Jak skuteczniej sprzedawać online za granicą. Branża e-commerce przed wielką szansą

Udział e-commerce w sprzedaży detalicznej w Polsce rósł niezwykle dynamicznie w ostatnich latach. W 2023 roku analitycy prognozują powrót to dynamiki sprzed pandemii - około 12 proc. Na rozwój polskiego e-handlu ogromną presję od kilku miesięcy wywiera jednak rosnąca inflacja. Coraz wyższe koszty produktów i realizacji zamówień to poważne ryzyka dla polskich sklepów internetowych. Szansą jest ekspansja na europejskie i światowe rynki.

Jak skuteczniej sprzedawać online za granicą
Jak skuteczniej sprzedawać online za granicą
Źródło: Unsplash

Transgraniczny e-handel to ciągle nowy i nieodkryty kanał sprzedaży, który zmienia zasady funkcjonowania wielu branż i segmentów rynku. Umożliwia on producentom i dystrybutorom bezpośrednią wysyłkę towarów do globalnych konsumentów, bez konieczności budowania kosztownej, czasochłonnej i lokalnej obecności na rynkach zagranicznych.

Cross-border ma miejsce w sytuacjach, w których produkty są wysyłane do klientów końcowych za granicą, którzy dokonali zakupu w sklepie internetowym lub za pośrednictwem platformy typu marketplace.

Co najważniejsze cross-border rośnie dwa razy szybciej niż lokalny e-com. Tylko na rynku europejskim w 2022 r. cross-border rozwijał się w tempie 30 proc. rok do roku i osiągnął wartość około 220 mld euro. Nadal jednak tylko około 10 proc. e-sklepów z UE sprzedaje za granicą. Ale jednocześnie aż 90 proc. z nich deklaruje chęć uruchomienia sprzedaży zagranicznej w najbliższych dwóch latach.

Najważniejsze korzyści sprzedaży transgranicznej dla firm to wzrost skali działania, przychodów i sprzedaż na wyższych marżach. To także uniezależnienie od rynku krajowego oraz wzrost rozpoznawalności marki, produktu czy usługi na arenie międzynarodowej. Cross-border to realny dostęp do milionów klientów końcowych na rynkach międzynarodowych, możliwy do osiągnięcia w bardzo krótkim czasie, bez dodatkowego kapitału i dużego nakładu pracy. Pozwala na znaczące wzmocnienie pozycji konkurencyjnej.

Cross-border po pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie i spowolnieniu gospodarczym staje się obecnie koniecznym elementem strategii dla wielu firm. Szybkie uruchomienie sprzedaży cross-border może uratować wiele firm od stagnacji i wręcz upadłości w sytuacji ryzyka pogłębiającej się recesji na wybranych rynkach europejskich. Jednocześnie bariery biznesowe i kulturowe, dywersyfikacja rynków i brak edukacji w zakresie cross-border powodują, że wiele firm nie ma kompetencji, aby szybko rozpocząć sprzedaż transgraniczną.

Jak wykorzystać ten nieograniczony potencjał i jak to konkretnie zrobić? Na te pytania odpowiedzą praktycy i eksperci podczas I edycji Kongresu Cross-Border e-Commerce - jak skuteczniej sprzedawać online za granicą, który Pulsu Biznesu organizuje 16 marca w formule online. To będzie wydarzenie szyte na miarę dla polskich firm, które chcą wejść na nowe rynki.

Podczas dynamicznych rozmów w formule fire chat, dyskusji i prezentacji z liderami branży e-handlu, zostaną zaprezentowane praktyczne rozwiązania w obszarze transgranicznej sprzedaży online w takich obszarach jak technologia, obsługa klientów, logistyka czy aspekty prawne i podatkowe. Dodatkowo swoje business case zaprezentują trzy wiodące marki realizujące e-handel na różnych rynkach. Kongres otworzy z wystąpieniem na temat aktualnych szans rozwoju dla branży e-commerce Zbigniew Jagiełło – wieloletni prezes banku PKO BP, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskich finansów, niekwestionowany autorytet w dziedzinie cyfryzacji.

Udział w wydarzeniu pozwoli na zdefiniowanie najbardziej skutecznego planu działań, by szybko rozpocząć i skalować sprzedaż transgraniczną.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.