chwyć… za kartkę papieru. Krok po kroku zaplanuj każdy etap w procesie twórczym:

Zastanów się czy tworzony przez Ciebie materiał jest zgodny ze strategią marki. Pomyśl, jakie masz cele. Może zależy Ci na zasięgu, aby Twoje wideo zostało wyświetlone przez jak najwięcej osób? A może chcesz pozyskać leady? Celów może być wiele.

Wybierz również osobę, która będzie odpowiedzialna za projekt. Zastanów się, jaki masz budżet, na jakim kanale chcesz być, kto będzie operatorem, a kto montażystą. Dopilnuj procesu na każdym kroku, aby nic Ciebie nie zaskoczyło.

2. JESTEŚ NUDNY, GADASZ O SOBIE I ZA DŁUGO

0,25 sekundy** - tyle czasu potrzebuje użytkownik Facebooka, aby zadecydować czy content na social mediach jest atrakcyjny, czy nie.

Jeśli dodamy do tego, że statystyczny użytkownik scrolluje ponad 90 metrów feedu*** każdego dnia, to nie masz czasu, aby być nudnym!

Przy tworzeniu wideo na kanały społecznościowe zapomnij o klasycznej strukturze trzech aktów. Użytkownik Facebooka statycznie spędza przy treści 1,7 sekundy na mobile i 2,5 sekundy na desktopie. Nie zanudzaj, nie przedłużaj. Pozbądź się zarówno wstępu, jak i zakończenia. Przejdź do sedna jak najszybciej.

3. BRAK HACZYKA

Jak już wiesz - nie masz czasu na nudzenie odbiorcy. W takim razie zrób wszystko, aby zdobyć jego uwagę od pierwszej klatki w filmie.

Zrób hook (z ang.: „haczyk”) - złap na haczyk oglądającego i spraw, aby został z Tobą jak najdłużej. Możesz zrobić to za pomocą napisów, które zwiększają zaangażowanie oglądających o 40%****. Mają one tym bardziej kluczowe znaczenie, ponieważ użytkownicy kanałów społecznościowych odtwarzają filmy domyślnie bez dźwięku (wyjątki - YouTube oraz TikTok).

Duży wpływ na oglądającego ma również dynamiczny montaż. Jeśli nie jesteś National Geographic - zapomnij o pięknych i długich ujęciach z drona. Bądź konkretny, szybki i dynamiczny z przekazie.

Chcesz przyciągnąć uwagę? Możesz zastosować dynamiczne animacje z napisami, aby wprowadzić w temat filmu odbiorcę.

Kolejnym dobry haczykiem jest antycypacja - zbudowanie napięcia w oczekiwaniu na… nieoczekiwane. Zbiorowa antycypacja jest potężną bronią - nie bez powodu film BuzzFeed, na którym dwie osoby w kombinezonach nakładają gumki recepturki na arbuza, aż ten wybuchnie, uzbierał ponad 11 milionów wyświetleń i 300 tysięcy reakcji:

https://www.facebook.com/BuzzFeed/videos/10154535206385329/

Wzbudź ciekawość i daj odbiorcy się zaskoczyć!

4. NIE ZNASZ ZASAD PANUJĄCYCH NA KANALE

Nie każde wideo będzie pasowało na każdy kanał społecznościowy. Dlatego tak ważne jest planować tworzenie treści wideo i co istotne - wiedzieć, jakie zasady panują na konkretnym kanale.

Na Youtube stworzysz kilkunastominutowy materiał w formacie 16:9. Na Facebooku postawisz na około 2-3 minutowe wideo z dynamicznym początkiem, napisami i w formacie 4:5. Na Twitterze na 30-sekundowy fragment z napisami w formacie 1:1, a z kolei na TikToku na 8-12 sekund w formacie 9:16.

Pomyślałeś: „Ej, ale to dużo pracy!”? Masz rację. A kojarzysz takiego gościa, jak Pharrell Williams i jego utwór „Happy”? Zwróć uwagę, w którym miejscu kadru toczy się akcja teledysku:

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

https://youtu.be/ZbZSe6N_BXs

W centrum? Dokładnie tak!

Jeśli w 2013 roku twórcy tego wideo potrafili zaplanować, że materiał będzie publikowany w różnych formatach i na wielu kanałach to Ty również możesz to zrobić dziesięć lat później.

Pamiętaj, że każdy kanał ma swoje zasady - musisz je znać, aby wiedzieć do kogo, gdzie i jak mówić. Inaczej będziesz komunikował się do Pokolenia X (1965-1980) na Facebooku, a inaczej do Generacji Z (1998-2012) na TikToku.

Weź udział w konferencji online “Social media Best Practices”, 7-8 lutego 2023 r. >>

5. NIE SŁUCHASZ SWOICH ODBIORCÓW

W social mediach zbyt często zapominamy o części „social”. Z jednej strony tworzymy bardzo dużo contentu, a z drugiej - pozostajemy głusi na to, co mówią nasi fani. Engagement gap pomiędzy twórcami, a użytkownikami jest coraz większy:

Bądź uczciwy, transparentny, a przede wszystkim otwarty na to, czego oczekuje Twoja społeczność. Bądź w pogotowiu, odpowiadaj na pytania. Pamiętaj - jesteś pośrednikiem pomiędzy Twoją marką, a jej klientem!

Zgodnie z raportem Richarda Edelmana**** - 39% użytkowników jest niechętna do emocjonalnego zaangażowania się do marki, jeśli ta nie komunikuje się z nimi na social mediach. Słuchaj, odpowiadaj, zbuduj zaufanie.

6. NIE DBASZ O JAKOŚĆ

Przede wszystkim dopilnuj, abyś działał na dobrym sprzęcie - jakość wideo i audio to podstawa. 85% użytkowników Facebooka nie odtwarza dźwięku***** - to prawda. Jednak są platformy, na których dźwięk jest kluczowy. Takimi kanałami są między innymi TikTok czy YouTube.

Zadbaj o dobry telefon/dobrą kamerę, miej mikrofon i nagrywaj w miejscu z dobrym dostępem do światła. To absolutne minimum.

7. NIE WYCIĄGASZ WNIOSKÓW

Ostatnim grzechem głównym jest to, że nie analizujesz - musisz wiedzieć, jakie błędy popełniłeś, żeby wyciągnąć z nich wnioski i więcej ich nie robić. Sprawdzaj kreacje, analizuj statystyki, słuchaj fanów - nie ma twórców, którzy mają 100% sukcesów na koncie.

Sprawdź program konferencji online “Social media Best Practices”, 7-8 lutego 2023 r. >>

Źródło:

*https://thesocialshepherd.com/blog/video-marketing-statistics (dane z: 29 stycznia 2023 roku)

**https://www.facebook.com/business/news/insights/capturing-attention-feed-video-creative (dane z: 29 stycznia 2023 roku)

***https://www.netnewsledger.com/2018/01/01/average-person-scrolls-300-feet-social-media-content-daily/ (dane z: 29 stycznia 2023 roku)

****2018 Edelman Trust Barometer, Special Report: Brands and Social Media. Źródło: https://www.edelman.com/sites/g/files/aatuss191/files/2018-10/2018_Edelman_Trust_Barometer_Brands_Social.pdf

*****https://promo.com/blog/7-reasons-you-must-use-captions-on-social-media-videos-in-2022 (dane z: 29 stycznia 2023 roku)

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.